Endurocu.Com

|  Giriş  |  Hemen Üye Ol    

www.endurocu.com :: Başlığı Görüntüle - Pegaso için yapılır mı?

Sıkça Sorulan SorularSıkça Sorulan Sorular   AramaArama   Motosiklet GruplarıMotosiklet Grupları   HesabınızHesabınız   Özel Mesajlar (PM)Özel Mesajlar (PM)   GirişGiriş 

Pegaso için yapılır mı?
Sayfa Önceki  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sonraki

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Aprilia Grubu
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
seyyah64
Katılımcı Üye
Katılımcı Üye

MesajTarih: Prş Ekm 13, 2011 9:59 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

bu arada unutmuşum... performansta fark hissetmiyosunuz.tamirci arkadas karbüratörü sökmüş ve baya pislenmiş dedi.sanırım o yüzden son zamanlarda lpg benzinden daha peformanslıydı.
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder MSN Messenger
Sponsor Linkler

Tarih:     Mesaj konusu:

Başa dön
turkizmir
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

MesajTarih: Cum Ekm 14, 2011 4:51 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Seyyah64 , sanırım tamircin seni aldatıyor kelime oyunlarıyla.
LPG olsun Benzin olsun istersen kolonya koy hepsi KARBÜRATÖR'den geçer. yani karbüratör eğer ayarsızsa ayırt etmeyecektir. sanırım bir aldatmaca söz konusu.
Ki düşük performans ürete nLPG'nin ayarsız ve kirli karbüratörde yüksek performans göstermesi Ütopik duruma geliyor.
ya senin elindeki veriler çok karışık değerler tam yerlerinde oturmuyor, sana ithafen demiyorum buralarda çok veri karmaşası yaşanıyor.
matematiksel olarak 1 litre benzinle 22,5km ortalama gittiğini hesaplarsak bakımlı bir motorun, 15 litrelik deposuyla kaç kilometre gideceğini +/- 10~20 km ile bulabiliriz değilmi. Kişinin kaç liraya benzin aldığından henüz bahsetmiyoruz.
yani 15 litre x 22,5km/hr = 337,50 +/- 20km diyelim 360 olsun. karbüratörün performansı bu kadardır. Bundan ötesi artık sanırım biraz abartıya giriyor.
peki nasıl oluyorda bahsedilen rakamlara ulaşılıyor...Olmaz olmaz değil.
1- Benzini kesinlikle gece alacaksınız
2- Çok sirkülasyon olan yerden almamak dinlenmiş akaryakıt kullanmak (dinlenmek derken döküm anında deponun harmanlanmasından dolayı dip pisliklerin benzine karışması durumu)
3- Aynı benzin markası yada mümkünse aynı benzinlik.
4- Bakımlı motor kullanmak (özellikle ateşleme sistemi,havalandırma sistemi,filtreler, çekiş sistemi)
5- Doğru lastik havaları, ve doğru lastikler
6- uygun yol ve hava koşulları
7- istihap haddi.
8- Doğru vites zamanlamaları, ani fren ani gazlamadan kaçınmak

bunların hepsini bir araya geldiğinde yakıt tüketim performans eğrisi yukarılara doğru yükselir.

case'in bile sürtünme direnci gösterdiğini, üzerinizdeki kıyafetin çıkıntıları üzerinizden sarkan bir çanta , bir bez parçası bile herşeyi değiştirir.

o yüzden verilerde ki ufak oynamalar dışında gülümseyerek okuduğumuz atmasyon bulguları yazarken eminim ki, kişi başını sola yatırıyor, sağ gözünü kırpıyor ve sol gözüyle dimdik iler ibakıyordur. Bilmem anlatabildimmi.

seyyah64 elbette ustanı kötülemiyoruz burada lütfen yanlış anlama ama sanırım ustamız farklı düşünmene sebep olacak şeyler anlatıyor. Yinede sen daha iy ibilirsin elbette ama bir kerede mesela var ise oralarda oto lab gibi yerlere götür, ölçüm cihazlarında motorlarla ilgili bakımları da yapabiliyorlar. en azından Bujinin ateşleme sayısı doğrumu, bobin doğru ateşliyormu, motorun basıncını ölçtürt mesela. Gaz kuru hava neler yapmış bi gör. derim.
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder
seyyah64
Katılımcı Üye
Katılımcı Üye

