Endurocu.Com

|  Giriş  |  Hemen Üye Ol    

www.endurocu.com :: Başlığı Görüntüle - Yarışma Hazırlıkları

Sıkça Sorulan SorularSıkça Sorulan Sorular   AramaArama   Motosiklet GruplarıMotosiklet Grupları   HesabınızHesabınız   Özel Mesajlar (PM)Özel Mesajlar (PM)   GirişGiriş 

Yarışma Hazırlıkları
Sayfa Önceki  1, 2, 3, 4

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Geziler/Toplantılar
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
Haluk
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

MesajTarih: Sal Şub 15, 2005 5:41 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Dostum latife yapıyoruz şurda alınma allahını seversen ya
Nazımız sana gecer diye şeyettiydim...

(e_jumping_1)
Sponsor Linkler

Tarih:     Mesaj konusu:

Başa dön
xr650r
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

MesajTarih: Sal Şub 15, 2005 5:43 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Orkun,

Kendi soruma cevap veriyorum. Şimdi farkettim bunlarda 3 tanesi tork, 3 tanesi güç eğrisi.
Böyle durumlarda olmasa Karadenizli olduğumuz nerden belli olacak zaten.
xr650r
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

MesajTarih: Sal Şub 15, 2005 5:47 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Orkun,

Eğrilerle ilgili sorunu hallettik ama, max gücün neden bu kadar düşük çıktığı konusundaki soru hala geçerli.

Bak bi Karadenizlilik daha. Bunları da bi önceki mesajda yazabilecek akla sahip olsan Karadenizliliğinden şüphe ederler adamın
Orkun
Değerli Üye
Değerli Üye

MesajTarih: Sal Şub 15, 2005 9:30 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

xr650r demiş ki:

Bak bi Karadenizlilik daha. Bunları da bi önceki mesajda yazabilecek akla sahip olsan Karadenizliliğinden şüphe ederler adamın

Very Happy Abi estagfrullah Very Happy

xr650r demiş ki:

Eğrilerle ilgili sorunu hallettik ama, max gücün neden bu kadar düşük çıktığı konusundaki soru hala geçerli.

Bu tekerden olculen dinamometre sonucu. Soyle olculuyor:

Tekerden olçülen güç şafttan ölçülen güce göre tum motorlarda 10-15 hp dusuk cikiyormus. Ureticiler şaftta olctukleri degeri veriyor. Imkani olmayan gariban modifiyeciler tekerden olcup olcup yaziyor biz boyle yaptik diye. Bizim XRR'in gucu şaftta 61 hp, tekerde 45-50 hp. Bu deger olcumu yapan dinamometrenin bulundugu yerin yuksekligine, o motorun o anki ayarlarina, benzinine, lastiklerine, zincirinin yagina kadar bir suru detayina gore degisirmis. Yani anlayacagin krankta 61 hp, BUDUR !!! Hem de 10:1 sikistirma oraniyla, XR'i XR yapan bu zaten Very Happy Simdiye kadar, uzun omurlu denebilecek bir XR650R'da en fazla olculen tekerdeki guc benim bildigim kadariyla 680cc silindir, 11:1 piston, hotcam dedikleri uzun egsoz zamanli kam, paslanmaz celik subaplar, uni filtre, 190 kusur ana meme falan ile 65 hp !!!! Saftta ise 75 hp olmus. Bi de 12.5:1'lik pistonu yaris benzini ile kullanan bi manyak duydum ama 5000 km'de bir motor yaptiriyormus Very Happy Very Happy

O olcumun kaynagi http://www.borynack.com/Bruce/XR650R/xr650r.htm sitesi. Bizim kanka Eric Foster'in www.xr650r.us sitesi kadar duzenli degil ama adam cok calisiyor XR ayarlari uzerine.

http://www.borynack.com/Bruce/XR650R/dynocharts.htm

sayfasinda cesitli konfigurasyonlarda dinamometre olcumlerini gorebilirsin, ayni seyi biz yapsak +-5hp oynar kabaca herhalde.

Bir de bu olcumu yapan Ingiltere'deki PDQ Motorcycle Developments'daki adamla yazismistim, hangi egsozu kullanayim diye sorup sorup duruyordum. Dedi ki, evladim dedi, medeni bir ortamda yasiyorsan motora yolda biniyorsan o yaris egzosu kapagini takmayasin (Adam avrupali tabi, Turk diil ki Very Happy ), illa da guc isterim diyorsan kucuk uclu kapagi al, en dis yuzeyini 5cm silindirik bicakla kes onu tak. O grafikte ortadaki egriyi veren sey. Zaten bunlar sadece dusuk devir torkunu degistiriyor, maksimum guc degismiyor pek dedi. Dogru diyor, yuksek devirde pek fark yok. Ama bu grafigi gordugum gunden beri o kucuk kapagi hic takmadim, fark bence muazzam Very Happy Motor gercekten kendine geliyor genis egsoz ile. Yalniz tabi memeyi kucultunce egsuzu da dusunmek lazim, yoksa kucuk egsozla memeyi kucultup, hah oldu deyip, sonra yaris egsozunu takarsak karisim fakir kalabilir.

Aklima ne geliyosa yazdim iste, egsoz kapagini cikartinca altinda iki ucu asbest gibi birseyle kapli bir conta var, kapagi cikartinca kapaga yapisiyor meret simsiyah oldugu icin sanki conta yokmus da oranin bir parcasiymis gibi gozukuyor dikkat et, onu da cikarip oteki kapagin altina takmayi unutma yoksa gaz kaciriyor kenarindan Very Happy Very Happy . Alttaki resimde 2 no'lu conta. Birsey olur da gerekirse bende yedek var bi tane gonderirim.

Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:

Very Happy Smile Sad Surprised Shocked Confused Cool Laughing Mad Razz Embarassed Crying or Very sad Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink Exclamation Question Idea Arrow Neutral Mr. Green
Seçenekler
Son Mesajı Alıntı Yap

Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Geziler/Toplantılar Tüm saatler GMT +2 Saat
Sayfa Önceki  1, 2, 3, 4
4. sayfa (Toplam 4 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

Bilgi & Servisler

Foto Galeri

Etiketler

endurocu motosiklet enduro redbull

ikiteker haberler yarışlar geziler

motokros macera kamp festivaller

forumlar xfighters dragyarışları

motogp seatosky supermoto dakar

Twitter

Web sitemizde yayınlanan en son güncel haberler, makale ve duyurulardan anında haberdar olmak için tarayıcınızda anlık bildirimleri etkinleştirebilirsiniz. Bu ücretsiz bir servistir...

Bildirimleri Etkinleştirin

Copyright © 2004, Tüm Hakları Saklıdır

endurocu   endurocu   endurocu   endurocu   endurocu

Ana Sayfa   Üyeler   Yazarlar