Endurocu.Com

|  Giriş  |  Hemen Üye Ol    

www.endurocu.com :: Başlığı Görüntüle - Hiss

Sıkça Sorulan SorularSıkça Sorulan Sorular   AramaArama   Motosiklet GruplarıMotosiklet Grupları   HesabınızHesabınız   Özel Mesajlar (PM)Özel Mesajlar (PM)   GirişGiriş 

Hiss
Sayfa 1, 2  Sonraki

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Honda Grubu
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
lacivert
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Sal Mar 09, 2010 1:52 pm    Mesaj konusu: Hiss Alıntıyla Cevap Ver

Bu sabah (ve her sabah) motoryuma bindim, lamba hemen söndü ve
8 km mesafede anneme uğradım. Kahvaltı yaptık, indim, anahtarı taktım, heyhat:Hiss lambası sönmüyor.Anahtarı sildim, okşadım, üfledim (öpmedim , çalışacağını bilsem öperdim gerçi) , tersini çevirdim.Heyhat, çalışmadı.Lamba sönmedi.
Bir süre bekledim.Tekrar sildim anahtarı.İşe geç kalıyordum, yatan hastalar - randevular vardı ..sinirrr!!!

Sonra anahtarı taktım ve yeşil ışık söndü ..Oh.................!

Hastaneye geldim, motoru durduktan sonra anahtarı tekrar test ettim, her seferinde yeşil ışık söndü.

Kafası mı karışıyor bu makinanın..? Kah tanıyor kah tanımıyor..?

Nette bir yere soru yolladım, bakalım yanıt gelecek mi?
Bu Hiss sistemini tamamen iptal edemez miyiz acaba?

Geçen emrello açmıştı bu başlığı, ancak konu orada devam etmedi..
Hadi..Hiss sorununa Hissiz kalmayın Smile

Hiss sistem is not recognised original key sporadicaly.

I try 5-10 times and than ıt's working, the ligth off.

There is no any accident for the key (no drop, no trauma, no stay with

electronic device) .Why ıt's work porperly some times and ıt's not work

some times.??

What should I do?

Thanks,
Ufuk Ozisik, Antalya, Turkiye
Çizebilirdim ben, Abidin olsam:
"Siyah TRANSALP'imde kıvrılarak giden uzun ince bir yolda resmederek beni . &
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
Sponsor Linkler

Tarih:     Mesaj konusu:

Başa dön
marcos2609
Değerli Üye
Değerli Üye

MesajTarih: Sal Mar 09, 2010 2:14 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

derdinize derman olamayacağım ama paylaşmak amaçlı yazıyorum;
eski motorum honda idi ve bir keresinde sinir bozucu bir şekilde ters bir zamanda başıma gelmişti, honda servisinde bir problem olmadığını toz yada kirden kaynaklandığını yada anahtarı düşürmemden olabileceğini söylediler

bu yazılanları birkaç yerde daha okumuştum, sanırım kronik sorun olmasa da sık rastlanan bir problem olmaya başladı.
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Sal Mar 09, 2010 3:21 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Ben konuyu açtım da, sonra dan keşfettim ki benim sorun aslında HISS sisteminden değil, benim acemiliğimden kaynaklanıyormuş. Kırmızı kontak düğmesini basılı tutmuşum yanlışlıkla. Confused Ben sendeki durumla henüz karşılaşmadım.

Ama bu HISS sisteminin böyle sorunlar yaşatmadığı anlamına gelmiyor tabii.

Sistemin iptaliyle ilgili birkaç yazı okuduğumu hatırlıyorum ama yapana hiç rastlamadım. ABD modellerinde HISS sistemi yokmuş.

Birkaç kişi de motoru o an durduğu yerden başka bir yere itmenin yararlı olacağını söylemişti. Rivayete göre çevredeki bazı başka radyo parazitlerinden etkilenebiliyormuş.

Ayrıca anahtarlarınızı araba anahtarlarıyla bir arada tutmayın deniyor.

