Endurocu.Com

|  Giriş  |  Hemen Üye Ol    

www.endurocu.com :: Başlığı Görüntüle - Transalp Devir-Yakıt-Hız oranı (RPM - KM/H)

Sıkça Sorulan SorularSıkça Sorulan Sorular   AramaArama   Motosiklet GruplarıMotosiklet Grupları   HesabınızHesabınız   Özel Mesajlar (PM)Özel Mesajlar (PM)   GirişGiriş 

Transalp Devir-Yakıt-Hız oranı (RPM - KM/H)
Sayfa 1, 2  Sonraki

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Honda Grubu
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
kivanckaplan
Katılımcı Üye
Katılımcı Üye

MesajTarih: Çrş May 28, 2008 11:42 am    Mesaj konusu: Transalp Devir-Yakıt-Hız oranı (RPM - KM/H) Alıntıyla Cevap Ver

Derler ve yazarlar ki, en ekonomik benzin 3.000-3.500 RPM arası tüketilir. Diğer yandan yakıt verileri 90-100 km/h üzerinden verilir.

Uzun bir süredir kafayı buna taktım. Şehiriçinde anlamsız yerlerde gaz açıyorum. Neymiş, RPM hız oranına bakacam. Neyse bunu geçelim, denemelerime gelelim.

3.000 RPM.... HIZ: 68 KM/H
4.100 RPM.... HIZ: 90 KM/H
4.600 RPM.... HIZ: 100 KM/H
5.100 RPM.... HIZ: 110 KM/H

Şimdi bu olay için denemelere ne gerek var diyeceksiniz. İşte öyle olmuyor. Yolda giderken herşey rahat, işe geliyorum kaskı çıkartıyorum, "3.000'deki hız neydi lan?" Diye kendime soruyorum. O yüzden bunlar denemelerle ortaya çıkıyor arkadaşlar. Giderken kalem kağıt zor olur diye düşündüm Wink

. Öte yandan araştırmacı olsam, şu tabir bana cuk oturur. "Uzun yıllar boyunca yapılan araştırmalara göre, Transalp 3.000 RPM'de 68 km/H yapıyormuş"

Yukarıda gördüğünüz gibi 3.500 RPM'deki hızın ne olduğunu unutmuşum. Ha 68 doğru mu derseniz, sanırım doğru. İşe gelirken 1000 kere tekrarladım çünkü. Kuşak dedim akılda kalsın diye Wink 3.500'ü hatırlamıyorum valla. Ama atayım Smile . Gerçeğini de eklerim yarın.

Ama tabi esas soru şu: Bahsedilen rakamlarda yanlışlıklar var. Ben 3.000RPM'de 68 km/h ile gidince mi daha az yakacam, yoksa 4.600 RPM'de 100 km/h ile gidersem mi? İki rakam arasında da farklılık var çünkü. Hatta kafam iyice karıştı, kendimle çelişiyorum. Bakın mesela şu soru geldi aklıma, her araç 3.000 RPM'de 90 km/h mı yapar? Değil mi ya...

O zaman soruyu genişletelim. Yani daraltalım.

Kaç RPM ile gidersek daha az yakacağız.

Bunun için bir dostumun verdiği linkteki RPM-Hız olayına bakıyoruz. Bu oranları girip kendi motorunuz için de bakabilirsiniz.
Tabloda motorumuzun vites-dişli oranlarını, lastik ebatlarını, min. rpm, max. rpm, vites düşürme ve yükseltme oranlarını giriyoruz.

Vites değerlerini de yabancı sitelerden araştırıyorum. 90km/h'ın esasında kaç RPM'ye denek geleceğini öğreneceğiz.

Şeytan diyor al bi YBR,CBF150 bu dertleri unut. Farkettiyseniz VStrom'dan bahsetmedim bile. Kıskanıyorum ya Wink

Evvet veriler geldi. Sağolsun Eralp yardımcı oldu. Ekonomik olsun diye vites yükseltme devrini 4.500 RPM, düşürme RPM'sini ise 2.800 alıyoruz. (Bundan sonra da böyle kullanmaya çalışçam bakalım ne farkedecek? )

Ortada şöyle bir tablo çıktı.

Bizim aletin max. speedi 194 KPH gözüküyor. Sol alttaki tabloya dikkatli bakıp, 90 KPH'ın kaç RPM ettiğini hesaplamaya çalışıyorum...

