Endurocu.Com

|  Giriş  |  Hemen Üye Ol    

www.endurocu.com :: Başlığı Görüntüle - Motoru açmak üzerine

Sıkça Sorulan SorularSıkça Sorulan Sorular   AramaArama   Motosiklet GruplarıMotosiklet Grupları   HesabınızHesabınız   Özel Mesajlar (PM)Özel Mesajlar (PM)   GirişGiriş 

Motoru açmak üzerine

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Motosiklet Üzerine
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
Aldebaran
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Pzr Ksm 15, 2015 12:58 pm    Mesaj konusu: Motoru açmak üzerine Alıntıyla Cevap Ver

Herkese merhaba. Motoru açmak derken, rodajdan falan bahsetmiyorum tabiki. Anladığım kadarıyla motor bloğunu söktükten sonra toplarken en zorlu mevzulardan biri krank için üst ölü noktayı ayarlamak ve ikincisi üst kapak kapatılırken sızdırmazlığı sağlamak. Birşeyler okurken hep bu noktalarda sıkıntı çıkıyor gibi görüyorum. özellikle üst kapağın sızdırmazlığında neden sorun çıktığını anlamıyorum. Neticede orada bir conta var. onu takıp kapatıyorlar ama sonra yağ sızmaya başlıyor. Birinci sorum neden bu konu bu kadar sorun oluyor, ikincisi ise bu conta yerine sıvı conta kullanılması mümkün mü?
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
Sponsor Linkler

Tarih:     Mesaj konusu:

Başa dön
turkizmir
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

MesajTarih: Pts Ksm 16, 2015 11:06 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

selam Aldebaran, bulmuşsun yine bir konu ...
motor parçaları dağıtıp ve toplamak gerçekten ustalık işi.
bu açtıktan sonra sızdırmazlık bazen cidd ibir sorun bazende hiç sorun olmuyor...
bu metallerin birbirleriyle alın alına örtüşmeleri yada örtüşememelerinden kaynaklanabilir, yada dağıtım esnasında eski conta kalıntılarının iyiyce temzilenmeden yeni contayı üzerine takarak tam kapanma sağlanamamasından, yada eski kalıntıları temizlerken kullanılan alet edavatların alın alına öpüşme alanına verdikler izarardan, yada elle yapılan temizlemede aşırı zımparalama, yada örtüşen parçaların iyice soğutulmadan çıkartılıp serbest kalan parçanın soğurken dönmesinde nkaynaklı örtüşmeme, yada gereğinden fazla taşlama yapılıp saplamaların parçaları iyice sıkamamasından kaynaklı tutta, contayı bile oturturken çatlatmak, koparmak, delmek bile sıkıntı...
o yüzden motor bloğu dağıtılacaksa bütün ayrılacak elemanların iyice soğuduğundan emin olmak
arada conta keçe bulunan ve parçacıklar kaldıysa bunlar ıhassas işçilikle temizlemek,
parçaları temizlerken conta keçe konacak yüzeylerin yukar ıbakması,
sökülen saplamaların temiz ve sıyırma yapmamış olması
parçalar topalnırken mutlaka sıkılan somunun TORK değerlerinin bilinmesi ve TORK anahtarı ile sıkılması,
eğer somun sıyırır ve iki parçayı biribirine sıkıca bağlayacak diş kalmamışsa (boşa dönüyorsa, gevşek dönüyorsa, dönmekten vazgeçmiyorsa) o saplamaya kadar bütün parçalar yeniden sökülmeli yeniden temiz dişler açılmalı...
bayaaa bir dikkat ve titizlik gerektiren bir işlem ancak , tamirhaneleri gezdiğimizde görüyoruz ki, dağıtılan motor parçaları kapaklar alalade dağıtılmış, birbiri üzerine rastgele atılmış, kovaların içinde üstüste altalta bir şekilde duruyorlar...
Eh böylesine özensiz bir işçiliğinde zaten işinin doğru düzgün çıkması mümkün değil...

