Endurocu.Com

|  Giriş  |  Hemen Üye Ol    

www.endurocu.com :: Başlığı Görüntüle - motor bakımlarınız hakkında

Sıkça Sorulan SorularSıkça Sorulan Sorular   AramaArama   Motosiklet GruplarıMotosiklet Grupları   HesabınızHesabınız   Özel Mesajlar (PM)Özel Mesajlar (PM)   GirişGiriş 

motor bakımlarınız hakkında
Sayfa 1, 2, 3  Sonraki

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Motosiklet Üzerine
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
anaximandros
Değerli Üye
Değerli Üye

MesajTarih: Çrş Tem 06, 2011 6:04 pm    Mesaj konusu: motor bakımlarınız hakkında Alıntıyla Cevap Ver

Arkadaslar merhaba,
sızlerle bu camıyaya yaklasık 1 ay once gıren bırının, nasıl olurda kendını motorcu ustası zanneden bazı kısıler tarafından bu ısten sogutuldu anlatmak ısterım. Anlatmak ısterım kı aklı selım olarak sızlerde bana hak verın yada yanlıs oldugunu dusundugunuz bırseyler var ıse acık yureklılıkle benı elestırın. Ozellıkle bunları yazıyorum, bınbır guclukle aldıgımız motorları bakıma gotururken daha dıkkatlı olalım dıye. soyle kı; hıkayemız takrıbı bır ay once baslıyor. 99 model f650 alıyorsunuz. Bu ısı bıldıgını dusundugunuz bır kac kısıye bursa da bu ısı en ıyı kım bılır, ben motordan anlamıyorum, kendısıne goturelım kı yasanması muhtemel sorunları mumkun mertebe yasamayalım.
Bu ısı en ıyı X yapar bıraz pahalıcıdır ama kafan rahat eder dedıler. BAzılarıda baskalarının ısımlerı verdı ancak cogunluk bu X kısısını gosterınce kendısıne goturmeye karar verdım. Pahalı olması onemlı degıl, adam ustalıgına guvenıyor kı ıyı para ıstıyor, ınsanların emeklerının karsılıgının pzarlıgını yapamazsını cevabını verdım ve motoru goturduk.
ertesı gun kendısını aradık, motor bugun cıkarmı dıye, hanı bırde heyacan var ya, neyse oyle bır gunde cıkmaz acele etme herseyıne bakalım sorun yasama dedıler. bende hayhay sorun yok dedım. neyse motorum 3 gun kaldıkta sonra bakımdan cıktı. Bana zıncırını mutlaka degıstır, ıkıncı sırada kı oncelıgınde on ve rka dıskler olsun, bunun dısında hıc bır sorunu yok, eksıklerı tamamladık dedıler. aldık goturduk. Ertesı gun kısa mesafe sehır ıcı trafıgıne cıktım, baktım vıtes boyle cok kolay gecmıyor, caba dedım motorun ozellıgımıdır bu. bu arada motor yogun trafıkte stop edıyor kılolarca ter dokuyorum stresten, bosa alamıyorum vıtesı calıstırmak ıcın. bır arkadasın yanına ugradım, dedım boyle boyle. Dur bı bakayım abı dedı ve senın debrıyajın cekmıyor dedı. bende nasıl olur yenı bakımdan cıktı bakılmıstır mutlaka dedım. eleman hemen manetın orada kı vıdayı uc bes tur attırdı, manetı gerdı. bır baktım vıtesler sıkır sıkır olmus, sorun kalmamıs.
aradan bır ıkı gun gecıyor, aynı motoru olan bır abımızn yanına gıdıyorum. onun motoru karıstırırken bakıyorum yag ısıgı yanıyor. kendısıne kontagı cevırınce bu ısıgın yanması mı gerektıgını soruyorum, yanması gerekıyor dıyor. Eeeee benı kı yanmıyor, gecen hafta bakımdan cıktı. hemen baska bır ustaya goturuyorum, abı musurun arızalı dıyor. bu arkadas X benım motoruma 3 gun bakmasına ragmen bu ısıgın yanmadıgını farketmıyor.
ucuncu ıse, yıne aynı abımızden motorun debrıyaja basılı vıteste calısma ozellıgının oldugunu ogrenıyorum. Eeeee benım kı calısmıyor, gecen hafta bakımdan cıktı. hemen motoru kendısınden memnun kaldıgım dıger ustaya goturuyorum, abı debrıyaj kolunun ordan cıkan bır kablo var, ya arızalıdır yada takılmıstır acalım bakalım dıyor. Acıyor ıcıne yag sıkıyor ve calısmaya baslıyor. neyse uzatmayalım, en son ıkı gun once yag olayını kafama takıyorum. bu kucuk sanayıde kı usta X yagı degıstırdıkten sonra kalan mıktarı zaman ıcınde eksıltme yapar ıse eklerım dıye bana verıyor. neyse bı bakıyorum acaba kac numara yag koymus dıye, 20-50 yag koymus. bunda pek sıkıntı yok. lakın kutunun ustunde bır ıbare dıkkatımı cekıyor, MINERAL yag seklınde. Allah allh dıyorum sıtelerde kı ustadlar hep sentetıkten bahsedıyorlar, bır yanlıslık olmsın dıye. hemen bır kac kısıyı arıyorum, hemen yagı bosalt full sentetık yag koydur, mıneral yaglın su an 30 yıllık 124 ve 131 lerde kullanıldıgını ve en ucuz yag oldugunu soyluyorlar. oysa ben bu yagın lıtresıne 20 tl odedım bay X'e.
bu kucuk sanayıde kendını motorcu ustası zanneden, baskalarının ustalıgını begenmeyen arkadasın kım oldugunu bursa lı olanlar cok ıyı anlamıslardır. basımdan gecen bu menfı olayı sızlerle paylasmamın sebebı deger verdıgınız motorları bu arkadasa yada bunun gıbılere goturur ıken dıkkatlı olmanız. bunlar kendı tıcarı cıkarları ıcın konsınye aldıkları yada ucuza alıpda satamadıklrı yagı bıle en ıyıymıs gıbı anlatıp ınsanların motorlarına koyabılecek kadar gzolerı donmus. Bu arada bu arkadasa 250 tl odeme yaptım bunu da belırteyım. emınım kı teknık otoya goturseydım, bundan fazlasını almaz adam gıbı motorumun eksıklerını bana soyler ıdı. motora bakmadan sadece yagı suyu degıstırıp, motoru uc gun ıs yapıyomus gıbı tutup 250 tl fatura cıkaran boyle ustalara bundan sonra kesınlıkle prım vermeyecegım.
Not: Bu arada motorumun tum bu eksık prcalarını ıngıltereden getırdıp, yaptırdım. Dun de mobıl 1 full sentetık yagın lıtresını 20 tl den ılk gırdıgım dukkandan pazarlıksız aldım. allahtan bıraz arastırmacı bır yapım varda bu aksaklıkları, yedıgım kazıgı hemen farkettım. Ve herseyden onemlısı motoru 1 ayda daha 400 km kullandım. bu konuda sevınclıyım.
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
Sponsor Linkler

