Endurocu.Com

|  Giriş  |  Hemen Üye Ol    

www.endurocu.com :: Başlığı Görüntüle - Virajda Düştüm.

Sıkça Sorulan SorularSıkça Sorulan Sorular   AramaArama   Motosiklet GruplarıMotosiklet Grupları   HesabınızHesabınız   Özel Mesajlar (PM)Özel Mesajlar (PM)   GirişGiriş 

Virajda Düştüm.
Sayfa 1, 2  Sonraki

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Genel
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
2Fast
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Pts Arl 13, 2004 11:18 am    Mesaj konusu: Virajda Düştüm. Alıntıyla Cevap Ver

12/12/2004 günü Her müsait Pazar günü gibi bir yere gitmeyi planlamıştım. İzmir-Bozdağ Gölcük-Ödemiş-İzmir gibi yaklaşık 300 km civarında bir yol gidecektim.

Sabah hava güneşli açıkda olsa biraz soğukdu. Bozdağ'da kayak tesisine çıktım dönüşte gölcük'e girdim bir mola. Ordan Ödemiş istikametine giderken
sanırım 60-70 le girdiğim bir virajda istenmeyen şey oldu ön tekerin kaymasıyla bir anda ben ve motor asfalta sürüklenmeye başladık.

O kadar beklenmedik ve ani olduki, O anda sanırım yüzümde şaşkınlık ifadesinden başka hiç bir şey görülemezdi.

Bir den yerdeydim tek düşündüğüm motorun üstünden gitmesiydi ki nitekim baktım motor benden daha hızlı sürükleniyor.
Neyse bir iki yan dönüş sonrası hemen kendimi topladım.. yoldan karşı şeride geçip toprağa saplanan motora giderken bir yandan da kenmi kontrol ediyordum.
Dirseğimde ve baldırımdaki ağrı ve şaşkınlık dışında bir şeyim yoktu.
Direk motoru stop ettim gazı kestim. sonra biraz üstüme başıma baktım toz toprak içindeydim ..
Motoru kaldırdım. Gazı açtım bir iki sefer sonra çalıştı.
Gelelim hasara.
Revit Eldiven.. (kalın ve kışlık olan vardı allahtan elimde) biraz sağ avuç içi sürtülmüş.. bi hasar yok sayılır.
Revit Mont kısa korumalı.. sağ dirsek kısmında (koruma olan yerde ) bir iki ufak delik ve iç dirsek kısmında sürtünme izi. onda da pek zarar yok denebilir.
Lazer century Kask, İlginç ama bu kadar debelenme içinde kaskta çizik bile yok.. kafamı hiç bir yere çarpmamışım. ( Yan dönerek yuvarlandığımdan olsa gerek)
Dizlikler Diadora, Sağ dizlik (diz kapağı üstü) ciddi anlamda erimişti, kaval kemiği uzantısında da ciddi sürtünme izleri vardı.
Sol diz (diz kapağı kısmı) da sürtünme ile erimişti. Nispeten sağ kadar olmasa da hasar vardı.
Motor ise Sağ didon, Koruma demiri, Ayaklık ve Topcase Çanta 4 lüsü üzerinde kaymış. Koruma demiri boyası, Çantada hafif bir kırık, sinyal kırıldı ve didon boyası gitmesi dışında motor da da pek bir hasar yok denebilir.

Gelelim Kaza ve Oluş nedenine.
Yaklaşık 60-70 ile düşmüş olmam gerek.
Düştükten sonra kaza alanına baktığımda geliş açımdan görülmeyen (ağaçlık bir yol ve ağaçların gölgeleri yer yer yola geliyordu)
ama karşı taraftan gelişte bariz görünen ve yerde duran yaklaşık bir avuç kadar asfalt renginde kum olması bütün bunlara neden olmuştu.

Şimdi ise sağ bacak sag dirsekde biraz ağrı dışında sağ omzumu kaldıramıyorum. ama bir kaç güne kadar iyileşeceni tahmin ediyorum.

Kafama takılan şu. Bu görünmeyen kuma karşı ne yapabilirdim ki?
Shocked Shocked
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder MSN Messenger
Sponsor Linkler

Tarih:     Mesaj konusu:

Başa dön
Kaan
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

MesajTarih: Pts Arl 13, 2004 11:33 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

2fast,
Çok büyük geçmiş olsun. Ucuz atlatmışsın. Motoun ve kıyafetlerindeki hasarı boşver ama sağ dizliğindeki darbelerin dizliksiz olduğunda başına geldiğini düşünemiyorum (Dizlik kullanmayana duyurulur!!).

Kazanın sebebine gelince viraj girişini çok iyi taramak gerekiyor ama viraj keskinliğini tam bilemeyeceğimden hızlıydın da diyemeyeceğim. Karşı şeritten araç gelmediğine dua etmemiz gerekiyor.
Tavsiyem sağ omuzunun bir filmini çektir şu an pek birşey anlamazsın. Bunu lütfen ihmal etme ezilme de olsa gerekli ilaç sürülüp bandajda kalması gerekiyor ki F650 ne en kısa zamanda kavuşasın.

Tekrar geçmiş olsun

950 Adventure
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et
TA6B
Yamaha Grubu
Yamaha Grubu

MesajTarih: Pts Arl 13, 2004 11:33 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

2Fast, büyük geçmiş olsun dostum..

