Endurocu.Com

         
 

 

 
         
  |  Giriş  |  Hemen Üye Ol    

Endurocu

Endurocu

Endurocu

Endurocu

Endurocu


 
Site Girişi
Üye Adı:
Şifre:

Şifremi unuttum!
   Hemen Üye Ol

Members List Üyelik
Son Üye:denizket
Bugün:0
Dün:0
Toplam:8714

Sitede şu anda toplam 1495 aktif kullanıcı
ve ziyaretçi gezmektedir.
 


 
APRILIA BMW HONDA KAWASAKI KTM MOTOGUZZI SUZUKI YAMAHA
 

 
  2012 KTM Freeride E: Elektrikli Motokros
Tarih: 31.01.2012 Saat: 12:25 Gönderen: admin
 
 
  İnceleme Kıvrıl ve Uç. KTM'nin Elektrikli Motokrosu ile bir tur attık. Hem ustalığına hem de eğlenceli oluşuna güvenin. Diğer elekrikli motosiklet üreticileri E-Motorların kişisel ulaşıma sağladıkları katkıya odaklanırken KTM gündemi farklı tuttu. Avusturya'lı lider motor üreticileri 2008 yılında geliştirmeye başladıkları Freeride E modelinin eğlenceli olmasına odaklandı. KTM'nin yapımında bütün sorumluluğu üzerinde taşıyan Operasyon Şefi Harald Ploeckinger: "Özellikle Avrupa ve Amerika Birleşik Devletlerinde, off-road motor sürmek gitgide zorlaşmaktadır." dedi.KTM'nin spor motorsiklet kulvarında motor tasarımından seri üretime bütün sorumluluğu 15 yıllık Rotax yöneticisi Harald üstlendi. Bu sebepten dolayı Freeride E projesi onun bebeğidir.

Gürültü kirliliğine son...

Harald: "En önemli konulardan biri gürültü" diyerek sözlerine "Bizi, kentsel yerleşim yerlerinde insanların yapay olarak yaptıkları parklarda, kayak yamaçları ya da tırmanma yüzeylerinde gürültü ya da zararlı gazlar yaymayan, insanların rahatça kamyonetlerine koyup götürebilecekleri ve bir kaç saat off-road sürüş yapabilecekleri bir ürün üretmeye yöneltti." diyerek devam etti.

Hem eğlenceli, hem tasarruflu, hem de çevre dostu

Ploeckinger: "Evet, kentin kenar mahallelerinde kullanıma uygun" derken sözlerine "Avusturya'nın muhteşem kayak yamaçlarında off-road keyfini yaşamayı sağlıyoruz. Freeride E ile atık benzin olmadan ve bir grup kar kümesinin üzerinde kaymanın verdiği sesden daha düşük bir gürültü ile iki tekerlek üzerinde eğlenceyi sağladık." dedi.

Milan'daki EICMA şovunda prototipin halka gösterimiyle birlikte aynı hafta test şansını da yakaladık. KTM'nin yaptığı özel test parkurunda dinamik amaçlar için üretilmiş bir motor olarak başarı gösterdi.

Ploackinger: "Testimize benzinli sıradan motorlarla performans karşılaştırması ile başladık..." dedi. "Azami 100 kg'lık bir zorluk testinde normal 125cc çift zamanlılar kadar ve hatta daha iyi netice aldık. Fakat ileriye yönelik bir sisteme sahip olmalıydık. Pil süresinde klasik 40 dakika motor artı iki tur zaman aralığını sağlamaya çalıştık. Pil teknolojisinde uzman olan Viyana'daki Avusturya Teknoloji Araştırmaları (AIT) ile görüştük, onlar da bizimle işbirliği yaptılar. Proje, Avusturya hükümeti tarafından kısmen finanse edildi. Yürüyen bir prototipin halka açık test edilmesi pek alışıldık değildir. Daha önce mesleki kariyerimde hiç böyle bir şey yaşamamıştım, daha çok Tsunami gibiydi."KTM'nin ilk elektrikli motorundaki ilk adım, enerji stratejisini belirlemekti, bunun için Alman şirket PERM tarafından hemen bir 300V 'luk yüksek voltaj motor geliştirildi. Bu yüksek güçlü ultra ince elektrik motoru 125cc çift zamanlı ile aynı dinamiğe sahipti. Ağırlığı ve enerji kapasitesi konusunda lityum-iyon piller kullanıldı.

Gücü: İkizamanlı benzinli motorlardan fazla...

"Yüksek voltaj sistemi size herşeyi küçük boyuta indirmenizi sağlıyor," dedi R6D takımının başı, Hannes Proschek. "Elektrikte, güç çoklu akım voltajıdır, yani daha yüksek voltaj daha alçak akım, daha alçak akım da daha küçük parçalar kullandırdı. Bu anahtar bilgi ile yüksek performansta kalırken daha kompak ve hafif bir motor üretebildik.". Bu motor ile 6000 devirde 30 beygir ve 500 devirde azami 42 nevton metrelik tork elde ettik. Bu güç 125cc'lik motora eşdeğerken tork açısından iki katına sahiptir.

Motor, çıkarılması kolay 2.1 KWh'lık lityum-iyon pille beslendi. Ölçümlerime göre toplamda KTM'nin kendi şarj cihazı ile 1.5 saatlik bir şarj süresi hesaplandı.

Kısacası KTM'nin Freeride E güçlü, sessiz, kolay şarj edilebilen, hafif, doğayla ve komşularla dost son derece eğlenceli bir elektrikli motosiklet olarak üretildi.

Haber: Soner KIVANÇ


Copyright © Endurocu.Com
 
 
  İlgili Bağlantılar


 

  Haber Puanlama

Ortalama Puan: 5
Toplam Oy: 2


Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

Mükemmel
Çok İyi
İyi
İdare Eder
Kötü

 

  Seçenekler

 Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa

 Bu Haberi Arkadaşına Gönder Bu Haberi Arkadaşına Gönder

 


 
 
Yorumlar yazarlarına aittir. İçeriklerinden biz sorumlu tutulamayız.
 
 


 
 
Anonim kullanıcı yorum yazamaz, lütfen kayıt olun
 
 

Bilgi & Servisler

Foto GaleriEtiketler

endurocu motosiklet enduro redbull

ikiteker haberler yarışlar geziler

motokros macera kamp festivaller

forumlar xfighters dragyarışları

motogp seatosky supermoto dakar

Twitter

Web sitemizde yayınlanan en son güncel haberler, makale ve duyurulardan anında haberdar olmak için tarayıcınızda anlık bildirimleri etkinleştirebilirsiniz. Bu ücretsiz bir servistir...

Bildirimleri Etkinleştirin

Copyright © 2004, Tüm Hakları Saklıdır

endurocu   endurocu   endurocu   endurocu   endurocu

Ana Sayfa   Üyeler   Yazarlar