Endurocu.Com

|  Giriş  |  Hemen Üye Ol    

www.endurocu.com :: Başlığı Görüntüle - F650 GS Zincir-dişli değişimi

Sıkça Sorulan SorularSıkça Sorulan Sorular   AramaArama   Motosiklet GruplarıMotosiklet Grupları   HesabınızHesabınız   Özel Mesajlar (PM)Özel Mesajlar (PM)   GirişGiriş 

F650 GS Zincir-dişli değişimi
Sayfa Önceki  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sonraki

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Bakım/Onarım/Servis
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
turkizmir
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

MesajTarih: Çrş Ekm 19, 2011 12:01 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Ben akort ayarının lastik üzerindeyken yapıldığını ve araç üzerinde yapıldığına hiç şahit olmadım. zaten bu imkansız bir şey.
Bu akort yapılırken jant dış çemberini , jant iç merkeze bağlayan teller akort sırasında dış çemberin iç lastiğe baktığı kısımdan uçları çıkıyor, ve bunların uçlarının dışarı çıkıp çıkmadığını kontrol edilmesi gerekiyor. Bisiklet lastiği dahi olsa tellerin akordunun doğru olması durumunda bile dış çemberin içinden çıkan uçların bertaraf edilmesi gerekiyor,aksi takdirde iç lastiğinizin altındaki örtüyüde yer ve iç lastiğinizi ıusırmaya başlar.
ayrıca motosiklet lastiği ile bisiklet lastiği arasında mühendislik olarak korkunç farklar vardır. Bisiklet lastiği metaryel hafızası olarak çok esnek motosiklet lastiği ise hafızası güçlü bir metaryedir.
hafıza nedir onu açıklayalım: en basit şekli ile, her maddenin bir hafızası vardır, ilk bulunduğu şekle geri döner, en güzel örneği PAKET LASTİĞİ...Elinize aldığınız paket lastiğini ne kadar açarsanız açın kopmadığı sürece bıraktığınız anda tekrar eski şekline geri döner. ve dönüş hızıda çok önemlidir, bu onun hafızasının yorulup yorulmadığınıda gösterir. güneşe, yüksek sıcaklığa, soğuğa maruz kaldığında eski haline dönüş hızı düşer.bildiğiniz bozulur.
Motosiklet lastiğinde bu hafıza çok güçlü olduğundan ve içinde pek çok kirişlenmiş donatı olduğundan bizim gözle göremeyeceğimiz şekilde hernekadar yüzeyi dümdüz olsada çalıştıkça yorulan kısımları farklı bir karakter çizmeye başlarlar. sürekli darbeye maruz kaldığını sürekli güneş su toz toprak ani ısıl değişiklikler yüzünden lastik ilk günkü gibi asla olmayacağından çekmeler yapacaktır ve bu jantın akortunu tam sağlıklı yapmamıza engel olur. Akortu en sağlıklı boşken yapabiliriz ve lastiği taktığınızda kendini janta göre yeniden programlar düzenli çalışmaya başlar.
bisiklette bu akort işi zahmetli sayılmaz, ama motorda elbette sökülmesi takılması zahmetli külfetli bir iştir. fakat lastiğinizin yere doğru basmasını istiyorsanız bunu yaptırmak zorundasınızdır. ve jant boşken...
Kolay gelsin..
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder
Sponsor Linkler

Tarih:     Mesaj konusu:

Başa dön
sportster
Değerli Üye
Değerli Üye

MesajTarih: Çrş Ekm 19, 2011 1:26 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

akort motor üstünde doğru olmaz ama günü kurtarır mesela uzun yoldaysanız yapabilirsiniz ben bir kaç kere yaptım.Ama gerçek anlamda yapmak için jantı çıkartıp lastiği söküp akort sehpasında yapmaktır bisikletçiler çok rahat yapar.Ve aralarında hiçbir fark yoktur motorda bisiklette aynı şekilde hatta kimi bisikletlerin hubları motorlardan bile pahalıdır Smile biliyorum çünkü spealized marka yol bisikletimde 400 euroluk ceremic hublar var Smile
zaten bu akor bozulması genelde büyük motorlarda 20000 kmde falan olur ama ufak cross motorlarda 3000 4000 kmde bir yaptırmak lazım hatta her yarıştan sonra
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
emrello
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Prş Ekm 20, 2011 9:37 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Apn demiş ki:
Eski salı pazarının oradaki arkadaş yapabilir. Kızıltoprak'taki bazı motorcuların oraya götürdüğünü duymuştum. Sonuç olarak bisiklet akordundan farkı yok tek gerekli olan jantın girebileceği akort sehpası.

Dün akşam oraya uğradım. Yaptığını söyledi. Hatta "Harley'leri bana yönlendiriyorlar" dedi. Fiyatını sordum: "normalde 100 ama, senin için sökmesi senden, tekerlek başına 50 TL" dedi.

Açıkçası çok güven telkin etmedi bana. Yanılıyor da olabilirim... Tekerleği de ben söktükten sonra 100 TL vermek sanki fazla gibi geldi. Bakıma gittiğimde Ali Usta'ya da (Esengül) tekrar soracağım.
Apn
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

MesajTarih: Prş Ekm 20, 2011 10:14 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Bence, akort çok bozuk değilse (aşırı zıplama, aşırı yalpla v.b) tekerlek başına 50 tl fazla. Üstelik tekerlekleri sökmek ve lastiği çıkarmakta ayrı iş ve maliyet. Bende Esengül'e gittiğimde oraya götürmemi söylemişti. Bende gitmeye üşendim kendim yaptım Smile iyi ki gitmemişim.
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
emrello
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Prş Ekm 20, 2011 1:20 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

youtube'da birkaç video seyrettim. Ben bu işi yaparım gibime geldi. Ya da tekeri elimize alırız! Mr. Green

Şimdi tekeri sökmeden yapılan iki tür işlem var:

- Birinde anahtarı tele vurarak akordu gidikse sıkıştırıyoruz. (Tınlama gibi bir ses gelmiyorsa, boğuk bir ses varsa gevşek oluyormuş.)

- İkincisinde ise belirli bir güç uygulayarak gevşemiş telleri hafiften sıkıştırıyoruz.

İlk olarak birincisini hafiften deneyeyim diyorum.

Fikir vermek isteyen olursa memnuniyetle dinlerim.

Bu arada tellerin somunları tersine sıkılıyormuş, öyle gördüm videolardan. Bilen var mı?
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:

Very Happy Smile Sad Surprised Shocked Confused Cool Laughing Mad Razz Embarassed Crying or Very sad Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink Exclamation Question Idea Arrow Neutral Mr. Green
Seçenekler
Son Mesajı Alıntı Yap

Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Bakım/Onarım/Servis Tüm saatler GMT +2 Saat
Sayfa Önceki  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sonraki
5. sayfa (Toplam 6 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

Bilgi & Servisler

Foto Galeri

Etiketler

endurocu motosiklet enduro redbull

ikiteker haberler yarışlar geziler

motokros macera kamp festivaller

forumlar xfighters dragyarışları

motogp seatosky supermoto dakar

Twitter

Web sitemizde yayınlanan en son güncel haberler, makale ve duyurulardan anında haberdar olmak için tarayıcınızda anlık bildirimleri etkinleştirebilirsiniz. Bu ücretsiz bir servistir...

Bildirimleri Etkinleştirin

Copyright © 2004, Tüm Hakları Saklıdır

endurocu   endurocu   endurocu   endurocu   endurocu

Ana Sayfa   Üyeler   Yazarlar