Endurocu.Com

|  Giriş  |  Hemen Üye Ol    

www.endurocu.com :: Başlığı Görüntüle - Motorun Yan Ayak Üzerinde Döndürülmesi

Sıkça Sorulan SorularSıkça Sorulan Sorular   AramaArama   Motosiklet GruplarıMotosiklet Grupları   HesabınızHesabınız   Özel Mesajlar (PM)Özel Mesajlar (PM)   GirişGiriş 

Motorun Yan Ayak Üzerinde Döndürülmesi
Sayfa 1, 2  Sonraki

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Sürüş Eğitimi
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
Alfa
------------------------
------------------------

MesajTarih: Çrş Ağu 05, 2009 5:38 pm    Mesaj konusu: Motorun Yan Ayak Üzerinde Döndürülmesi Alıntıyla Cevap Ver

MOTORUN NOKTA DÖNÜŞÜ

Motorun Olduğu Yerde Yan Ayak Üzerinde Döndürülmesi:

İlk olarak motorun yanında durunuz. Bacaklarınızı en azından omuz genişliğinizde açarak motor merkez hattına(aks hattına) 90 derece gibi dik bir açıyla pozisyonunuzu alınız. İkinci olarak sol elinizi sol elciğe atın, sağ eliniz içinde motorunuzun sağ tarafında tutabileceği sağlam bir yer bulun. Yolcu ayaklığının sap kısmı en çok kullanılan yerdir. Bu yoksa yolcunun sağ taraftaki tutamacı olabilir. Oda yoksa egzozların altından sağlam bir yerden tutunuz. Önemli olan tuttuğunuz yerin tutulabilir ve sağlam olmasıdır.

Sağ taraftan tutulan yerle motoru yan ayak üzerinde döndürürken kontrolün ve dengenin çoğu sağlanır. Sağlam ve tutulabilir bir yeri(sağ tarafta) kavradıktan sonra motoru kendinize doğru yan sehpanın üstüne almak üzere çekmeğe başlayınız. Bunu yaparken sol ve sağ ellerinizde ki uyguladığınız çekiş kuvveti dengelenmelidir. Başlangıçta dengelemek kolay olmayacaktır. Ön ve arka tekerler yerden darbeler alarak döneceklerdir. Her iki tekerinde yerden aynı anda kesilerek açının tam doğru olarak sağlanması birkaç saniye alacaktır.

Motoru yan sehpa ucuna kaldırıp orada dengelediğinizde artık bedeninizin ve motorunuzun birlikte döndürülmesi işlemine başlayabilirisiniz. Sağa veya sola döndürme işi duruma göre sizin seçeceğiniz bir şeydir. Bu motoru döndürmek istediğiniz yön ve fiziksel çevrenin durumuyla ilgili olarak karar vermeniz gereken bir tercihtir. Dizlerinizin hafifçe kırık tutulması size denge sağlama konusunda dik durulması şekline göre hareketin başarıyla yapılması yönünde avantaj sağlayacaktır.

Dönüşü tamamladığınızda motoru tekrar yavaşça aşağıda gösterildiği şekilde tekerlerinin üzerine indiriniz.

Çeviri kaynağı: www.motorcyclistonline.com

Çevirenin Notu: Yan sehpa(ayak) şaseye değil de direk olarak motorun gövdesine akuple edilmiş motorlarda bu teknik kullanılmamalıdır. Zarar verir.

Alfa.

http://alfamotosiklet.blogspot.com
www.alfamotosiklet.net
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSN Messenger
Sponsor Linkler

Tarih:     Mesaj konusu:

Başa dön
pelletizer
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

MesajTarih: Çrş Ağu 05, 2009 7:11 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Sevgili ALFA,nın topiğine bakarken aklıma 2007 de Çanakkale gezisin deki
varaderocu arkadaş geldi.Bende de o yıllarda vara vardı yanyana park etmiştik
zemin mıcırlı, o arkadaş varasını yan ayak üzerin de o zemin de topaç gibi çevirerek Very Happy
sanki bisikleti yan tarafın da götürür gibi koca VARA yı 20 metre bozuk satıhta götürüp
tekrar yan ayakta 180 derece çevirdi.İçimden helal be dedim ayakla çevirmek neysede
motoru yanında o kadar emin bir şekilde götürüşüne hayran kaldım.Eleman iri kıyım biri
yoksa herkesin yapabileceği bir şey değil o şekilde götürmek.Benmi? ben cesaret edemem bil diğim yoldan bende motoru çevirip ileriye üstünde gittim.
Önemli bir konu ,paylaşım için teşekkürler.slm Smile
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

MesajTarih: Çrş Ağu 05, 2009 8:34 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

ADNAN Abı bende çok yapıyorum o hareketı ama ıkı kere kaza yaptım ıkısındede makınanın altında kaldım.Bırınde ayağım kaydı ıkıncısınde sehpa kırıldı.
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder MSN Messenger
transalpp_fatih
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

MesajTarih: Çrş Ağu 05, 2009 11:08 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

transalpi cok rahat ceviriyordum ama şimdi varaderoyu cevirmeyi pek gözüm kesmiyor Smile)

**VArEdErOTeAm**
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder MSN Messenger
wolfmann08
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

MesajTarih: Çrş Ağu 05, 2009 11:26 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Ben devamlı bu şekilde çeviriyorum ama Yan ayak bir gün bana ihanet edermi...
bunuda düşünmüyor değilim Very Happy
www.artvinmotosikletkulubu.com
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder MSN Messenger
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:

Very Happy Smile Sad Surprised Shocked Confused Cool Laughing Mad Razz Embarassed Crying or Very sad Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink Exclamation Question Idea Arrow Neutral Mr. Green
Seçenekler
Son Mesajı Alıntı Yap

Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Sürüş Eğitimi Tüm saatler GMT +2 Saat
Sayfa 1, 2  Sonraki
1. sayfa (Toplam 2 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

Bilgi & Servisler

Foto Galeri

Etiketler

endurocu motosiklet enduro redbull

ikiteker haberler yarışlar geziler

motokros macera kamp festivaller

forumlar xfighters dragyarışları

motogp seatosky supermoto dakar

Twitter

Web sitemizde yayınlanan en son güncel haberler, makale ve duyurulardan anında haberdar olmak için tarayıcınızda anlık bildirimleri etkinleştirebilirsiniz. Bu ücretsiz bir servistir...

Bildirimleri Etkinleştirin

Copyright © 2004, Tüm Hakları Saklıdır

endurocu   endurocu   endurocu   endurocu   endurocu

Ana Sayfa   Üyeler   Yazarlar