Endurocu.Com

|  Giriş  |  Hemen Üye Ol    

www.endurocu.com :: Başlığı Görüntüle - YAPTA Topcase üzeri Port bagaj imalim. ( Yap Tak)

Sıkça Sorulan SorularSıkça Sorulan Sorular   AramaArama   Motosiklet GruplarıMotosiklet Grupları   HesabınızHesabınız   Özel Mesajlar (PM)Özel Mesajlar (PM)   GirişGiriş 

YAPTA Topcase üzeri Port bagaj imalim. ( Yap Tak)
Sayfa 1, 2, 3  Sonraki

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Kawasaki Grubu
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
Karahisar03
Değerli Üye
Değerli Üye

MesajTarih: Çrş May 20, 2009 12:43 am    Mesaj konusu: YAPTA Topcase üzeri Port bagaj imalim. ( Yap Tak) Alıntıyla Cevap Ver

Arkadaşlar herkese öncelikle selamlar. Uzun zamandır Topcase üzerine portbagaj demiri aramaktaydım. Birçok sitede gördüm fiyatları bana çok uçuk geldi. Bende kendim yapmaya karar verdim. Nihayet dün boş zamanımı buna ayırdım .Bunun için ilk önce uygun demir boru aradım ve buldum. Kafamda değişik model ve şekler vardı ama internet üzerinden de birkaç modelin resimlerini çıkarttım. Evet isterseniz resimlerle yapım safhasına geçelim.

By karahisar03
Öncelikle elimde borular ve internetten indirdiğim resimlerle birlikte sıcak demirci ve eski motorculardan bir arkadaşın dükkanına gittim. Burada biraz sohbet nasıl olur falan derken başladık.

By karahisar03
Önceden kafamda oluşan şekle göre tahmini olarak birde çanta üzerinden ölçü alarak boruları biraz fazla kestirerek almıştım. Boruların büküm yerlerini işaretleyip büküme başlıyoruz.

By karahisar03
Burada dikkat edilecek bir husus var. Bu denli ince boruları bükecek makine bulmanız çok zor. Ama borunun et kalınlığına göre mukavemetine göre büküm esnasında mutlaka bel verecek büküm yerleri katlanacaktır. Ben çok orijinal bir şey yapmak istiyordum. Bunun çin sizinde yapmanız gereken ya borunun içine kum doldurup uçlarını kapatın yada su doldurup uçlarını kapatırsanız yavaş ve özenli bir işlemle ısıtarak büktüğünüzde kesinlikle fabrika imalatı gibi çıkarabilirsiniz.

By karahisar03

By karahisar03

By karahisar03

By karahisar03

Üst kısmı düz yapmaktan vaz geçip biraz kavis verdik şimdiden güzel oldu hele birde yerinde görelim deneyelim faslı.

Yine bir seri bükme eğme ısıtma işlemleri devam etti.

By karahisar03

By karahisar03

By karahisar03

By karahisar03

By karahisar03
Hemen her safhada yerinde deneyip görme uğraşıları bunlar.

By karahisar03
Boruların kesilmesi esnasında rekor aparatı kullandık ki boru uçları düz ve temiz kesildi.

By karahisar03
Boruların birbirlerine temas edecekleri bölümler taşlandı U şeklnde boruların birbirini kavrayacağı şekle getirildi. Böylece kaynak kolay olacak taşma ve kabarıklık olmayacak.

İşte sonuçlar.

By karahisar03

By karahisar03

By karahisar03

By karahisar03
Yavaş yavaş birleştirmeye başlıyoruz.

By karahisar03
Port bagajın çantanın eğimine göre ve çantanın üst formuna uygun bir şekle yakın olması için biraz Yamuk formunda olmasını istedim eminim sonuç güzel olacak. Bu gün zevk alarak geçirdiğim bir gün.

By karahisar03
Uçlarındaki sabitleme vida ve somunlarını Sarı kaynakla yaptık ve tamamladık. Ana iskelet çıktı şimdi çersini nasıl yapalım diye düşündük. Derken resimlere falan bakdık . bir iki şekil denedik çok bisiklet havası olmasın istedim ve aşağıdaki şekle karar verdim.

By karahisar03

By karahisar03
Yine birkaç kesim ve büküm işleri.

By karahisar03
Son birkaç kaynak daha.

By karahisar03

By karahisar03

By karahisar03
Ve sonuca ulaşıyoruz. İstediğim gibi oldu. xxxx markalara taş çıkartırım. Kesinlikle bu kadar güzelini onlar bile yapamazlar. ( Biraz öğüneyim kendi uğraşım ya )

By karahisar03

Bundan sonraki iş boya safhası elbette. Sprey boya ile boyamak istemedim. Çünkü çıkıyo soluyo vesair işte. Bende Oto boyası ile Tiner, sertleştirici vesair işlemleri tamamlayıp kompresör ve tabanca ile boyamak istedim. Yapacak arkadaşlar ya bunları nereden bulucaz bunun için boyacıyamı gidilir dünyanın parasını ister falan diyebilir. Kendinizde bunları yapabilirsiniz, Birazdan nasıl olduğunu göstereceğim.

