Endurocu.Com

|  Giriş  |  Hemen Üye Ol    

www.endurocu.com :: Başlığı Görüntüle - TANIŞMA VE İLK SORU :)

Sıkça Sorulan SorularSıkça Sorulan Sorular   AramaArama   Motosiklet GruplarıMotosiklet Grupları   HesabınızHesabınız   Özel Mesajlar (PM)Özel Mesajlar (PM)   GirişGiriş 

TANIŞMA VE İLK SORU :)
Sayfa 1, 2, 3, 4, 5, 6  Sonraki

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Tanışma ve Kutlama
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
afacanali1
Katılımcı Üye
Katılımcı Üye

MesajTarih: Sal Hzr 29, 2010 11:41 am    Mesaj konusu: TANIŞMA VE İLK SORU :) Alıntıyla Cevap Ver

Merhaba Ben Ali, Konyada yaşıyorum. Lens işi ile uğraşıyorum. Motosiklet tutkum buradaki çoğu üye gibi küçük yaşlarda başlamadı. 30 yaşındayım. Motosiklet ehliyetimi temmuz ayındaki sınavla alacağım. henüz bir motosikletim yok. ama çok fazla araştırma yapıyorum. işe önce tarzımı belirleyerek yaptım. Enduro tarzı zevklerime uygun. Fakat henüz motosiklet ile ilgili çok tecrübeli değilim. soracağım soruyu ve cevabını birçok farklı sitede okudum ve hala bi karara varamadım.

başlangıç motosikleti diye bi kavram doğrumudur?
hangi marka ve model ile başlamak doğrudur?
hangi cc aralığı doğru seçim olur?

cevaplarınıza yön vermek adına, ben burada düzenlenen gezilere katılmak istiyorum(aktif kişilik Smile) yaşadığım şehirde yada çevre illerde gidilebilecek birçok yer var bunları zamanım oldukça gezmek istiyorum. yani sorun çıkarmayacak bir motosiklet (tabiki az yakan) ve uzun yolda yormayacak bir motosiklet almak istiyorum.

ayırabileceğim max. bütçe 5.000 tl tabi bu maximum. 3-4 daha uygun olur benim için.

sizin önerileriniz gerçekten benim için çok önemli.

aranıza katıldığım için çok mutluyum.

teşekkürler
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et
Sponsor Linkler

Tarih:     Mesaj konusu:

Başa dön
SoloDrago
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

MesajTarih: Sal Hzr 29, 2010 11:48 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Selam..

Mutlaka burada sana detaylı bilgi verecek tecrübeli arkadaşlar bulunacaktır. Ama bazı şeyleri sanalda anlatmak çok da kolay değil. Madem Konya da yaşıyorsunuz arayın beni direk cep telefonumdan 0532-744 0850...

Konya daki en organize en kapsamlı enduro gurubu olarak reelde konuşalım görüşelim..

Saygılarımla.

0532 744 08 50

Şimdilik Bisiklet
Başa dön
constantine_
Katılımcı Üye
Katılımcı Üye

MesajTarih: Sal Hzr 29, 2010 12:23 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

daha detaylı bilgi verecek kadar tecrübeli arkadaşlar mutlaka vardır aramızda ama ben de elimden geldiğimce yardımcı olayım.

başlangıç motoru doğru bir tabirdir. çünkü heleki ilk motorda gaz-debriyaj-fren ve vites dörtlüsünü öğrenene kadar hem beyin açısından hemde pratik açıdan olayı öğrenebilmen için yorulacaksın. motorun gaza tepkisini,debriyajın motordaki görevini ve kullanımını öğrenene kadar onlarca hatan olacak ve bu hataların bazıları kazalarla bile sonuçlanabilir. başlangıç motoru diye tabir edilen motorlar daha rahat hakim olabileceğin,daha hafif,boyut olarak seni zorlamayacak,sürüş tarzı açısından ilk zamanlar için dikkatini başka şeylere yönlendirmeyecek,gaza heycan yapıp fazla bastığında altında sapıtmayacak kısacası olabilecek hataları ve kazaları en aza indirebilecek bir motordur. enduro dediğin aletler zaten torklu motorlardır yani düşük devirlerde dahi yüksek güç verirler ve bu da hata yapabilme olasılığını arttırır. sana tavsiyem mümkün olabildiğince 125cc civarındaki boyuna uygun ve hafif bir motorla başlangıç yapman.(hatta denge kısmını öğrenebilmen için bence scooter kullanmalısın ilk başta) xt 125x yada xt125r bu iş için gayet uygun motorlar. frenaj olsun ağırlığı olsun gidişi olsun bence boyuna da uygunsa tam bu iş için.

