Endurocu.Com

|  Giriş  |  Hemen Üye Ol    

www.endurocu.com :: Başlığı Görüntüle - Sevdiklerinizi Motosiklete Bindirmeyin

Sıkça Sorulan SorularSıkça Sorulan Sorular   AramaArama   Motosiklet GruplarıMotosiklet Grupları   HesabınızHesabınız   Özel Mesajlar (PM)Özel Mesajlar (PM)   GirişGiriş 

Sevdiklerinizi Motosiklete Bindirmeyin
Sayfa 1, 2  Sonraki

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Genel
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
senolsel
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Çrş Mar 11, 2009 8:58 pm    Mesaj konusu: Sevdiklerinizi Motosiklete Bindirmeyin Alıntıyla Cevap Ver

Motosikletçiler Dikkat!

Anneler, babalar ve eşler sizi uyarıyorum; sevdiklerinizi motosiklete bindirmeyin. Evet dostlar, yaz-kış demeden motosikletle yaşayan bir insan olarak söylüyorum bunu. Bu ülkede motosiklete binilmez. Yollar, motosikletçiler için tuzaklarla dolu. Ölüm virajlarına, çukurlar ve mıcırlı yollar da eklenince, daha önce yazdığım gibi teker, teker ölüyoruz.

Motosikletimden vazgeçemem. Ama bana ne zaman sıra gelecek diye bekliyorum. İyi bir sürücü olmama rağmen artık bu yolları gördükçe korkuyorum. Ve tüm yolların bizden ayırdığı dostlar adına, hakkımızı helal etmiyorum! Neden mi? Bu ülkede binlerce motosiklet sürücüsü var. Ama kimse motosikletlileri düşünmüyor. Yollarımız şantiye halinde, evet, gelişiyoruz ama bu vurdumduymazlık, umursamazlık bir bir, teker teker dostlarımızı aramızdan alıyor.

Yol inşaatında çalışanlar, arabaya göre önlem alıyorlar. Otomobil geçiyorsa, tamam… Bu yollarda motosiklet kullananlar olduğunu düşünmüyorlar. Arabaların geçebildiği çukurların, mıcırlı yolların motosikletçilere ölüm getirdiğinin farkında değiller. Yollarda ki bariyerleri bir gören yok mu? Motorcu kardeşlerimizin kolları bacakları, kafaları kopuyor. Kimse bariyerleri değiştirmekten söz etmiyor. Önümüzde seçim var. Bizler de binlerceyiz. Bizleri anlayan, bizlerin hayatını önemseyen belediye başkanlarına oy verin.

Motosiklet dernekleri, ne duruyorsunuz? Sizler niye kuruldunuz? Sırtlarınızda armalarla hava atmak için mi? Bir sözünüz yok mu? Motosiklet fuarında üye toplamak için yırtınıyordunuz. Sorunları çözmek adına ne yapıyorsunuz? Binlerceyiz ama sorunlarımızı meclise taşıyacak bir başkanımız yok…

Motosiklet kullanan onlarca ünlümüz var. Onlarca iş adamımız, gazetecimiz var. Ama kaç kez açık oturum yapabildik? Kaç kez sorunlarımızı yetkililere, meclise duyurabildik?

Evet, teker teker ölüyoruz.

Hem de kollarımız bacaklarımız kopa kopa... Sebep, minicik çukurlar, mıcırı temizlenmemiş asfaltlar... Kısaca boşu boşuna biten hayatlar…
Ülkemizin yolları şantiye gibi. Yeniden yapılanıyoruz. Kazılmayan yol kalmadı… En basit örneği; metrobüs için yapılan yollar. Gelin gezdireyim. Tamam, trafik rahatladı. Ama geride kalan yollar, bizler için ölüm tuzaklarıyla doldu. Otomobillerin farkına bile varmadan geçip gittiği asfaltlar, motosikletçiler için tuzaklar dolu.

Evet, söylüyorum; teker teker ölüyoruz!

Bu yüzden, bu ülkede motosiklet kullanılmaz.

Motosiklet satan markalara da birkaç sözüm var. Satmak adına, elinizden geleni yapıyorsunuz. Motosikletin güzel yanlarını vurgulayan reklamlar yaparak albenisini ön plana çıkarıyorsunuz. Motor satılsın da ne olursa olsun!

Olmuyor beyler olmuyor!

Kaynak: Bengüç Özerdem / Fotospor
senol_sel@hotmail.com
0535 727 95 11

[color=Red]Lütfen her zaman Full koruma ve KASK kullanın
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et Yahoo Messenger MSN Messenger
Sponsor Linkler

Tarih:     Mesaj konusu:

Başa dön
Donald_Duck
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Çrş Mar 11, 2009 9:58 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Butun forumlar gordugum kadariyla son bir iki hafta icinde olen, benim saydigim kadariyla 5, motosikletci yoldasimizin olumu ve bu makale ile calkalaniyor.

Allah yakinlarina sabirlar versin, bu zavalli cocuklar da nur icinde yatsinlar... Bu haberlerle kahroldum ve cok uzgunum.

Evet...

Motosiklete bindiginizde "basima gelecek herseyden ben sorumlu olacagim" - " butun motosiklet kazalarinda motosiklet surucusu sucludur" zihniyetini tasimiyorsaniz motosiklete binmemenizi tavsiye ederim.

Her seferinde bu alttaki nasihatlerim ve kurallar kulaginiza kupe olmali

1) Yavas git! "Yavas" goreli bir kelimedir. Kendinizi hizli hissediyorsaniz, hizlisinizdir. Yavaslayin. Yavas gitmek tehlikeli ise (hizli bir trafigin icinde) cekin kenara durun. Birazdan basiniza is acacaksiniz!

