Endurocu.Com

|  Giriş  |  Hemen Üye Ol    

www.endurocu.com :: Başlığı Görüntüle - F650GS Hararet Sorunu - Kirik termostat

Sıkça Sorulan SorularSıkça Sorulan Sorular   AramaArama   Motosiklet GruplarıMotosiklet Grupları   HesabınızHesabınız   Özel Mesajlar (PM)Özel Mesajlar (PM)   GirişGiriş 

F650GS Hararet Sorunu - Kirik termostat
Sayfa Önceki  1, 2, 3, 4, 5  Sonraki

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Bakım/Onarım/Servis
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
__face__
BMW Grubu
BMW Grubu

MesajTarih: Prş Tem 05, 2012 8:13 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

cyclespirit, Çok teşekkür ederim; Beni utandırıyorsun, f650 ye gerçekten 8 sene bindim ve yapılması gereken ne varsa elimden geldiğince de baktım, ama bu yeni aldığım makine senelerdir çok beğendiğim bir makineydi zaten... Platonik aşk vardı aramızda... Wink

Feyzhan
ÖZTÜRK
545 401 45 46
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSN Messenger
Sponsor Linkler

Tarih:     Mesaj konusu:

Başa dön
turkizmir
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

MesajTarih: Prş Tem 05, 2012 2:28 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

su damlatıyorsa devir daim pompasının altındaki delikten ""GÖTÜRMEZ"" orada bulunan çift yönlü keçelerin eskimiş demektir. Su damlıyorsa SU KEÇESİ değişmek zorunda hemde DERHAL. yağ damlıyorsa yağ keçesi. Suya yağ karışsa motorun çalışır, çalışmaya devam eder ama radyatör kirlenir soğutma petekleri dolar tıkanır ve yine fan açar ama bi şekilde motoru yakmadan hararetten rahatsız olup açma ihtiyacı duyarsın. amaaa gel gelelim yağa su karışıtırırsan Sana aşağıya uzunnnn bir parça listesi yazardım ama dilimden öteye diyorum.
Çözüm keçeyi değiştirmeklede bitmeyecek, büyük bir ihtimalle devir daim pule milide keçenin bastığı yerde korozyon olmuştur ve oradan kaçırıyordur. bu sebeple devir daim kiti alacaksın ve yağ su keçeleriyle birlikte değişim yapacaksın.
Alman yada italyan mühendislere aslında haksız yere suçlamada bulunuyorsun. O plastik parçanın içine konulan yay ve o kafes sistemi aklımızın hayalimizin almaya sürede ve çok daha zor şartlar altında test ediliyordur. ve eminim ki adamlar ""amannn koyalım la plastikten nolcak bozulursa değiştirsin alan kimse "" demiyordur. Belki Türk Malı olsa, yıllarca uçan tenekeye binen tofaş sahipleri geldi aklıma meta lolduğu halde sürekli termostat değiştirmişerdir yıllarca en sonunda da başedemeyip söküp atmışlar termostatsız bir sistemle motordan verim beklemişlerdir ve ideal ısısına ulaşamayan motor çok fazla yakıt yaktığından Tofaş çok yakıyor olmuştur...
O parçanın tarihini bilmek lazım esas. Senden önce kullanan kişi acaba antifrizli su kullandımı, senden önce motor hararet gördümü, senden önce bilinçsiz ustaların elinde sökülmeye çalışıldımı, söktüler belkide bir yerine zarar verdiler ve kabak senin kafana patladı. O yüzden dirsek çürütmüş ve kafa patlamış ve dünyanın kabul ettiği bir markanın ürününe birşey demeden önce iyi düşünmek history'i iyi bilme kgerekir.
Ki face benim kırmızının yağını boşaltmış biri olarak kendi gözleriyle gördüğünü anlatmasını isterim...
11 51 2 343 451 devir daim pompa Set kodu keçeler dahil.
11 51 7 652 905 pinyon dişli
Kolay gelsin..
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder
cyclespirit
Değerli Üye
Değerli Üye

MesajTarih: Prş Tem 05, 2012 5:25 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

turkizmir, ayrıntılı açıklaman için çok teşekkür ederim.