MesajTarih: Cmt Ekm 15, 2011 10:37 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

türkizmir kardeşim yazdıkların tamamen dogru.katılmamak mümkün degil.ben motordan çok iyi anlayan biri degilim.şöyle söyliyeyim,motorumun ilk sahibi sayılırım,15 yıldır kullanıyorum.ama son 3-4 yıldır motosikletimi tanımaya başladım sanki. daha önce hiç sorun yasamadım yag buji degişimi(onuda yapıyolarsa tabi,çünkü hiç başında duramadım) ve biniyoduk sadece.hep yarım marşta çalışırdı kerata.bunca yıldır hiç bir yeri sökülüp adam gibi bakım yapılamadı.uşak ta yag degişimi bile merasim oluyodu.hava yapıyo ve marşı tıklaya tıklaya yarım saatte konuyordu.birkeresinde 8-9 yıl önce izmir kahramanlarda bi ustaya getirdim.adını hatırlamıyorum,sanırım bir goldwin kazası yapmıştı,aprilia yedek parçası satan dükyandan önceki sokaktaydı.diyebilirimki motorumun gördügü tek ustaydı.bi sorunum olmadıgından normal bakımını yaptırdım.demem oki sen haklısın ama beyin arızası yapmadan önce yani geçen yıl motorum artık benzinde çalışmıyodu(neden bilmem)kaç ay sadece gaz la kullandım.tek sorunum sabahları ilk marştı.sanırım zaten kabiratörde sıkntı vardı(benzinle alakalı)onun için tamircinin söyledigi bana absürt gelmedi.çünkü bende aylarca benzinde kullanamamıştım.ilk lpg taktıgımda aksamları benzinde bırakıyodum ve sabah ilk marş sorun olmuyodu.zamanla bi sorun çıktı ve benzinde çalışmamaya başladı.şu an motor tamircide bakımlarını yapıyor,dün tlf açtım sözde bugün teslim alacaktım,tamirci arkadaş dediki ''karbüratör simsiyah olmuş bi sıvıya yatırdım'' pazartesi teslim edilecek. birde şu var sayın izmir türk kardeşim daha önceki yazında benzin ve gaz la alakalı teknik bilgiler paylaşmışsın.hepside dogru! yıllarca lpg li araba kullandım.bezinde 100 km de 6 lt yakıyosa,lpg de 8-9 litre yakıyodu.ama motosiklette bi anormallik var,sanırım benim motorun benimkinin karbüratör sorunundan olsa gerek! benzinde 100 km de 7 - 7,5 lt lere çıkmıştı.ama gazda 6 lt civarında yakıyodu.lpg ile geçen yıl 5 defa ist-uşak yaptım.sürüşe göre 100 km de 5,5 - 6 ltyaktım.başkası yazsa banada absürt gelirdi ama ben yaşadıgım için bundan eminim. motor sevisten çıksın iyi bir yere götürüp tüm kontrollerni yaptırıcam.ist daki arkadaslar lütfen beni yönlendirsin!!! ferko motora daha önce gittim memnun kalamadım! bi kaç iş yaptırdım.ön amartisör keçelerini orda degiştirdim ama bir ay gitmedi.aradım ama garantisi yokmuş!!!lütfen 95 pegaso için iyi bir usta!!!!!
Başa dön
__face__
BMW Grubu
BMW Grubu

MesajTarih: Pzr Ekm 16, 2011 10:31 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Elinize sağlık Turkizmir, Seyyah64...

USTA İÇİN: Fırat Şahin, Mecidiyeköy, Liseden beri Arkadaşımdır... Gitmeden önce beni ara ben Fırat'ı arayayım konuşayım... ok? Wink
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSN Messenger
seyyah64
Katılımcı Üye
Katılımcı Üye

MesajTarih: Pzr Ekm 16, 2011 12:08 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

çok tesekkür ederim face.. hayırlısıyla yarın yarından sonra motor çıksın bakalım. zaten sezon bitti sayılır ama fırat ustayada gösterelim öyle garaja çekeriz. ki seneye erken baslayalımSmile kurban bayramına memleketteyim uşak a gidicem.orda garajım da var. sezona kadar kalsın orda. arkadaslardan yol üzerinde olan varsa tanışıp bir çayını içmek isterim. güzergah ım izmit-sakaryadan bilecik istikameti-bilecik -bozüyük-kütahya-uşak... buralarada olan arkadaslar varsa tanışalım.sürekli kullanıyorum bu güzergahı.varsa mutlaka tanısalım!!!
Başa dön
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:

Very Happy Smile Sad Surprised Shocked Confused Cool Laughing Mad Razz Embarassed Crying or Very sad Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink Exclamation Question Idea Arrow Neutral Mr. Green
Seçenekler
Son Mesajı Alıntı Yap

Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Aprilia Grubu Tüm saatler GMT +2 Saat
Sayfa Önceki  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sonraki
5. sayfa (Toplam 6 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

Bilgi & Servisler

Foto Galeri

Etiketler

endurocu motosiklet enduro redbull

ikiteker haberler yarışlar geziler

motokros macera kamp festivaller

forumlar xfighters dragyarışları

motogp seatosky supermoto dakar

Twitter

Web sitemizde yayınlanan en son güncel haberler, makale ve duyurulardan anında haberdar olmak için tarayıcınızda anlık bildirimleri etkinleştirebilirsiniz. Bu ücretsiz bir servistir...

Bildirimleri Etkinleştirin

Copyright © 2004, Tüm Hakları Saklıdır

endurocu   endurocu   endurocu   endurocu   endurocu

Ana Sayfa   Üyeler   Yazarlar