Yağmurlu havada motosikletin lastik hava ayarları nasıl olmalı?
Tarih: 07.12.2009 Saat: 23:13
Konu: İpuçları


Yağmurlu havada motosikletinizin lastik ayarları fabrika ayarlarından biraz değişik, biraz daha yüksek olması lazım. Neden? Çünkü asfalt ile tekerlek arasında yağmur suyunun kalmamasını, yağmur suyunun dışarıya doğru atılmasını isteriz. Lastiğin havasını 0,1 - 0,2 PSI artırarak diş derinliklerinin arasındaki boşluğu açmalıyız. Bu boşluk açılırsa yağmur suyu dışarı doğru daha rahat kaçar. Doğal olarak da lastiğin asfalta tutunuşu artar. Lastiğin havasını birazcık yükseltirseniz lastik suyu çok daha rahat direne eder, asfalta daha fazla tutunur. Otomatikman da sürüşümüz daha güvenli hâle gelir.

Eğer paranıza kıyarsanız, şahsi tavsiyem ve bu bir güvenlik tavsiyesi; kışın yağmur lastiği, yazın kuru asfalt lastiği kullanmakta büyük fayda var!

Lastik hava ayarları nasıl olmalı?

Arkada iki kişi varken arka lastiğin havası biraz daha yüksek olmalı. Tek kişi varken standart fabrika ayarında olmalı. Yağmurlu havalarda kullanacaksanız normalden biraz daha yüksek olmalı.

Bunlar çok küçük ayarlardır. Lütfen gidin bir nalburdan veya araba parçası satan bir yerden kendinize bir basınç ölçer alın. Lastik soğukken lastiğinizin havasına bakın. Ve benzinciye gidip havayı hemen yükseltin. Gidip bunun için ustalara para vermeye gerek yok. Öğrenmeniz çok kolaydır.

Bu haberin geldiği yer: Endurocu - Motosiklet ve Enduro Haberleri, Gezi, Kamp
https://www.endurocu.com

Bu haber için adres:
https://www.endurocu.com/modules.php?name=News&file=article&sid=488