2) Gordugun kadar git! Guvenli yol onunde acik olarak gordugun yoldan ibarettir. Tamamen acik bir yolda bile 2sn de katedecegin yoldan otesi guvenli degildir. Takip mesafeniz 2sn nin altina hic birzaman dusmemelidir.

3) TATOKU ! Tara, Tanimla -anla-, Öngör -bilincli bir tahminde bulun-, Karar ver, Kararlilikla uygula.

4) HER ZAMAN TAM KUSAM ! Asgaridan Kask + Eldiven + Motosiklet cizmesi... Her zaman muhakkak giyin. Imkaniniz varsa daha iyisini de yapin mont, pantalon, boyunluk, dizlik... Usenmeyin.

5) Profesyonel sürücü (Kurye-polis vs.) degilseniz şunu kabul edin. "Motosiklet rekreasyonel bir spor aracidir. Ben buna keyif icin, spor olarak biniyorum. Mecbur degilim."

6) Aceleniz varsa binmeyin! Hayatinizi aceleniz olmayacak sekilde duzenleyin.

7) Alkollu, stresli, dusunceli, kafasi bozuk durumda binmeyin. Bu durumdaki arkadaslarinizi bindirmeyin.

8 ) Boyunuzdan, yeteneginizden buyuk - guclu/hizli/atak/agir motosiklete binmeyin;

9) Gece motosiklete binmeyin !

10) 50 bin Km yada en az iki yil tecrube edinmeden yolcu tasimayin.

11) Her sene bir kask parasini egitime ayirin. Kitap, dergi, Video bulun, okuyun izleyin. Forumlari takip edin, sorular sorun, baskalarina da ogrenmede yardim edin.

12) Zevkinize tarziniza uyuyorsa trafikten uzakta enduro turing, enduro yada kros yaris, pist yaris tipi motosiklet kullanimina yonlenin.
lastman
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

MesajTarih: Çrş Mar 11, 2009 10:19 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Zor bir yazı bu tıpkı diğerleri gibi! üzücü olan daha da pek çokları gelecek gibi ardından ya sonuç koca bir hiç!!
Anlatılanlar ne kadar doğru ve yerinde olsada kendimde dahil ne yapıyoruz/ne yapacağız anlatılanlarla ilgili durun ben cevaplıyayım hemen, önce baharla birlikte bu kıyım daha da artacak bunu ben değil istatistikler söylüyor bahar özelliklede mayıs biz motorcuların en çok kaza yaptığı ayların başında geliyor.Ya sonra yaz bir kaç festival güzel anılarda kalacak toplu geziler(tabi şanslı arkadaşlarımız için) ve sonra acı tatlı hatıralar ile bir sezon sonu daha..Ne kadar kötü değilmi aslında feci bir kısır döngü bu ölenler ölecek yaralanıp kurtulanlar kendini şanslı sayacak ve bu böyle devam edip gidecek.
Yazıyı kaleme alan bey de dahil akıl hocalığı yapmak o kadar kolay aslında fakat hadi icraat ? Temelde sorun/sorunlar ne eğitimsiz motorcular(çuvaldız önce kendimize),belediyeler,federasyon,motosikletleri yok sayan insanlar,kişisel tatmin peşindeki münferit motosiklet külübü başlığı altında toplanmış gruplar!liste uzar gider bizede sonunda üzüntülerini ve taziyelerini paylaşmayı getiren kazalar ve kazalar kalır.
Ben şahsen bu konunun ister gazeteci isterse birey olsun tek başına hareketle hiç bir yere gidebileceği düşüncesini paylaşmıyorum somut olarak kitlesel muazzam tepki ve çalışmalar olmadıkça buna davetle malesef bir adım öteye gidebilmeyi üzelerek mümkün görmüyorum.
Bu beyhude gaza getirme çabalarını bir an önce bırakıp adı ne olursa olsun samimi bir çalışma ile adım adım ilerleyerek bu işin çokta zor olmadığını yeterki bir şey yapılıyor gibi göstermeden insanlara anlayacakları bir şekilde izah edelim.
Saygılarımla
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
mucit
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

MesajTarih: Prş Mar 12, 2009 6:25 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Evet, motosiklet bir spordur. Daha ötesi değil. En azından Türkiye'de böyle.
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder MSN Messenger
pelletizer
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

MesajTarih: Prş Mar 12, 2009 11:54 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Tüm olumsuzluklara rağmen sevdiklerimle motosiklete biniyorum,Allah hepimizi kazalardan belalardan korusun.. Smile
Kullanıcı Adı:

Very Happy Smile Sad Surprised Shocked Confused Cool Laughing Mad Razz Embarassed Crying or Very sad Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink Exclamation Question Idea Arrow Neutral Mr. Green
Seçenekler
Son Mesajı Alıntı Yap

Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Genel Tüm saatler GMT +2 Saat
Sayfa 1, 2  Sonraki
1. sayfa (Toplam 2 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

Bilgi & Servisler

Foto Galeri

Etiketler

endurocu motosiklet enduro redbull

ikiteker haberler yarışlar geziler

motokros macera kamp festivaller

forumlar xfighters dragyarışları

motogp seatosky supermoto dakar

Twitter

Web sitemizde yayınlanan en son güncel haberler, makale ve duyurulardan anında haberdar olmak için tarayıcınızda anlık bildirimleri etkinleştirebilirsiniz. Bu ücretsiz bir servistir...

Bildirimleri Etkinleştirin

Copyright © 2004, Tüm Hakları Saklıdır

endurocu   endurocu   endurocu   endurocu   endurocu

Ana Sayfa   Üyeler   Yazarlar