Yeni bir motosiklet


Diyelim ki yeni bir motosiklet aldınız, ama motosiklete ilk defa binmiyorsunuz! Daha önceleri ufak tefek deneyimleriniz de oldu. Örneğin; son satın aldığınız motosiklet hakkında çok az şey biliyorsunuz. Bir çoğu kulakdan dolma veya arkadaş arasında soru-cevap şeklinde öğrenilen şeyler...

Yeni bir motosiklet alacak kadar paranız varsa almadan önce ve aldıktan sonraki heyecanı da ayrı bir konudur. Uykularınız kaçar, rüyalarınıza girer, kafanızda bir sürü belli belirsiz sorular oluşur. Evli çiftler arasında da başka muhabbet olur; “Motoru almasına aldık ama hatuna nasıl söyleyeceğim..” “Acaba aldıktan sonra arkadaşımın motoru mu desem..” “1 Haftalığına kapalı garaj bulup alıştıra alıştıra mı söylesem..” vs yazmakla bitmez yani.... Biz burada bu konuyu işlemeyeceğiz tabii ki o yüzden kapatıyorum.

Gelelim sadede; satın aldığınız motosikletin “Kullanım Kitabını” baştan sona kadar okuyun. Motorsikletinizin markası ve özellikleri ne olursa olsun onu iyice tanıyın ve öğrenmeye çalışın. “Peh... bunlar safsata ben zaten doğuştan motorcuyum, az tecrübem de var bana bişi olmaz..” demeyin. İlk marşa bastınız ve ilk hareketi verdiniz. Mümkün olduğunca tüm dikkatinizi yol üzerinde toplayın. Unutmayın ki sizin yapacağınız etki’ye göre her motosiklet farklı tepki verir ve her modelin kendine göre artıları - eksileri vardır. Bunun için kendinize biraz zaman tanımalısınız. Eğer acemiliğinizi atıp trafiğe çıkmaya karar verdiyseniz diğer sürücülerin hareketlerini gözleyin. Öndeki aracı, emniyetle durabileceğiniz mesafede takip edin. Her sürücüyü potansiyel acemi olarak görün ve böylelikle olası sürprizlerden korunmaya çalışın. Azami hız limitlerine özen gösterin. Gözünüzü 4 değil 8 açın! Yolu ve araç trafiği okumaya çalışın... Fakat bu arada kendinizi kasıp gezinizi cehenneme çevirmeyin. Mutlaka kaliteli motosiklet ekipmanı kullanmaya özen gösterin. (Mont - Eldiven - çizme - kask ve korumalı pantolon gibi) yazın sıcağında illada kot pantolon giyecekseniz mutlaka dizlik kullanın. Motosikletinize dinç ve zinde olarak binin. Kafanız meşgul ve sinirliyken asla yola çıkmayın. Motorsikletinize kesinlikle alkol alarak kullanmayın. Unutmayın; iyi bir motosiklet sürücüsü, yolu iyi kullanması, trafikteki diğer araçlara ve özellikle yayalara saygı göstermesi ile belli olur. Her zaman trafik kurallarına uyun; Çevreye, araç ve yayalara saygı gösterin. Bunu yazmaya gerek varmı bilmiyorum ama lütfen motosiklet kullanırken kaskınızı takmayı ve gündüz farınızı yakmayı unutmayın !

İyi geziler, hoşçakalın.
Yazar: Gökşin Yaşar KIVANÇ
Tarih: 2005-01-16


Bu Köşe Yazısının yer aldığı yer: Endurocu - Motosiklet ve Enduro Haberleri, Gezi, Kamp
http://www.endurocu.com

Bu Köşe Yazısı için adres:
http://www.endurocu.com/modules.php?name=Kose_Yazilari&op=viewarticle&artid=14