Endurocu.Com

|  Giriş  |  Hemen Üye Ol    

www.endurocu.com :: Başlığı Görüntüle - vergisidir plakasıdır prosedürdür

Sıkça Sorulan SorularSıkça Sorulan Sorular   AramaArama   Motosiklet GruplarıMotosiklet Grupları   HesabınızHesabınız   Özel Mesajlar (PM)Özel Mesajlar (PM)   GirişGiriş 

vergisidir plakasıdır prosedürdür
Sayfa 1, 2  Sonraki

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Motosiklet Üzerine
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
ozgurozgur
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Pts Hzr 14, 2010 7:42 pm    Mesaj konusu: vergisidir plakasıdır prosedürdür Alıntıyla Cevap Ver

arkadaşlar ben aşırı acemi bir motosiklet heveslisi ve bu yolda ilerlemeyi kafaya koymuş biri olarak siz tecrübeli arkadaşlara sorarım.. benim henüz motosikletim yok,eğitim koşturuyorum.. ama kafamı kurcalayan ve bu konu hakkında sıfır bilgiye sahip biri olarak. yarın öbürgün motosiklet aldığımda(inş.) ne yapacağımı kesinlikle bilmiyorum.. eminimki saçma sapan uğraşmalı bişiler vardır.. motosikleti aldım ve sonrasında neler yapıcam acaba?? üzerine almak vergi vermek falan işte..
teşekkürler
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
Sponsor Linkler

Tarih:     Mesaj konusu:

Başa dön
mkaplan_55
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

MesajTarih: Pts Hzr 14, 2010 8:36 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Otomobilde neler yapıyorsan motosiklettede aynıları kadeş fazla kafanı yorma
ozgurozgur
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Sal Hzr 15, 2010 1:46 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

otomobilimde yokki Smile
Başa dön
mkaplan_55
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

MesajTarih: Sal Hzr 15, 2010 7:03 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

O zaman git kumda oyna Smile
Umut_YILMAZ
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

MesajTarih: Sal Hzr 15, 2010 8:16 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Özgür selamlar. Öncelikli olarak yeni başlayacaksan ikinci el ve de alabileceğinin biraz da altında değeri olan(ucuzca) bir motor al. Çünkü öğrenme sürecinde ufak tefek kazaların ya da basit saçma sapan yan devirmelerin olabilir. Sıfır ve pahallı bir motorda bunlar başına gelirse 2 hafta uykuların kaçar, garaja gidip gelip kazada zarar gören bölgelere baka bakar dalarsın gecelerce Smile

Motor devir teslim işlemleri artık değişti. Eskiden trafik bu işlere bakarken şimdi noterler hallediyor. Önce notere gideceksin motorun eski sahibi ile birlikte ve kati satış için bir belge düzenleyecek noter. Bunu yapmadan önce aracın vergi borcu, trafik ceza borcu yoktur şeklinde bilgileri içeren belgeleri eski sahibine mutlaka getirt. Zaten bunlar yoksa noter, satış işlemlerini de yapmıyor. Noterde satış işlemi 30- 40 TL ye halloluyor. Ardından da ruhsatın değişimi için evrakları yine notere bırakıyorsun. Yani ruhsat, kati satış belgesi, borcu yoktur kağıtları ve nüfus cüzdanı fotokopisi. Sonrasını ben de tam bilemiyorum. Çünkü noterden ruhsat alma işlemi başlayalı daha 1 - 1,5 ay oldu. Ama bu işlemde yaklaşık 100 TL filan tutuyor.

Vergiler dersek, yıllık 30-40 TL olan motor da var yıllık 800-1000 TL olan motor da var. Yaşına ve motor hacmine göre değişiyor. İnternette biraz bakınırsan bulursun.

Eğitim olayına gelince. Yeni başlayan biri olarak bunu düşünmüş olman bile çok çok önemli. Bravo. Eğitim al ya da alma, bu işin öyle çocuk oyuncağı olmadığı farketmiş olman bile güzel. Eğer biraz araştırırsan şehrinde ya da yakınlarda bu eğitimi veren bazı özel kuruluşların olduğunu göreceksin. Eğer bulamazsan bizlere danışabilirsin tekrar. Ama ne olur saçma sapan sınavlarla ve hiçbir eğitim almadan edindiğin o A2 ehliyetine kanıp da 1000 cc lik bir motor almaya kalkma hemen Smile

Umarım biraz yardımcı olmuşumdur.
TRANSALP XL650V
TENERE XTZ 660
DL 1000
Başa dön
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:

Very Happy Smile Sad Surprised Shocked Confused Cool Laughing Mad Razz Embarassed Crying or Very sad Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink Exclamation Question Idea Arrow Neutral Mr. Green
Seçenekler
Son Mesajı Alıntı Yap

Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Motosiklet Üzerine Tüm saatler GMT +2 Saat
Sayfa 1, 2  Sonraki
1. sayfa (Toplam 2 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

Bilgi & Servisler

Foto Galeri

Etiketler

endurocu motosiklet enduro redbull

ikiteker haberler yarışlar geziler

motokros macera kamp festivaller

forumlar xfighters dragyarışları

motogp seatosky supermoto dakar

Twitter

Web sitemizde yayınlanan en son güncel haberler, makale ve duyurulardan anında haberdar olmak için tarayıcınızda anlık bildirimleri etkinleştirebilirsiniz. Bu ücretsiz bir servistir...

Bildirimleri Etkinleştirin

Copyright © 2004, Tüm Hakları Saklıdır

endurocu   endurocu   endurocu   endurocu   endurocu

Ana Sayfa   Üyeler   Yazarlar