Benim kendi fikrim HISS sisteminin etrafına kurşun muhafaza yaptırmak yönünde! Very Happy

Sonuç olarak bu durum yüzünden yolda kalma diye bir şey duymadım. Sonunda bir şekilde çalışıyor motor. Ama sinir bozucu.
lacivert
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Sal Mar 09, 2010 3:46 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

emrello demiş ki:
Ben konuyu açtım da, sonra dan keşfettim ki benim sorun aslında HISS sisteminden değil, benim acemiliğimden kaynaklanıyormuş. Kırmızı kontak düğmesini basılı tutmuşum yanlışlıkla. Confused Ben sendeki durumla henüz karşılaşmadım.

Ama bu HISS sisteminin böyle sorunlar yaşatmadığı anlamına gelmiyor tabii.

Sistemin iptaliyle ilgili birkaç yazı okuduğumu hatırlıyorum ama yapana hiç rastlamadım. ABD modellerinde HISS sistemi yokmuş.

Birkaç kişi de motoru o an durduğu yerden başka bir yere itmenin yararlı olacağını söylemişti. Rivayete göre çevredeki bazı başka radyo parazitlerinden etkilenebiliyormuş.

Ayrıca anahtarlarınızı araba anahtarlarıyla bir arada tutmayın deniyor.

Benim kendi fikrim HISS sisteminin etrafına kurşun muhafaza yaptırmak yönünde! Very Happy Sonuç olarak bu durum yüzünden yolda kalma diye bir şey duymadım. Sonunda bir şekilde çalışıyor motor. Ama sinir bozucu.

Senin açtığın konuyu yanıtlayan zaten bendim emrello. Smile elektrik kesici düğmeyi mutlaka açma ve kapamada alışkanlık haline getirmeni söylemiştim.Sonuçda HİSS sorunu olduğunu ve bu durumun benim yeni (2008 ) transalpimde de olduğunu ve çok sıkışık zamanlarda oldukca sinir bozucu olabileceğini anlatmıştım.
Nitekim bu sabah yaşadığım öyleydi.
Bu konuyu biraz daha ayrıntılı irdelemek gerekiyor diye düşünüyorum.

Başka topiklerde şu yazıları buldum.İlginç saptamalar var.

"I've got hold of an official Honda shop manual for the 650 (Honda Italy part No. 62MCBA60).
Someone posted a problem about this recently (in Africa??) but I can't find it so here goes:

Basically there is a transponder in the key which must give a code acceptable to the bike to start it. What I was unaware of is that the lock barrel is just the code reciever - it's the IGNITION CONTROL MODULE (ICM) that says yes or no. It's what I would call the CDI box behind the left underseat panel.

When the ignition switch is turned on (key), the ICM sends voltage through the receiver (barrel) to the transponder (key). The key then sends the code through the receiver to the ICM. If the code is correct the ICM activates the ignition.

The immobilizer indicator (green light on dash) comes on for about 2 seconds then goes out when the key is turned. If there is a problem in the system or the code is not recognised the light stays on.

Keep the transponder key away from other transponder keys (for other vehicles) when you use it - the code can become corrupted.

Don't leave the key in water.
Don't drop the key or hit it.

If you lose both keys the ICM must also be replaced (sounds pricey).

The system does not work with duplicated keys if the code in the new key is not registered in the ICM.

The ICM can recognise up to 4 key codes.

Do not modify the immobilizer system or it will fail (your bike wont start).
http://www.transalp.org/phpbb2/viewtopic.php?t=962&sid=44f66f6945b46f3c2d7ae6b2395c7e93
The manual gives the fault codes which are indicated by flashes in the green light but unfortunately it requires Honda special tools (bugger) - a 'test adaptor' and a 'test wire harness'. So not much we can do on the road.

