Endurocu.Com

|  Giriş  |  Hemen Üye Ol    

www.endurocu.com :: Başlığı Görüntüle - GEZİ RAPORU NASIL YAZILIR

Sıkça Sorulan SorularSıkça Sorulan Sorular   AramaArama   Motosiklet GruplarıMotosiklet Grupları   HesabınızHesabınız   Özel Mesajlar (PM)Özel Mesajlar (PM)   GirişGiriş 

GEZİ RAPORU NASIL YAZILIR
Sayfa Önceki  1, 2, 3, 4, 5  Sonraki

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Genel
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
pelletizer
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

MesajTarih: Çrş May 06, 2009 9:58 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Feylezof bir bakış açısı bu gezi raporu nasılı,bana göre herkesin bir yoğurt yeyişi vardır,farklı hislerle paylaşımlarını sunuşu vardır katagorilenmemeli hissedilenlerin kağıta dökülüşü bırakınız insanlar içten gelen bir şekilde yazabilsinler değişik tatların sunumlarını paylaşabilelim.saygılarımla Very Happy

Tarih:     Mesaj konusu:

Başa dön
kapadokya
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

MesajTarih: Çrş May 06, 2009 11:18 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Kutlarım..
Yazının genel içeriğini ve özellikle ifade gücünüzü çok beğendim Murat bey..

Yaklaşık iki yıl kadar önce ,çok kötü bir dil kullanarak benzer önerileri biz de getirmeye çalışmıştık.
Açıkçası,bugün geldiğim düşünce yapısını o gün taşıyor olsaydım,aşağıda okuyacağınız kurallar zincirini kesinlikle yazmaz,yazmış olsam dahi kesinlikle yayımlamazdım..!

Her ne kadar çoğumuz kabul etmesek de,gezi raporlarının başarısı bireylerin “Sözel/ dilsel” zekaları ile doğru orantılıdır diye düşünüyorum.

İnsanlara,” gezi raporu yazarken aşağıda önerdiğimiz kurallara riayet etmeniz, raporunuzun başarısını artırabilir” dediğinizde,yazmış olduğunuz metin aynı zamanda, “yazarın kendisini ifade etme özgürlüğü önüne konulmuş bir tür set..! ” anlamını da taşıyabiliyor...

Sonuç olarak; Genel toplum kurallarına aykırı olmadığı sürece, insanlar dilediği zenginlikte yazabilmeli diye düşünüyorum..

Turgay demiş ki:
2007

YENİ NESİL GEZİ RAPORLARI

Yakın tarihlere kadar yalnızca abone olduğumuz süreli yayınlarda başkalarına ait olan ve çoğumuzun ilgi ve beğeni ile takip ettiği motosiklet gezi raporlarını,artık bizim de amatör seviyede düzenleyip internet vasıtası ile dostlarımızla paylaşmamız mümkün.

Başarılı bir gezi raporu düzenleyebilmenin sırrı, bir motosiklet ile geziye çıkma ve bir miktar teknoloji okur yazarlığının dışında ,ne çektiğimizi bize anında gösterebilecek olan yeni nesil bir digital fotoğraf makinasına sahip olmaktan geçmektedir..

Geçmişte kaleme alınan raporların bazıları, başından sonuna kadar bitmek tükenmek bilmeyen, salt şahsın motosiklet marka övgüsü ve önünde mola verilen bir kafede neler yenip içildiğini uzun uzadıya anlatmakla içi doldurulan raporlardan oluşmaktaydı.Dolayısıyla günümüzde bu tip rapor yazıları son derece demode kalmıştır.

Artık günümüzde gerçekleştirilen aktivitelerin çoğunda olduğu gibi,internette ”gezi raporu düzenleme ve yayınlama”nın da kendine has çağdaş kuralları doğmuştur.
Bu kurallara riayet etmek ,hem gezi raporunuzu takip eden dostlarınıza,hem de size ziyadesiyle keyif verecektir.

