Endurocu.Com

|  Giriş  |  Hemen Üye Ol    

www.endurocu.com :: Başlığı Görüntüle - KLE 500 far ampulü?

Sıkça Sorulan SorularSıkça Sorulan Sorular   AramaArama   Motosiklet GruplarıMotosiklet Grupları   HesabınızHesabınız   Özel Mesajlar (PM)Özel Mesajlar (PM)   GirişGiriş 

KLE 500 far ampulü?
Sayfa Önceki  1, 2, 3  Sonraki

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Kawasaki Grubu
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
tormator
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

MesajTarih: Sal Mar 25, 2008 2:42 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Cenker sen de sağol. Hella ff 50 yi bulabilecek miyim bir bakayım. Pekiii şöyle bir sorum olacak: Normal far ve Hella sis lambaları birlikte aküyü zorlar mı? (Gerçi verdiğin bağlantıda bunu da açıklamışlar.)
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et
Sponsor Linkler

Tarih:     Mesaj konusu:

Başa dön
APM
Değerli Üye
Değerli Üye

MesajTarih: Prş Mar 27, 2008 10:42 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Sayın Cenker;

Açıklamalarınız ile bizleri aydınlattığınız için çok teşekkürler. Hella FF 50 mdoelini bulabilirsem burada adresini ve fiyatını sizlere de iletirim.
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder MSN Messenger
tormator
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

MesajTarih: Pzr Mar 30, 2008 2:30 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

KLE 500'ün farları H7 imiş (servisten öğrendim). Hella ff 50 Aksaray piyasasında çifti 100 - 150 YTL arasında değişiyor. Fakat biraz bana boyutu irice geldi. Xenon lambanın takımı 130 YTL den başlıyor; gittiği yere kadar gidiyor. Bir aksesuarcıya girdiğimde, Fazer'i olan birisinin Monza marka Xenon lambanın tekini aldığını görünce diğer tekine de ben talip oldum. Bir lamba ve balastı bana 100 YTL ye gelmiş oldu.

Şimdiiii edindiğim bilgilerle durum şu:
KLE'nin (malumunuz) uzunu, kısası ayrı lamba. Xenonu uzuna da takmanın anlamı yok. Çünkü selektör yaptığınızda geç ısındığı için bir anlamı olmayacak. Sadece kısa lambayı değiştireceğimden bana bir lamba yetecek.

Bağlantı konusunda da iki çeşit yorum var.
Birincisi şöyle:
"Ammannn lambanın gücünü doğrudan eski lambanın soketinden almayın; aküden bir röle ile ayrı ve sağlam bir hat çekin. Çünkü xenon lamba ilk çalıştığında 100-110 watt güç çekiyor (ilk 10 saniye için). Sonra da 35 watt'a düşüyor. O şekilde devam ediyor. Dolaysıyla başlangıçtaki bu yüklenmeler, normal lamba kablolaması 55 w yüke göre tasarlandığından zamanla elektrik tesisatını bozmaya kadar gidiyor."

İkinci yorum da şöyle:
"Esas dolaylı kablolama tesisata zarar verir; riski artırır. Gücü doğrudan lambanın soketinden alın. Uzun zamandır bu şekilde kullanıyorum, bir şey olmadı."

Bir de beni düşündüren başka bir durum var ki bunun çözümüne hiç kimse değinmemiş. Kısa far motoru çalıştırdığınız anda kendiliğinden yanıyor. Selektör mandalına bastığınızda kısa sönüyor ve de uzun yanıyor. Mandalı bıraktığınızda uzun sönüp tekrar kısaya geri dönüyor. İşte bu durum işi bozuyor. Diyelimki kısa fara xenon lamba taktım. Uzunu olduğu gibi bıraktım. Yolda giderken selektör mandalına basmam gerekti. Kısa söndü (xenon); uzun yandı (normal). Mandalı bıraktım, tersi oldu. İşte bu durum tekrar tekrar olduğunda, xenon lambanın defalarca sönüp yanmaya çalışması (normal lambadaki gibi hemen yanamıyor; birkaç saniyede ancak parlak hale gelebiliyor) tesisatı (kablo, akü, alternatör vs.) ve lambanın kendisini nasıl etkileyecek bilemiyorum.