Grafikte 5.vitesin 90 km/h le çakıştığı yerin geldiği RPM'ye bakıyoruz. Ölçek ve oranlamalar doğrultusunda çıkan rakam beni üzdü...
Çünkü 3.950 RPM çıktı !. Ve bu zaten biliniyordu, farklı bir şey bulamadım. Ama en azından göstergenin bir nebze doğruluğunu kanıtlamış olduk. Çok az sapma var demektir bu da. Ya da sapma daha yüksek süratlerde daha fazla oluyor gibi. Ama sonuç olarak 90 km/h 4.000 RPM'ye denk Wink

İlla ki bir sonuç bulacam ya, bu sefer ekonomik devir aralığına taktım kafayı. 5.viteste 2.800 ile 4.500 RPM aralığını ekonomik aralık ilan ediyorum.

5.viteste 2.800 ve 4.500 RPM kaç KPHa geliyor? Hemen grafikten bakıyoruz. Bu aralığın altındaki ve üstündeki değerlerde motorumuz fazla yakacak.

4.500 RPM - 100/105 Km/h gibi bir değere denk geliyor.
2.800 RPM - 63/ 65 Km/h gibi bir değere denk geliyor.

Araştırmalarımı tamamlamak için son bir rakamlar kaldı. O da bu ekonomik vites RPM değerlerinin kaç km/h'a tekabül ettiği. Bunda graik vermeden direk yazıyorum. Hatta toparlama yapalım.

SONUÇLAR

Vites Yükseltme Hızları:

1.Vites'ten 2.vites'e 4.500 RPM. HIZ: 33 Km/h
2.Vites'ten 3.vites'e " HIZ: 53 Km/h
3.Vites'ten 4.vites'e " HIZ: 72 Km/h
4.Vites'ten 5.vites'e " HIZ: 85 Km/h

Vites Düşürme Hızları:

5.Vites'ten 4.vites'e 2.800 RPM. HIZ: 65 Km/h
4.Vites'ten 3.vites'e " HIZ: 53 Km/h
3.Vites'ten 2.vites'e " HIZ: 45 Km/h
2.Vites'ten 1.vites'e " HIZ: 32 Km/h

Ekonomik Hız Aralıkları:

1.Vites - 0 - 33 Km/h
2.Vites - 32 - 53 Km/h
3.Vites - 45 - 72 Km/h
4.Vites - 53 - 85 Km/h
5.Vites - 65 - 105 Km/h

Ekonomik uzun yol hız/rpm/vites

5.Vites 90 km/h 3.950 Rpm

En son kivanckaplan tarafından Çrş May 28, 2008 3:22 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
Sponsor Linkler

Tarih:     Mesaj konusu:

Başa dön
BELO
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

MesajTarih: Çrş May 28, 2008 12:33 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

eline saglık universite tezi gibi olmuş bu
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

MesajTarih: Çrş May 28, 2008 2:05 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Çok ayrıntılı. BU veriler karbüratörlü transalp için değil mi?
Başa dön
kivanckaplan
Katılımcı Üye
Katılımcı Üye

MesajTarih: Çrş May 28, 2008 3:23 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Evet bu arada linki düzelttim. Resimler gözüküyor.
Başa dön
gokhanizm
Katılımcı Üye
Katılımcı Üye

MesajTarih: Pzr Şub 03, 2013 8:29 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Gün itibari ile 2006 model Transalpimle %60 şehirler arası 4500 devir sabit olmakla beraber , %40 şehir içi normal trafikte kullanımda 100 km de demir atım 5.5 litre benzin harcadı. Buyrun yorumlayın.. Wink
Başa dön
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:

Very Happy Smile Sad Surprised Shocked Confused Cool Laughing Mad Razz Embarassed Crying or Very sad Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink Exclamation Question Idea Arrow Neutral Mr. Green
Seçenekler
Son Mesajı Alıntı Yap

Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Honda Grubu Tüm saatler GMT +2 Saat
Sayfa 1, 2  Sonraki
1. sayfa (Toplam 2 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

Bilgi & Servisler

Foto Galeri

Etiketler

endurocu motosiklet enduro redbull

ikiteker haberler yarışlar geziler

motokros macera kamp festivaller

forumlar xfighters dragyarışları

motogp seatosky supermoto dakar

Twitter

Web sitemizde yayınlanan en son güncel haberler, makale ve duyurulardan anında haberdar olmak için tarayıcınızda anlık bildirimleri etkinleştirebilirsiniz. Bu ücretsiz bir servistir...

Bildirimleri Etkinleştirin

Copyright © 2004, Tüm Hakları Saklıdır

endurocu   endurocu   endurocu   endurocu   endurocu

Ana Sayfa   Üyeler   Yazarlar