Bir gezi yapmaya ve daha da önemlisi yapmış olduğunuz gezinizi motosiklet sitesinde paylaşmaya karar vermişseniz raporunuzu 4 aşamada hazırlamalı,şayet birden çok sitede üyeliğiniz varsa ince eleyip sık dokumanızı öneriyoruz..

A-HAZIRLIK SÜRECİ

1-Hangi içerikte bir rapor hazırlayacağınızı ve düşündüğünüz tarzda hazırlamak istediğiniz bir rapor için hangi tip fotoğraflara ihtiyaç duyacağınızı ve hemen ardından zor durumda kalma olasılığınıza karşı,yapacağınız gezi içeriğinin hangi siteye daha uygun olacağını önceden kestirmeye çalışınız.

2-Her hangi bir karmaşa ve konsantrasyon eksikliğine mahal vermemek için gezi/kamp/keşif vs.. planınızı önceden kafanızda muhakkak şekillendiriniz.

3-Yanınızda taşıyacağınız yiyecek/içecek/ilk yardım çantası..vs, gibi malzemelerinizi,kat etmeyi düşündüğünüz yol mesafesi ile doğru orantılı olarak hazırlayız.

4-Sürüşe başlamadan evvel mevcut olan her türlü güvenlik kıyafetlerinizi giyiniz ve motosiklet üzerinde çektirdiğiniz her fotoğrafta muhakkak kask ve diğer donanımlarınızın tam olmasına azami gayret gösteriniz.

B-GEZİ SÜRECİ

5-Geziniz başladığında asla tek eliniz ile motor kullanıp,diğer eliniz ile fotoğraf çekmeye çalışmayınız.

6-Fotoğraflarınızı mutlak şekilde motosikletinizden inerek ve rapora bindireceğiniz öykünün içeriğini dikkate alarak çekmeye çalışınız.

7-Gezi hedefiniz arazi ağırlıklı ise çevrenin jeolojik yapısı ,bitki örtüsü ,yeryüzü şekli vs..hakkında,
yerleşim birimi ise,tüm bunların yanı sıra yörenin kısa tarihi,ekonomik geçim kaynakları,damak keyfi,sosyal ve folklorik yapısı, vs..gibi konularda da bilgi toplamaya ve fotoğraf almaya gayret gösteriniz.

8-Gezi esnasında karşılaştığınız insanlarla bolca sohbet ederek fotoğraf alınız.Ancak sohbet ettiğiniz insanlara durum hakkında açıklama yaparak, fotoğraflarını yayınlama konusunda nezaketen izin almayı ihmal etmeyiniz.

9-Gezi esnasında,fotoğraflarda marjinal gözükmek için asla limitlerinizi zorlayarak sıra dışı motosiklet gösterileri yapmayınız.

10-Katiyyen kendinizi salt fotoğraf çekmeye adamayınız.Yaptığınız gezide kendinize büyük ölçüde keyif çıkarmaya çalışınız.

C-RAPOR İŞLEME SÜRECİ

11-Hazırladığınız raporun her şeyi ile size ait olabilmesi için , fotoğrafların tamamının sizin fotoğraf makinanızdan çıkması gerektiğini asla unutmayınız.

12-Raporunuzda verdiğiniz bilgilerin kopyala yapıştır kolaylığından ziyade, kendi gözlem ve yorumlarınıza dayalı olmasına özen gösteriniz.

13-Mümkün olduğunca akıcı,işlek ,yumuşak ve Türkçe kurallarına azami özen gösterilmiş bir uslup tercih ediniz

14-Yazacağınız yazının içeriği elveriyorsa,toplumun geneli tarafından kabul görmüş sosyal mesajlar da veriniz.

15-Raporu takip eden insanların okuma esnasında sıkılmalarının önüne geçebilmek ve hatta bir miktar gülümsemelerini sağlayabilmek amacıyla,abartıya kaçmadan yazı içerisine ara sıra küçük espiriler serpiştiriniz.

16-Lüzümundan fazla smile kullanmayınız.

