Çadır kurmanın kuralları
Bildiğiniz gibi yaz mevsimi, motosiklet gezilerinde çadır kurma zamanı. Ama unutulmamalı ki, çadır kurmanın kuralları vardır ve her yerde çadır kurulmaz.

Resmi kampinglerde çadır kurmak kolay, ama eğer gittiğiniz yerde kamping olmazsa ve buralarda çadır kurma zorunda kalırsanız aşağıdaki konulara dikkat edin.

1- Çadırınızı boş ve karanlık araziye kurmayın, genelde benzin istasyonlarının yanına çadır atın. Çadırınızın kapı ve penceresinin en fazla görmeniz gereken yöne doğru olmasına dikkat edin.

2- Kuracağınız yerde gece karanlığı basınca çevreyi aydınlatacak ışık kaynağı (sokak lambası, neon ışığı vb.) olup olmadığını kontrol edin ve çadırınızı ışık kaynağının yakınına kurun.

3- Çadırınızın otomobil geçiş yollarına uzak olmasına özen gösterin.

4- Çadırı çukur yerlerde kurmayın. Gece eğer yağmur yağarsa, su çadırınızın altında toplanır.

5- Motosikletinizi çadırdan en az 2.5 metre uzak park edin ve yan ayak üzerinde duruyorsa eğimi çadır yönüne olmasın. Böylece eğer motosikletiniz düşerse, sizin üzerinize düşmesini engellemiş olursunuz.

6- Motosikletinizi çadırın kapısı veya penceresi yönünde ve çadırdan çıkmaya gerek kalmadan rahatça görebileceğiniz bir yerde park edin.

7- Hava kararmadan bir 2 saat öncesi çadır kurma yerinizi bulun.

8- Sabah kalktığınızda yükünüzü yüklemeden önce motosikletinizi bir kez çalıştırın. Her bir arıza nedeni ile motosikletiniz çalışmasa, üzerinde olan yük, sorunu çözmek için işinizi zorlaştırır.

8- Geziye çıkmadan yanınıza alacağınız eşyaların listesini hazırlayın ve bir gece önce bütün eşyalarınızı listeden kontrol edin.


Yazar: Faramarz AZAR
Tarih: 2004-07-13


Bu Köşe Yazısının yer aldığı yer: Endurocu - Motosiklet ve Enduro Haberleri, Gezi, Kamp
http://www.endurocu.com

Bu Köşe Yazısı için adres:
http://www.endurocu.com/modules.php?name=Kose_Yazilari&op=viewarticle&artid=4