sadece basit bir örnek vereyim sana. scooterla başladım ben motor hayatıma 6-7 senelik scooter kullanımımdan sonra (arada birçok vitesli motor da kullandım. cbr600f bile kullandım) gt250r aldım ama nasıl bir sevinç nasıl bir duygu anlatılamaz. neyse yola çıktık motor zaten ciddi ciddi iyi gidiyor kullandım böyle 2 gün. sonrasında bir anayol bağlantısından anayola indim önümdeki arabayla aramda çok fazla mesafe var gaza dokundum bi baktım arabanın dibindeyim. felaket bir hızlanma (scootera göre) peki ya dikkatli olmasam yada o anı yaşamasam nolucaktı. ben gidip başka yerde aynı hatayı yapacaktım ve belkide uzunsüreli bir sakatlığım olacaktı. şimdi kawasaki z750s kullanıyorum gt250r dan sonra ilk aldığım zamanlar bundada benzer şeyler yaşadım. şimdi bazı arkadaşlar 600cc 100hp üstü motorla başlasak nolur ki? diyor... işte öyle değil o konu. sadece tek bir kaza bütün sosyal hayatını bitirebilir. bence riske atmaya gerek yok. her cc nin her motorun zevkini çıkarta çıkarta doya doya cc büyütmek gerekir. ufaktan başlayıp büyütmek demek kaza yapmamak demek değil. riskleri en aza indirmek demek. bütçene uygun xt 125 ler bulabilirsin bence çok da güzel motorlar. hayırlısı olsın
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
afacanali1
Katılımcı Üye
Katılımcı Üye

MesajTarih: Sal Hzr 29, 2010 1:17 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

cidden paylaşımınız için teşekkürler. boy kilo önemli sanırım 1.82 boy 85 kiloyum. scooter kullanıyorum. söylediğiniz dörtlü içinde 125 lik bir mondial var arada ona biniyorum. çok sorun yaşamadım ama daha pratik yapmam gerekiyor. ama sizce uzun yol için ne seçeneklerim var? bütçemide yazmıştım bununla ilgili de bilgi verirmisiniz.
Başa dön
afacanali1
Katılımcı Üye
Katılımcı Üye

MesajTarih: Sal Hzr 29, 2010 1:19 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

bu arada söylemeyi unuttum bir arkadaşımla (bursada yaşıyor) karadeniz yada ege turu planlıyoruz. 7 ile 10 gün arası bir tur olacak. ehliyetlerimizi kutlamak için Smile o güne kadar pratik yapıyorum. işim gereği araba ile çok seyehatler yaptım. trafik deneyimim iyi tabi bu motosiklette pek geçerli değil sanırım. ama ehliyetimi alana kadar mutlaka bir enduro almak istiyorum. 1 ayım kaldı Smile
başta söylediğim gibi görüşleriniz benim için çok değerli
Başa dön
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:

Very Happy Smile Sad Surprised Shocked Confused Cool Laughing Mad Razz Embarassed Crying or Very sad Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink Exclamation Question Idea Arrow Neutral Mr. Green
Seçenekler
Son Mesajı Alıntı Yap

Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Tanışma ve Kutlama Tüm saatler GMT +2 Saat
Sayfa 1, 2, 3, 4, 5, 6  Sonraki
1. sayfa (Toplam 6 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

Bilgi & Servisler

Foto Galeri

Etiketler

endurocu motosiklet enduro redbull

ikiteker haberler yarışlar geziler

motokros macera kamp festivaller

forumlar xfighters dragyarışları

motogp seatosky supermoto dakar

Twitter

Web sitemizde yayınlanan en son güncel haberler, makale ve duyurulardan anında haberdar olmak için tarayıcınızda anlık bildirimleri etkinleştirebilirsiniz. Bu ücretsiz bir servistir...

Bildirimleri Etkinleştirin

Copyright © 2004, Tüm Hakları Saklıdır

endurocu   endurocu   endurocu   endurocu   endurocu

Ana Sayfa   Üyeler   Yazarlar