Biliyorum, devridaim setinden kaçarım yok. Sadece üşengeçlikten yağ boşaltma ve değiştirme işini biraz öteleyebilir miyim acaba diyordum. Tahliye deliğinin durumunu bir süre gözlemleyip pompayı ona göre değiştiririm diye de sadece termostatı sipariş ettim. Söylediklerinde çok haklısın, boşu boşuna makinayı riske atmaya gerek yok. En iyisi pompayı da alıp işi tam yapayım, kafam rahat etsin.

Mühendis meselesine gelince, artniyetle veya cahilce atıp tutuyor izlenimi verdim sanırım, öyle düşünmeni istemem. F650.com sitesinde şunun aynısı (http://faq.f650.com/FAQs/Photos/CoolingCircuitPhotos/Thermostat-HousingOnly01.JPG) birçok resim var. Bu da bu tırnakların parçanın kronik bir sorunu olduğuna işaret ediyor. Bir ürün tasarlanırken kriter sadece dayanıklılık olamıyor, tasarım ekibinin üzerindeki maliyet veya zaman baskısı dahi yanlış tercihlere sebep olabilir. Test konusuna ise hiç girme.

Otomotiv sektöründe değilse de bilindik bazı başka markaların yerli/yabancı mühendisleriyle birlikte çalıştım, hala da çalışıyorum. Yerden göğe kadar haklısın, fakat işler her zaman senin söylediğin şekilde olması gerektiği gibi yürümüyor maalesef.

Bu arada, pinyon dişliyi de yenilemem gerekir anlamını çıkarabilir miyim?
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
Apn
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

MesajTarih: Cum Tem 06, 2012 11:35 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Geçmiş olsun kardeş. Neyse ki erken fark etmişsin de motoru yakmamışsın.
Birde BMW f650 GS ortalama olarak 30.000 km civarında devir daim pompası v.b sorunları çıkartıyor. Benim de başıma gelmişti arkadaşlarımın da başına geldi ve genellikle 30-35 bin km civarı 3 aşağı 5 yukarı. Buradan yeni F650 gs alacaklara tavsiyede bulunmak isterim. Eğer motor bu km lerde ise muhakkak devir daim pompası tamir takımının durumunu sorsunlar.
Başa dön
cyclespirit
Değerli Üye
Değerli Üye

MesajTarih: Cmt Tem 07, 2012 10:22 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Tesekkürler.

Bugün yeni pompa ve termostati alip (ikisine 160 lira verdim) ise koyuldum. Pompa mili gercekten hissedilir derecede asinmis, keceler de pek iyi durumda degildi. (Bu arada motor 55 binde Smile ) Gözümde büyüdügü kadar varmis, is oldukca zahmetli. Pompayi degistirip yan kapagi kapattim, geri kalan isler ve motoru toplalamak sabaha kaldi.

turkizmir yine kizacak ama ben o kazik gibi yag tahliye borusunu motor kapaginin tam önünden gecirenin.... Very Happy (F650'de yok, GSte cok büyük dert)
Başa dön
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:

Very Happy Smile Sad Surprised Shocked Confused Cool Laughing Mad Razz Embarassed Crying or Very sad Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink Exclamation Question Idea Arrow Neutral Mr. Green
Seçenekler
Son Mesajı Alıntı Yap

Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Bakım/Onarım/Servis Tüm saatler GMT +2 Saat
Sayfa Önceki  1, 2, 3, 4, 5  Sonraki
2. sayfa (Toplam 5 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

Bilgi & Servisler

Foto Galeri

Etiketler

endurocu motosiklet enduro redbull

ikiteker haberler yarışlar geziler

motokros macera kamp festivaller

forumlar xfighters dragyarışları

motogp seatosky supermoto dakar

Twitter

Web sitemizde yayınlanan en son güncel haberler, makale ve duyurulardan anında haberdar olmak için tarayıcınızda anlık bildirimleri etkinleştirebilirsiniz. Bu ücretsiz bir servistir...

Bildirimleri Etkinleştirin

Copyright © 2004, Tüm Hakları Saklıdır

endurocu   endurocu   endurocu   endurocu   endurocu

Ana Sayfa   Üyeler   Yazarlar