Endurocu.Com

|  Giriş  |  Hemen Üye Ol    

www.endurocu.com :: Başlığı Görüntüle - Motosiklet Temel Sürüş Esasları

Sıkça Sorulan SorularSıkça Sorulan Sorular   AramaArama   Motosiklet GruplarıMotosiklet Grupları   HesabınızHesabınız   Özel Mesajlar (PM)Özel Mesajlar (PM)   GirişGiriş 

Motosiklet Temel Sürüş Esasları
Sayfa Önceki  1, 2, 3

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Sürüş Teknikleri
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
Alfa
------------------------
------------------------

MesajTarih: Pzr May 27, 2007 5:44 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Sahinoz demiş ki:
Birşey söylenmemiş sanırım, yeterince alışkınsanız en kısa mesafede durmak için arka ön frenleri sıkarken aynı zamanda vites küçülterek kompresyondan da yararlanmak gerekiyor. Ama dediğim gibi eğer alışık değilseniz kafa karışıyor ve genelde şaşırıp arka frene çok basıp kaydırıyorsunuz.

Bu arada duracak kadar yavaş gitmeye çalışarak U dönüşü çalışmak, sonra giderek hızlanarak max ne kadar yatarım diye çalışmak insanı çok güzel motora alıştırıyor. Yeni bir motor aldığınızda veya ilk kez başlıyorsanız bunları yapıp motoru tanımak gerçekten çok önemli, zor durumlarda hayat kurtarıcı oluyorlar çünkü limitleri zorlamak gerektiğinde ne kadar zorlayabileceğimizi bilmek çok çok önemli.

Konuyu başlangıç tekniği olarak verdiğim için kafa karışsın istemedim. Devri ayarlayamayıp tekeri kitleyebilirler, motoru detonasyona sokabilirler diye düşündüm.

Ben zaman zaman 50cm lik bir dar uzun alanda gidebileciğim en yavaş gitmeye çalışırken gidonu bir tam sağ sonra tam sol yapma alıştırması yaparım. Buda faydalı oluyor. Hızlı dönüşlerde, slalom kuka arası kast ediyorum, vücut üst kısmı ile dönüş öncesi, sarkmadan, sadece belden üne kalkıp kapanma şeklinde bir yükselip kapanma hareketi faydalı oluyor.

Son esprili konuşmalarınız aslında güzel ama okuyanların çoğunun faydalanabileceği şekilde daha metodik verirseniz daha faydalı olur bence. Şimdi kros motorlarının dinamiği ve ağırlık dağılımı(ön arka), lastik ve jant yapıları ve zemini tutunma gücü çok farklıdır, spor cadde sürüş motorlarının ki çok farklıdır. Yani kusura bakmayın tabi bende kendi fikrimi söylüyorum meseleyi biraz çorba ettiniz.

Su konusu meseldir pekiştirme olarak kullanılmıştır.

Altıncı duygu ile kadınların arasındaki bağı hiç anlayamadım.

Sarkmak daha fazla sürat kullanabilmek demektir. Çünkü motorla sürücünün merkez eğrilerinin birleştiği doğru yatış yönünde eğilir. Daha az yatıldığı içinde teker temas çemberi büyük kalarak daha az gazla daha hızlı gidilmesine, bir diğer deyişle daha fazla mesafe kat edilmesine imkan verir. Ayrıca motor yer açıklığının 50 derecelere kadar bir yatışa alan bırakmasına sebep olur. Şİmdi bunları yazdım böyle ulu orta, kime ne faydası oldu? Başlangıcı yok, sonu yok. Ben bu başlığı yeni başlayanlara hitaben açmıştım.

Ayna konusunda da yanlış bir yönlendirme olmaması açısından tekrarlıyorum. Örnek de var. Farklı fonksiyon görecek şekilde ayarlanmaları gereklidir. Siz arada kendinizi gören kardeşim demekki yanlış ayar yapıyorsunuz. İllada kendini görmek isteyen ortaya üçüncü bir ayna takabilir. Very Happy

Şaka bir yana sizler gibi bildiklerini anlatıp beni de aydınlatacak insanları bekliyorum.

Aşağıdaki videoda nasıl motor sürülür gösteriliyor gerçekten ben çok beğendim.

http://www.youtube.com/watch?v=xAk8eYVtUaM

http://alfamotosiklet.blogspot.com
www.alfamotosiklet.net
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSN Messenger
Sponsor Linkler

Tarih:     Mesaj konusu:

Başa dön
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:

Very Happy Smile Sad Surprised Shocked Confused Cool Laughing Mad Razz Embarassed Crying or Very sad Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink Exclamation Question Idea Arrow Neutral Mr. Green
Seçenekler
Son Mesajı Alıntı Yap

Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Sürüş Teknikleri Tüm saatler GMT +2 Saat
Sayfa Önceki  1, 2, 3
3. sayfa (Toplam 3 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

Bilgi & Servisler

Foto Galeri

Etiketler

endurocu motosiklet enduro redbull

ikiteker haberler yarışlar geziler

motokros macera kamp festivaller

forumlar xfighters dragyarışları

motogp seatosky supermoto dakar

Twitter

Web sitemizde yayınlanan en son güncel haberler, makale ve duyurulardan anında haberdar olmak için tarayıcınızda anlık bildirimleri etkinleştirebilirsiniz. Bu ücretsiz bir servistir...

Bildirimleri Etkinleştirin

Copyright © 2004, Tüm Hakları Saklıdır

endurocu   endurocu   endurocu   endurocu   endurocu

Ana Sayfa   Üyeler   Yazarlar