Endurocu.Com

|  Giriş  |  Hemen Üye Ol    

www.endurocu.com :: Başlığı Görüntüle - F650 GS Zincir-dişli değişimi

Sıkça Sorulan SorularSıkça Sorulan Sorular   AramaArama   Motosiklet GruplarıMotosiklet Grupları   HesabınızHesabınız   Özel Mesajlar (PM)Özel Mesajlar (PM)   GirişGiriş 

F650 GS Zincir-dişli değişimi
Sayfa 1, 2, 3, 4, 5, 6  Sonraki

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Bakım/Onarım/Servis
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
cyclespirit
Değerli Üye
Değerli Üye

MesajTarih: Pts May 30, 2011 4:33 pm    Mesaj konusu: F650 GS Zincir-dişli değişimi Alıntıyla Cevap Ver

Epeydir keyfimi bekleyen zincir-dişli değişimini nihayet yapabildim. Eskisi artık hepten salmıştı, hatta bir tarafı gergin bir tarafı bol bir hale gelmişti. Uğraşırken arada birkaç resim de çektim, başkalarına da ileride bir faydası dokunur diye buraya da yazayım.

Yeni zincir DID X-Ring. dişlilerle beraber takım olarak louis'den aldım. Eksiz olduğu için değiştirirken angaryası biraz fazla oldu ama ekliye göre daha güvenilir olsa gerek.

Zincirin yanında ölçüm için bir cetvel de çıktı. Eski zincirin ne durumda olduğunu görmek için faydalı bir arkadaş. Yuvarlak işaretlediğim yer benim zincire (520) denk gelen kısım, baklanın bağlantısı kırmızıya gelmiş dayanmış. Değiştirme vakti...

Acemilikten, önce arka tekeri söktüm. Halbuki arka teker yerindeyken ilkönce ön dişliyi gevşetsem daha kolay olacaktı.

Yeni ve eski arka dişliler. Arka dişlim eskimiş ama çok kötü durumda değildi. Resimde pek belli olmuyor.

Neyse, sonra da sıra arka çatala geldi. Gidecek olan sadece resimde işaretli iki vida, çatalı amortisöre tutturuyor.

Ardından sıra çatalın göbeğinden geçen cıvata irisine geldi. Çatalın göbeği bana mısın demedi de sökerken benim göbeğim çatladı. En kolayı, benzer boyda bir somun alıp çekiçle kafasına kafasına girişmek. Uzun uğraşlar sonunda yerinden çıkarabildim. Resimde kullandığım somun ve göbeğin ufak ufak yürümüş hali...

Sonrasında o gazla (ve leş gibi olmuş ellerimle) fotoğraf işini savsakladım ama zaten işin karışık tarafı da bitmişti. Takarken ön dişlinin somunu oynamasın diye önlem olarak pulunun kenarları kıvrılıyor. Ben pulu değiştirmedim, kullanılmamış dört kenardan ikisini kullandım. Bir dahakine değiştirmem gerekir. Somununu geri takmadan önce dişleri temizleyip Loctite sürmeyi ihmal etmemek lazım.

İş bittikten sonra cillop zincir ve dişliyle son bir resim çekmeyi akıl edebildim Smile

Takip ettiğim değil ama olması gereken sıralama şöyle:
1. Ön dişliyi gevşet (arka freni sıkarak daha kolay)
2. Arka tekeri sök
3. Arka çatalı sök
4. Zinciri ve dişlileri değiştir
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
Sponsor Linkler

Tarih:     Mesaj konusu:

Başa dön
sercekselim
Değerli Üye
Değerli Üye

MesajTarih: Pts May 30, 2011 7:33 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

paylaşım için teşekkürler gülegüle kullanın
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder MSN Messenger
turkizmir
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

MesajTarih: Sal May 31, 2011 9:03 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

arka dişlinin rulmanını değiştirmedin mi?
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder
cyclespirit
Değerli Üye
Değerli Üye

MesajTarih: Sal May 31, 2011 1:06 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Değiştirmedim. Aslında tekerlek rulmanlarıyla beraber bir ara değiştirebilirim de çıkarıp takmaya cesaret edemiyorum, ısıtmak falan gerekli sanırım.

Teker sökmek parayla değil ya Smile
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
__face__
BMW Grubu
BMW Grubu

MesajTarih: Pts Ekm 10, 2011 5:19 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Eline sağlık, bunu görmemiştim... Görünce hemen su üstüne çıkarayım dedim topici...

Teşekkürler kifayetli olmuş... Wink

Feyzhan
ÖZTÜRK
545 401 45 46
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSN Messenger
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:

Very Happy Smile Sad Surprised Shocked Confused Cool Laughing Mad Razz Embarassed Crying or Very sad Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink Exclamation Question Idea Arrow Neutral Mr. Green
Seçenekler
Son Mesajı Alıntı Yap

Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Bakım/Onarım/Servis Tüm saatler GMT +2 Saat
Sayfa 1, 2, 3, 4, 5, 6  Sonraki
1. sayfa (Toplam 6 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

Bilgi & Servisler

Foto Galeri

Etiketler

endurocu motosiklet enduro redbull

ikiteker haberler yarışlar geziler

motokros macera kamp festivaller

forumlar xfighters dragyarışları

motogp seatosky supermoto dakar

Twitter

Web sitemizde yayınlanan en son güncel haberler, makale ve duyurulardan anında haberdar olmak için tarayıcınızda anlık bildirimleri etkinleştirebilirsiniz. Bu ücretsiz bir servistir...

Bildirimleri Etkinleştirin

Copyright © 2004, Tüm Hakları Saklıdır

endurocu   endurocu   endurocu   endurocu   endurocu

Ana Sayfa   Üyeler   Yazarlar