gelelim sıvı conta işine ...
sıvı contayı kabul eden motor aksamları var , etmeyen aksamlar var...
öyle kafamıza esen heryerde ne yazık ki bu icadı kullanamıyoruz. çünkü bazı önemli parçaların mutlaka birbirine conta yada keçe ile bağlanması gerekiyor...
yani arada mutlaka bir parça olacak...
Ama bazı parçalarda mesela conta yada keçe kabul etmiyor, mutlaka sıvı conta ile kapamak gerekiyor...
ben bi kere karşılaştım. Suzuki freewind xf650nin subap ayar kapaklarını benden önceki usta hiçbirşey sürmemiş koymamış ve elemanlar ısınıp genleşince şelale gibi yağ kaçırıyordu. manuelinde birşey göremedim. gidip mantar conta kestirdik. taktık yinede kaçırdı. çıkardık, sıvı conta uyguladım kaçaklar durdu...böyle de enteresan yerler var...
F650GS te mesela alt etek contası çelikten oluşan incecik bir yaprak...
f650 ise kağıt tipi conta kullanıyor...
mantar conta kullanan bazı kapaklar halen var. özellikle külbütör kapağı kullanan bazı motorlarda ve eski teknoloji motorlarda kalın mantar conta olmazsa olmuyor...
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder
TA6B
Yamaha Grubu
Yamaha Grubu

MesajTarih: Sal Ksm 17, 2015 11:46 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Göksel hocam durumu 10 numara özetlemişsin sana kesinlikle katılıyorum eyvallah
Her ne aksam olursa olsun tamiratta işin ehli olmak & tecrübe sahibi olmak önemli
Yoksa kaş yaparken göz çıkar bloğu kucağına verirler... Bu conta meselesi de bunlardan biri.
Contanın orijinal olması çok önemli. Bazı ustalar contaya hafif yağ sürer kapağı takarken kayıp zarar görmesin diye...
Sıvı conta uygulaması biraz daha fazla deneyim gerektiren bir konu...
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et Skype Adresi MSN Messenger
Aldebaran
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Çrş Ksm 18, 2015 10:05 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Göksel gerçekten güzel özet. teşekkür ederim.
Gökşin abi, eğer ortamım olsa, hiç tereddüt etmeden bu işe bile cesaret ederim. kısacık motor tecrübemde, en iyi denen ustaların beceriksizliklerine (yada umursamazlıklarına) şahit oldum ve çoğunun benim motoruma benden iyi davranamayacağını kesin anladım. ilginç olan, geçen gün birinin hayat hikayesini okuyordum. Kadının biri amerikada ducati sini servise bırakmış. motora fazla yağ koyup, frenleri hatalı bağlamışlar. kadın sonra bir daha servise gitmeme kararı almış. sonra modifiyeci olmuş filan...

demek ki, Türkiye'de kadırga kullanmakla, amerikada Ducati kullanmak arasında bu açıdan bir fark yok.
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
turkizmir
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

MesajTarih: Pts Ksm 23, 2015 11:40 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Smile ben Milanodaykene Smile) , fuarıda yedik bitrdik geldik Smile)
Şimdi biraz dinleneyim, fotos are later Smile)
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:

Very Happy Smile Sad Surprised Shocked Confused Cool Laughing Mad Razz Embarassed Crying or Very sad Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink Exclamation Question Idea Arrow Neutral Mr. Green
Seçenekler
Son Mesajı Alıntı Yap

Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Motosiklet Üzerine Tüm saatler GMT +2 Saat
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

Bilgi & Servisler

Foto Galeri

Etiketler

endurocu motosiklet enduro redbull

ikiteker haberler yarışlar geziler

motokros macera kamp festivaller

forumlar xfighters dragyarışları

motogp seatosky supermoto dakar

Twitter

Web sitemizde yayınlanan en son güncel haberler, makale ve duyurulardan anında haberdar olmak için tarayıcınızda anlık bildirimleri etkinleştirebilirsiniz. Bu ücretsiz bir servistir...

Bildirimleri Etkinleştirin

Copyright © 2004, Tüm Hakları Saklıdır

endurocu   endurocu   endurocu   endurocu   endurocu

Ana Sayfa   Üyeler   Yazarlar