Diyelim ki tesisata bir şey olmuyor. Gece zifiri karanlıkta kullandığınızı düşünün. Selektör yaptınız ve de kısa olan xenon söndü, uzun yandı; sonra tersi oldu. Fakaaat xenon hemen yanamıyordu ya. Hah işte bu durumda olacak olanlar şu:

- Osman aabi arkamıza bi motor yanaştı yol isteyecek herhal.
- Aaaa adam selektör yaptı sonra arkamızdan kayboldu. Başına bir şey mi geldi?
- Ohhaaa bu parlak beyaz ışık yine çıktı ortaya. Acaba UFO olmasın. Laughing
tormator
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

MesajTarih: Pzr Mar 30, 2008 2:48 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Uzun far yandığı zaman kısa farın sönmesini engelleyecek şekilde bir bağlantı yapmak gerekiyor galiba. Bu farların niye böyle tasarlandığını bilemiyorum. Uzun ve kısa birbirinden bağımsız çalışsaydı daha iyi olurdu herhalde.

Aşağıdaki bağlantıda bu konuda yorumlar var:
http://forum.geceucusu.com/index.php?s=a72363e59d2de721e0491c8cfb195535&showtopic=496
cenker
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Pzr Mar 30, 2008 8:53 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

tormator demiş ki:
KLE 500'ün farları H7 imiş (servisten öğrendim). Hella ff 50 Aksaray piyasasında çifti 100 - 150 YTL arasında değişiyor. Fakat biraz bana boyutu irice geldi. Xenon lambanın takımı 130 YTL den başlıyor; gittiği yere kadar gidiyor. Bir aksesuarcıya girdiğimde, Fazer'i olan birisinin Monza marka Xenon lambanın tekini aldığını görünce diğer tekine de ben talip oldum. Bir lamba ve balastı bana 100 YTL ye gelmiş oldu.

Şimdiiii edindiğim bilgilerle durum şu:
KLE'nin (malumunuz) uzunu, kısası ayrı lamba. Xenonu uzuna da takmanın anlamı yok. Çünkü selektör yaptığınızda geç ısındığı için bir anlamı olmayacak. Sadece kısa lambayı değiştireceğimden bana bir lamba yetecek.

Bağlantı konusunda da iki çeşit yorum var.
Birincisi şöyle:
"Ammannn lambanın gücünü doğrudan eski lambanın soketinden almayın; aküden bir röle ile ayrı ve sağlam bir hat çekin. Çünkü xenon lamba ilk çalıştığında 100-110 watt güç çekiyor (ilk 10 saniye için). Sonra da 35 watt'a düşüyor. O şekilde devam ediyor. Dolaysıyla başlangıçtaki bu yüklenmeler, normal lamba kablolaması 55 w yüke göre tasarlandığından zamanla elektrik tesisatını bozmaya kadar gidiyor."

İkinci yorum da şöyle:
"Esas dolaylı kablolama tesisata zarar verir; riski artırır. Gücü doğrudan lambanın soketinden alın. Uzun zamandır bu şekilde kullanıyorum, bir şey olmadı."

Bir de beni düşündüren başka bir durum var ki bunun çözümüne hiç kimse değinmemiş. Kısa far motoru çalıştırdığınız anda kendiliğinden yanıyor. Selektör mandalına bastığınızda kısa sönüyor ve de uzun yanıyor. Mandalı bıraktığınızda uzun sönüp tekrar kısaya geri dönüyor. İşte bu durum işi bozuyor. Diyelimki kısa fara xenon lamba taktım. Uzunu olduğu gibi bıraktım. Yolda giderken selektör mandalına basmam gerekti. Kısa söndü (xenon); uzun yandı (normal). Mandalı bıraktım, tersi oldu. İşte bu durum tekrar tekrar olduğunda, xenon lambanın defalarca sönüp yanmaya çalışması (normal lambadaki gibi hemen yanamıyor; birkaç saniyede ancak parlak hale gelebiliyor) tesisatı (kablo, akü, alternatör vs.) ve lambanın kendisini nasıl etkileyecek bilemiyorum.

