Swerving – Kıvırmaca
Bu teknik sadece kontra viraj tekniğini bilenlerce güvenli bir şekilde kullanılabilir... O yüzden önce onu öğrenmeli ve pişirmelisiniz.

Motor sürerken karşınıza pek çok tehlike çıkabilir ve önünüzde sadece dört seçenek vardır...

1- Hiçbirşey yapmamak,
2-Hızlanmak,
3-Yavaşlamak,
4-Kıvırmak

Buzdolabı daaan diye önünüze düştü ve tam önünüzde kalakaldı... 50 km/h gidiyorsunuz... ne yapacağız? Kıvıracağız arkadaşlar... :) “slide show” u izleyin. Orada yaptığım örnekte 2 sn izleme mesafesinde 45 kmh hızla giderken, (12,5 m saniyede !) önüme aniden bir valiz çıkıyor ve “kıvırmaca” ile durumu kurtarıyorum.

Kıvırmaca “Swerving” tekniği şöyle…Diyelim dolabın sağ tarafında emniyetli geçiş yapabilecek mesafe var...

- R E L A K S !
- Sağ elciği ileri kuvvetlice itin...
- Sol elciği ileri kuvvetlice itin...
Buzdolabı solunuzdan zom diye geçti bile

- Fren yapın....
- Uzaklaşın biraz oradan ve güvenle durup, terinizi silin.

Bu sağ sol itme haraketlerini şak-şak diye, aralarında boşluk bırakmaksızın yapacaksınız. Hiçbir şekilde ne gazı kesecek, ne fren yapacak, ne debriyaja dokunacaksınız (amaç o zaten, hiçbirini de yapacak vaktiniz yok bu örnekte)

Önümüzdeki ilk motor kullanma gününüzde gidin güzel bir boş otoparka, uygun bir yere bir cola kutusu koyun... bu bir buzdolabı... 100 mt uzaklaşın ve o noktaya doğru, saatte 25-30 km ile yaklaşın, (daha yavaş değil!) dikkatlice ve YUMUŞAKCA dediğimi yapın...her seferinde bittiğinde durun. (nizami... anlattığım gibi... vites 1 de, sol ayak yerde, sağ ayak arka frende, debriyaj çekili, sağ el gazda)

HIZI ARTIRMADAN ama her seferinde daha seri yapmaya çalışarak, onyüzbin kere yapın bunu... Sonra, aynı gün olmasa daha iyi olur, hızı yavaş yavaş, her bir sonraki gün 40, 45 hatta 50'ye kadar çıkartın.

Kendinizden iyice emin olmadan trafikte denemeye kalkmayın... aslında denenecek bir şey değil tabii, tehlikeli birşey olmadıkca... Sonuçta göreceksiniz ki bu bir reflekse dönüşecek, Allah korusun günün birinde gerçek bir buzdolabı ile karşılaştığınızda, frene, gaza dokunmaya fırsatınız kalmadığında tehlikenin yanınızdan zum diye geçtiğini görecek, kendinizi tebrik edeceksiniz.

Teknik, göreceksiniz aslında, basittir, ve herkesçe, herhangi bir cambazlık becerisi gerektirmeksizin öğrenilebilir. Bir diğer yöntem ise çarpılması söz konusu cisme kontrollu bir frenle yaklaşıp, hızı yukardaki antremanda alıştığınız değere düşürüp, ondan sonra kıvırma tekniğini uygulamaktır. Yani siz bu tekniği 45 km/h ile güvenli ve başarılı bir şekilde uygulayabiliyorsunuz ama kamyondan düşen buzdolabını gördüğünüzde 98 km/h ile gidiyorsunuz... hemen fren, 45'e düşünce derhal boşalt freni, gazla uğraşma, ve kıvırmaca...


Yazar: Reşat ARBAŞ
Tarih: 2008-08-02


Bu Köşe Yazısının yer aldığı yer: Endurocu - Motosiklet ve Enduro Haberleri, Gezi, Kamp
http://www.endurocu.com

Bu Köşe Yazısı için adres:
http://www.endurocu.com/modules.php?name=Kose_Yazilari&op=viewarticle&artid=28