It appears the only re-calibration you can do is if you replace the ICM AND THE KEYS:

1. Order new ICM and keys.
2. Cut the keys, using the original as a template (or use the number template).
3. Replace the ICM.
4. Turn on ignition with first new key (just ignition, don't hit the starter!). The green light comes on for about 2 seconds then flashes 4 times - THE FIRST KEY IS REGISTERED BY THE ICM.
If there is a registration problem, the system activates the troublshooting mode and the indicator stays on for about 10 seconds then indicates the troubleshooting code (get back to me if this happens).

5. Turn the ignition switch off and remove the first key.
6. Turn the ignition on with the second key. The green light comes on for about 2 seconds then flashes 4 times - THE SECOND KEY IS REGISTERED BY THE ICM.
As above if there is a problem it displays the troubleshooting code.

7. Turn the ignition off and remove the second key.
8. Check that the engine can be started using the registered keys.

A third key cannot be registered without a special tool - there is no further mention of the quote about the ICM registering up to 4 codes!??
- I think it means 4 keys with the same code can be registered using the special tool.

If you've 1 key that works for instance and get a new one cut, you need special tools.

Having read it all I would pay my Honda dealer to sort it as it appears you can bugger it up if you're not careful. I'm sure the post I can't find was someone who had ordered new bits from abroad but couldn't calibrate the system, if so I hope it helps but of course at your own risk!!"

Bir başkası şöyle yazmış:

hy,i just heard one usfule information for everione with hiss!my local honda moto servis say that they had several cases with hiss failing some time,and first case was a varadero under warenty!they could not find the problem so they sent it to japan,and they solved problem!problem was not in hiss,but in pick up!now they change pick up,and problem solved in every cases!price of pick up is about 40 eur,and changing 50 eur.i hope it is a usffule for someone.
by!
(pick up is controling timing of the spark,and it is on the right side of the motor,near clutch)

pick up is a pulse generator,and is conected with hiss.

Daha çok yanıt ve görüş var sitelerde.En sonuncu Pulse Genaratör değişimi önerisi ilginç geldi bana..

Bu konuda tartışmaya devam edelim derim.
Dostlukla.
Çizebilirdim ben, Abidin olsam:
"Siyah TRANSALP'imde kıvrılarak giden uzun ince bir yolda resmederek beni . &
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
emrello
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Sal Mar 09, 2010 3:59 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

lacivert, senin yanıtladığını biliyorum Laughing. Yeni başlık açtığın için başkaları da okur, olayın geçmişini bilsinler istedim. Ondan kısaca anlattım benim durumu.

Ben de bayağı bir topic okudum, yukarıdakilere de baktım ama çok fazla teknik geldi. Anlattıkları şeyler yapılabilir gibi gelmedi bana.

Yapılabilir tek çözüm "makineyi hareket ettirmek" gibi geliyor şimdilik.

Bir de konuyu tek başlıkta devam ettirsek aslında... Daha güzel olur gibi.
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:

Very Happy Smile Sad Surprised Shocked Confused Cool Laughing Mad Razz Embarassed Crying or Very sad Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink Exclamation Question Idea Arrow Neutral Mr. Green
Seçenekler
Son Mesajı Alıntı Yap

Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Honda Grubu Tüm saatler GMT +2 Saat
Sayfa 1, 2  Sonraki
1. sayfa (Toplam 2 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

Bilgi & Servisler

Foto Galeri

Etiketler

endurocu motosiklet enduro redbull

ikiteker haberler yarışlar geziler

motokros macera kamp festivaller

forumlar xfighters dragyarışları

motogp seatosky supermoto dakar

Twitter

Web sitemizde yayınlanan en son güncel haberler, makale ve duyurulardan anında haberdar olmak için tarayıcınızda anlık bildirimleri etkinleştirebilirsiniz. Bu ücretsiz bir servistir...

Bildirimleri Etkinleştirin

Copyright © 2004, Tüm Hakları Saklıdır

endurocu   endurocu   endurocu   endurocu   endurocu

Ana Sayfa   Üyeler   Yazarlar