Diyelim ki tesisata bir şey olmuyor. Gece zifiri karanlıkta kullandığınızı düşünün. Selektör yaptınız ve de kısa olan xenon söndü, uzun yandı; sonra tersi oldu. Fakaaat xenon hemen yanamıyordu ya. Hah işte bu durumda olacak olanlar şu:

- Osman aabi arkamıza bi motor yanaştı yol isteyecek herhal.
- Aaaa adam selektör yaptı sonra arkamızdan kayboldu. Başına bir şey mi geldi?
- Ohhaaa bu parlak beyaz ışık yine çıktı ortaya. Acaba UFO olmasın. Laughing

Şimdi anladığım kadarıyla senin far H7 ve uzun, kısa ve park olmak üzere üç farklı ampül mü var far tasının içinde ?

Transalp' in farında iki ampul var, biri park, diğeri ise uzun kısa yapabilen tek duy üzerine çiftli ampülden ibaret.

İlk taktırdığım xenon kitinin ampulünün sadece kısası xenondu, uzunu aynı duy üzerinde uzun halojeni vardı. Büyük bir hevesle taktırmıştım, kısa xenondu ve muhteşem aydınlatıyordu. Bir Trakya gezisinden gece dönerken uzunları yaktığımda, orjinal halojen ampulün kısasındanda daha az ışık verdiğini farkettim. Şunu demek istiyorum, piyasada 100-150 liraya satılan tüm xenon kitlerinin tamamı çin malıdır ve uzun kısmıdaki halojen uzantısı kandil gibi yanmaktadır.

Yukarıdaki fotosunu gösterdiğim xenon kitini sana tavsiye etmemdeki sebep ise, tek duy üzerine tek bir xenon ampulü var ve motorlu uzun-kısa yapınca ampul far tası içersinde ileri geri hareket ederek çalışıyor, dolayısıyla uzuna geçince ampulun ısınması sırasında olan ışık kaybı olmuyor, çünkü yanan ampul ileri geri hareket ederek uzun-kısa işlemini gerçekleştiriyor. Bu kit MTEC kitin H7 si mevcut, istersen birgün buluşalım, incele, hatta monte yaptırdığım yer Bostancı' da gideriz çözüm buluruz. Ama ilk önce o aldığın xenonu iade et bence, randıman alamıyacaksın çünkü. 0532 745 03 47
R1150 GS 2001-Gümüş At
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder MSN Messenger
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:

Very Happy Smile Sad Surprised Shocked Confused Cool Laughing Mad Razz Embarassed Crying or Very sad Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink Exclamation Question Idea Arrow Neutral Mr. Green
Seçenekler
Son Mesajı Alıntı Yap

Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Kawasaki Grubu Tüm saatler GMT +2 Saat
Sayfa Önceki  1, 2, 3  Sonraki
2. sayfa (Toplam 3 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

Bilgi & Servisler

Foto Galeri

Etiketler

endurocu motosiklet enduro redbull

ikiteker haberler yarışlar geziler

motokros macera kamp festivaller

forumlar xfighters dragyarışları

motogp seatosky supermoto dakar

Twitter

Web sitemizde yayınlanan en son güncel haberler, makale ve duyurulardan anında haberdar olmak için tarayıcınızda anlık bildirimleri etkinleştirebilirsiniz. Bu ücretsiz bir servistir...

Bildirimleri Etkinleştirin

Copyright © 2004, Tüm Hakları Saklıdır

endurocu   endurocu   endurocu   endurocu   endurocu

Ana Sayfa   Üyeler   Yazarlar