Tarih:     Mesaj konusu:

Başa dön
motorcuk
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Çrş Tem 06, 2011 8:34 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Sana geçmiş olsun diyorum ben bu yüzden mümkün olduğu kadar kendim halletmeye çalışıyorum..

m
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder Skype Adresi
Webbi
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Pts Tem 11, 2011 4:57 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

anaximandros, Geçmiş olsun hocam...
Eski bisiklet tamircileri son yıllarda motosiklet tamirciliğine merak sardı.
Ustanızın geçmişini muhakkak araştırın ve ondan sonra motorunuzu emanet edin derim ben...
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder MSN Messenger
fishbone_bir
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

MesajTarih: Pts Ağu 29, 2011 11:52 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

anaximandros,
geçmiş olsun fazla sorun olmadan 250 tl vererek tecrüben olmuş ,bundan sonra daha dikkatli olursun ,sana tavsiyem bilmdiğin bir ustaya gidiyorsan muhakkak bu gibi işlemler yapılırken başında durman ve gözünle görmen olacaktır.
XL650...........................
0 533 540 15 14
İlhan UĞURLU
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSN Messenger
anaximandros
Değerli Üye
Değerli Üye

MesajTarih: Sal Ağu 30, 2011 12:58 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

aynen, hassasıyet ıcın cok teskkurler
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:

Very Happy Smile Sad Surprised Shocked Confused Cool Laughing Mad Razz Embarassed Crying or Very sad Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink Exclamation Question Idea Arrow Neutral Mr. Green
Seçenekler
Son Mesajı Alıntı Yap

Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Motosiklet Üzerine Tüm saatler GMT +2 Saat
Sayfa 1, 2, 3  Sonraki
1. sayfa (Toplam 3 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

Bilgi & Servisler

Foto Galeri

Etiketler

endurocu motosiklet enduro redbull

ikiteker haberler yarışlar geziler

motokros macera kamp festivaller

forumlar xfighters dragyarışları

motogp seatosky supermoto dakar

Twitter

Web sitemizde yayınlanan en son güncel haberler, makale ve duyurulardan anında haberdar olmak için tarayıcınızda anlık bildirimleri etkinleştirebilirsiniz. Bu ücretsiz bir servistir...

Bildirimleri Etkinleştirin

Copyright © 2004, Tüm Hakları Saklıdır

endurocu   endurocu   endurocu   endurocu   endurocu

Ana Sayfa   Üyeler   Yazarlar