Sende herhangi birşey olmaması çok sevindirici - Allah korusun ters bir düşüşte kolunu veya bacağını kırman içten bile diildi. Hele hele solo yapılan yolculuklarda büyük sıkıntı yaratır. İyiki karşı şeritden de herhangi bir taşıt gelmiyordu Confused

Virajda duran ve kamufle olmuş kum taneciklerine ne yapılabilir ki. Seninki tamamen şansızlık bence. Tekrar geçmiş olsun umarım en kısa zamanda toparlanırsın.
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et Skype Adresi MSN Messenger
2Fast
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Pts Arl 13, 2004 1:25 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Alıntı:
Çok büyük geçmiş olsun. Ucuz atlatmışsın. Motoun ve kıyafetlerindeki hasarı boşver ama sağ dizliğindeki darbelerin dizliksiz olduğunda başına geldiğini düşünemiyorum (Dizlik kullanmayana duyurulur!!).

Çok haklısın Kaan, Kaza şaşkınlığı arasında birde dizlikleri görünce şakınlık yaşamadım değil. Shocked

Alıntı:
Karşı şeritten araç gelmediğine dua etmemiz gerekiyor.

Nitekim ben motorun yanına gittiğimde yanımdan bir araç geçti. Kısacası aynı zamanda virazjda olmamak büyük şans.

[quote]F650 ne en kısa zamanda kavuşasın.
Alıntı:

Çok teşekkür ederim Kaan.

2Fast, büyük geçmiş olsun dostum..

Sende herhangi birşey olmaması çok sevindirici - Allah korusun ters bir düşüşte kolunu veya bacağını kırman içten bile diildi. Hele hele solo yapılan yolculuklarda büyük sıkıntı yaratır. İyiki karşı şeritden de herhangi bir taşıt gelmiyordu .

Virajda duran ve kamufle olmuş kum taneciklerine ne yapılabilir ki. Seninki tamamen şansızlık bence. Tekrar geçmiş olsun umarım en kısa zamanda toparlanırsın.
Alıntı:

TA6B Çok Teşekkür ederim.

Umarım korumaların değeri bir kere daha anlaşılmıştır: bu düşüşte korumasız olmayı düşünek bile istemiyorum: ve evet biliyorum yinede çok şanslıydım

Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder MSN Messenger
Donald_Duck
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Pts Arl 13, 2004 10:21 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Evet, bu mevzu baska bir forumda da konusuldu, orada cikardigim sonucu buraya da yazayim da belki baska gorusler de olabilir dedim.
--------------------------Alinti----------------------------

2fast demiş ki:
..............Virajdaki yörüngem (kendi şeridim içinde) soldaydım (orta cizginini 20-30 cm kadar yanında) ve tam sağa yatmaya başlamıştım. .....................Gazı kesmiştim. Kendi salınımındaydı motor. ...................

Iste dusmenin baslica sebebi.

Viraja girmeden once duz yolda, motor daha yatmadan yapacaksin yavaslama operasyonunu. Gaz kesmek, vites kucultmek, fren yapmak gibi...

Virajda, yani motor yatmaya baslarken sen de gaz vermeye baslayacaksin. Taaa viraj bitip cikana kadar gittikce artan tempoda, ama "smooth" tatli-yumusacik gaz vermeye devam edeceksin. Amac viraji deli gibi alip rekor kirmak degil, yanlis anlama sakın.

Yokus yukari ise agirligini one, asagi ise arkaya kaydirmalisin biraz...

Gez verdikce kavrama artacak, motor yerden yukselecek, herhangi bir nedenle biraz kaysa bile yine tutunacak bir yer bulacaktir. (bir avuc kumdan bahsediyorum)

Cok marjinal bir ornek vereyim, yarislarda dikkat et bazen yariscilarin wheelie (tekteker) halinde viraj aldigini - yada viraji tamamladigini gorursun. Yani birak on tekerin kaymasini, on teker hic yok!

Isin sirri gitmekte oldugun yone konsantre olmak, "Cenenle goster", bir taraftan siritacak kadar relaks olmak ve uygun sekilde gaz vermektir.

Vitesin bosta olmasi, yada gaz kesmek kavramasi neredeyse kalmamis on tekerin altindan kayip gitmesi icin acik bilet. Eh azicik ta kum atarsan onune yandi gonlum keten helva.

Simdi demekki korkmadan calismak lazim. (Cok soguk havada, lastikler isinmadan calisma sakın ) Tekrar gecmis olsun. Ders almis olman cok onemli, tabii ki ucuz atlatmis olman da... Surprised
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:

Very Happy Smile Sad Surprised Shocked Confused Cool Laughing Mad Razz Embarassed Crying or Very sad Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink Exclamation Question Idea Arrow Neutral Mr. Green
Seçenekler
Son Mesajı Alıntı Yap

Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Genel Tüm saatler GMT +2 Saat
Sayfa 1, 2  Sonraki
1. sayfa (Toplam 2 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

Bilgi & Servisler

Foto Galeri

Etiketler

endurocu motosiklet enduro redbull

ikiteker haberler yarışlar geziler

motokros macera kamp festivaller

forumlar xfighters dragyarışları

motogp seatosky supermoto dakar

Twitter

Web sitemizde yayınlanan en son güncel haberler, makale ve duyurulardan anında haberdar olmak için tarayıcınızda anlık bildirimleri etkinleştirebilirsiniz. Bu ücretsiz bir servistir...

Bildirimleri Etkinleştirin

Copyright © 2004, Tüm Hakları Saklıdır

endurocu   endurocu   endurocu   endurocu   endurocu

Ana Sayfa   Üyeler   Yazarlar