17-Kinayeli de olsa gezi raporu içerisinde hiç bir şekilde kurum,kuruluş yada kişileri hicvetmeyiniz.

18-Hazırladığınız sayfanın okuyucu önüne açılma süresini de hesaba katarak,aşırı fotoğraf yüklemekten kaçınınız.

19-Mümkün olduğunca alkol yada motosiklet kültürüne zarar verebilecek görüntüler içeren fotoğraflar koymamaya çalışınız.

20-Yeme içme görüntülerini olabildiğince en aza indirmeye çalışınız.

21-Raporunuzun hazır olduğunu düşünüyorsanız,olası eksik ve yanlışlıklara karşı muhakkak “ÖN İZLEME” butonu ile son kontrollerinizi yapınız

D-RAPOR TAKİP SÜRECİ

22-Gezi raporunuzu motosiklet sitenize verdikten sonra,raporunuzu okuyarak yorum yapan yahut soru yönelten insanlara dönerek gerekli nezaketi gösteriniz ve sizden talep edilen yanıtları veriniz.

23-Yazmış olduğunuz raporun bir kopyasını PC nizin arşivine ekleyiniz.

Sevgiler
aleko
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Çrş May 06, 2009 11:39 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

pelletizer demiş ki:
Feylezof bir bakış açısı bu gezi raporu nasılı,bana göre herkesin bir yoğurt yeyişi vardır,farklı hislerle paylaşımlarını sunuşu vardır katagorilenmemeli hissedilenlerin kağıta dökülüşü bırakınız insanlar içten gelen bir şekilde yazabilsinler değişik tatların sunumlarını paylaşabilelim.saygılarımla Very Happy

sayın pelletizer;
kelimelerinizden ve kurduğunuz cümlelerden
bir anlam çıkaramadım. affedin!..

aleko
xt660r
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et
pelletizer
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

MesajTarih: Prş May 07, 2009 1:11 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

aleko demiş ki:
pelletizer demiş ki:

sayın pelletizer;
kelimelerinizden ve kurduğunuz cümlelerden
bir anlam çıkaramadım. affedin!..

aleko
xt660r

Bir gezi raporu nasıl olmalı önerisi, bana biraz filozofi bir bakış açısı gibi geldi.Her insanın farklı bir yoğurt yiyişi vardır , dolaysıyla paylaşımlarını extrem bir şekilde de sunabilir bu gayet doğal da.Paylaşımcı ;içinden geldiği şekilde raporunu sunabilmeli diye düşünüyorum .Gezi raporları sunumları şu veya bu şekilde olmalı tezine katılmıyorum farklı olmalı ki : değişik tatları yakalayabilelim düşüncesindeyim. saygılar Very Happy
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

MesajTarih: Prş May 07, 2009 12:35 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

çok güzel bir anlatım elinize sağlık bizlerle paylaştığınız için teşekkürler... Very Happy
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSN Messenger
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:

Very Happy Smile Sad Surprised Shocked Confused Cool Laughing Mad Razz Embarassed Crying or Very sad Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink Exclamation Question Idea Arrow Neutral Mr. Green
Seçenekler
Son Mesajı Alıntı Yap

Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Genel Tüm saatler GMT +2 Saat
Sayfa Önceki  1, 2, 3, 4, 5  Sonraki
2. sayfa (Toplam 5 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

Bilgi & Servisler

Foto Galeri

Etiketler

endurocu motosiklet enduro redbull

ikiteker haberler yarışlar geziler

motokros macera kamp festivaller

forumlar xfighters dragyarışları

motogp seatosky supermoto dakar

Twitter

Web sitemizde yayınlanan en son güncel haberler, makale ve duyurulardan anında haberdar olmak için tarayıcınızda anlık bildirimleri etkinleştirebilirsiniz. Bu ücretsiz bir servistir...

Bildirimleri Etkinleştirin

Copyright © 2004, Tüm Hakları Saklıdır

endurocu   endurocu   endurocu   endurocu   endurocu

Ana Sayfa   Üyeler   Yazarlar