By karahisar03
Biraz zımpara ile son rutuşları yapıyorum. Pürüz olmasın istiyorum.

By karahisar03
Boyada hazır.

By karahisar03
İşte boya tabancası 150 -200 gr boya ancak alıyor. Ucunda biraz hortum ve bir rekorla kompresöre bağlı yanı bir lastiğin sibobuna. Bunu kendi arabanızın stepne lastiği ile çok kolay yapabilirsiniz.

By karahisar03
Bu küçük düzeneğin yaptıklarını görünce şaşıracaksınız. Zevkinize göre boyayabilirsiniz. Tabi bisiklet mopet falan boyama işi gayet basit ve kolay oluyor.

By karahisar03
Neyse uzun uzadıya boyama faslını göstermiyeyim. Ama sonuç ortada. Bundan sonra kuruma faslı hatta kinci kat boya zaten 25-30 gr bile boya gitmiyor.

By karahisar03

By karahisar03

By karahisar03
İş bitti sayılır ardından Kenan bey ve diğer arkadaşlarla karnımızı doyurma ve sohbetler.

By karahisar03
Şimdide bağlantı için Su geçirmezliği sağlayacak pul seçimine geldi, reklamcıların kullandıkları akıllı vidalarda bu pullar var bir tarafı lastikli olduğundan en ideal çözüm gibi geldi.

By karahisar03
Ve sonuçta Çanta ile bağlantı yerleri arasına musluk contalarından takmaya karar verdim. Bu hem su yalıtımı sağlayacak hem de esneklik kazandıracaktı.

By karahisar03
Ve montaj bitti gayet güzel kullanışlı ve fonksiyonel oldu diye düşünüyorum.
By karahisar03

By karahisar03
Buda motor üzernde görünümü . Tüm arkadaşlara selam ve sevgilerimle. Umarım beğenmişsinizdir. Fikirlerinizi yorumlarınızı paylaşırsanız mutlu olurum. Kazasız günler dileklerimle.
Bu esnada bana yardımlarından dolayı Demirci ve motorcu Aydın ustama ve Şefim Kenan beye teşekkür ediyorum.
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
Sponsor Linkler

Tarih:     Mesaj konusu:

Başa dön
pelletizer
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

MesajTarih: Çrş May 20, 2009 1:14 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Karahisar03, Güzel olmuş ,bundan iyisi şamda kayısı olur ,emeklerinize değmiş, 2006 yılında varadero ma paslanmaz 8 mm borudan portatif boru bükücü ile topcaseye bir port bagaj demiri de biz yapmıştık, biz yapmıştık derken saolsun soydaş bir arkadaşım yapmıştı yarım saatte boyayınca güzel oldu iki yıl ben kullandım alan arkadaş şu anda motoru satıyor resimde görülüyor demek oda bu zamana kadar kullanmış.Herşeye para ödemektense elimizden gelen leri yapabilmeliyiz Very Happy

Bizim yaptığımız topcase portbagaj demiri

En son pelletizer tarafından Çrş May 20, 2009 10:31 am tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder
Triumph
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

MesajTarih: Çrş May 20, 2009 1:39 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

helal olsun insanın kendi el emeğiyle yaptığı iş bambaşka oluyor çok
güzel olmuş elinize sağlık niye bir sürü euro verelimki cillop gibi olmuş budur işte
tebrikler... Very Happy
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSN Messenger
hoca
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

MesajTarih: Çrş May 20, 2009 4:16 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

SÜPER görüntüler
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder MSN Messenger
faris
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

MesajTarih: Çrş May 20, 2009 7:44 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Güzel bir çalışma olmuş tebrikler.Tabii bu arada demirci arkadaşında sabır ve emeğini ayrıca tebrik ederim.Birçok usta butur işlere bıraz soğuk bakar.Bence seri imalata başlamamak için bir sebeb yok. Very Happy
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:

Very Happy Smile Sad Surprised Shocked Confused Cool Laughing Mad Razz Embarassed Crying or Very sad Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink Exclamation Question Idea Arrow Neutral Mr. Green
Seçenekler
Son Mesajı Alıntı Yap

Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Kawasaki Grubu Tüm saatler GMT +2 Saat
Sayfa 1, 2, 3  Sonraki
1. sayfa (Toplam 3 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

Bilgi & Servisler

Foto Galeri

Etiketler

endurocu motosiklet enduro redbull

ikiteker haberler yarışlar geziler

motokros macera kamp festivaller

forumlar xfighters dragyarışları

motogp seatosky supermoto dakar

Twitter

Web sitemizde yayınlanan en son güncel haberler, makale ve duyurulardan anında haberdar olmak için tarayıcınızda anlık bildirimleri etkinleştirebilirsiniz. Bu ücretsiz bir servistir...

Bildirimleri Etkinleştirin

Copyright © 2004, Tüm Hakları Saklıdır

endurocu   endurocu   endurocu   endurocu   endurocu

Ana Sayfa   Üyeler   Yazarlar