Endurocu.Com

|  Giriş  |  Hemen Üye Ol    

www.endurocu.com :: Başlığı Görüntüle - Usta enduroculara bi kaç sorum var.. :)

Sıkça Sorulan SorularSıkça Sorulan Sorular   AramaArama   Motosiklet GruplarıMotosiklet Grupları   HesabınızHesabınız   Özel Mesajlar (PM)Özel Mesajlar (PM)   GirişGiriş 

Usta enduroculara bi kaç sorum var.. :)
Sayfa 1, 2, 3  Sonraki

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Genel
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
Kawabanga
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Pzr Arl 19, 2010 12:39 pm    Mesaj konusu: Usta enduroculara bi kaç sorum var.. :) Alıntıyla Cevap Ver

Öncelikle merhabalar..
İsmim Nihat, 21 yaşında, tüm hayatını motosiklete ve motosikletle gezmeye adamış bi kardeşinizim..Doğuştan ve babadan motorcu olanlardanım da diyebilirim..Bi çok Küçük cc iki zamanlı makinayla çok uzun km'ler yaptım..Hem de babam sayesinde 2-3 yaşlarımdan beri..Bu yüzden yol halleri, arıza, lastik olayları ve bu durumlarda başını nasıl kurtarırsın sorularına yaşıtlarıma oranla daha fazla cevabım olabilir..Babam 66 yaşına giriyor ve 12 yaşından beri motosiklet üzerinde..Büyüklerimiz Alman malı Tomos'ları bilir..Hala evde 2 tane var.. Smile Bi kaç sene öncesine kadar elimden aşırı temiz bi 93 XT geçti..Nerdeyse sıfır ayarında..Onun canını cilletini baya bi aldım..Türkiye'nin nerdeyse dörtte birine egzos gazımı koklattım o makinayla..O yolculuklardan öğrendiğim çok şey oldu..hangi makinayla ne kadar yol yapılır, hangi makinanın sınırları ortalama nedir, gençlik heyecanı ve asiliğiyle başına buyruk işe kalkışmak ne kadar zarara yol açabilir, o makinaya temiz bakmazsan ne tür pişmanlılara yol açar Smile ve en önemlisi babamın bana öğrettiği sıkı giyinme metodları ege iklimi dışında nasıl da çaresiz bırakır adamı..Şu an tekrar bi XT ya da KLE alma peşindeyim..Aradığım motosikletten çok "nasıl ve hangi kalitede giyinmeliyim"e özen göstermem gerektiği de hayatımın derslerinden biri oldu..Bu yüzden hemen tüm motosiklet grupları içinde en tecrübeli ve en nazik abilerimin endurocu olmaları, beni bu soruları size sormaya yöneltti..Ben yaz kış makinanın üzerinden inemeyen, en büyük hayali tam da mevsimlerinde Rusya'dan başlayıp, Çin'den geçip, Japon abilerime bi selam çakıp Avustralya, America, Africa, ve son olarak da Avrupa'yı arşınlayıp, güzel ülkem Türküye'yi en ücra köşelerine kadar gezmek isteyen birisiyim..Dünyayı gördükten sonra ülkeme apayrı bakıcaamı çok iyi biliyorum..Bu sebeple de şididen sağlam bi altyapıyı oluşturmaya başlamam lazım diye düşünüyorum..Ve siz sevgili abilerim bana tecrübelerinize dayanarak, korunulması gerektiğinde sudan, soğuktan, tozdan, kurttan köpekten, daha bilimum hava olaylarından nasıl korunulur, hangi eldiveni, montu, pantolonu, termal içiliği, çorabı, botu, kaskı, balaklavayı, belliği insan neden takmalıdır sorularına cevap verirlerse çok ama çok minnettar kalırım..Kıyafet takımımı hemen düzmeyi düşünüyorum; şimdilik biraz da makul fiyatlıları da ayrıca önerebilir misiniz??En büyük sıkıntımın yağmur olduğunu da belirtmek isterim..

Çok teşekkür ederim.. Wink
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
Sponsor Linkler

Tarih:     Mesaj konusu:

Başa dön
BlackRose
Değerli Üye
Değerli Üye

MesajTarih: Pzr Arl 19, 2010 8:26 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

bu çook derin ve uzun bir konu..
bence gidiceğin iki yolda farklı... tek silindirli motorla aran nasıl ne kadar uzun yol yaparsın bilmiyorum ama africa ve uzak doğu diyince bence tek silindir makina kullanmalısın. Rusya vs gibi yerlerde dr800 gibi hava sogutmalı makianlar karda kışta işini görür ama afrikada işin biraz zor olabilir. çift silindirli kle ile asfaltta güzel gidersin ancak bence senin böyle bir yol için adventure tarzında motora ihtiyacın var. giyim kuşama gelincede.. eğer afrikada gidiceksen. arai tourx gibi vizörlü ve terekli kasklar işine yarar... yada yaparım diyorsan gözlük vizörsüz kasklar lada olur ancak yağmurda zor olabilir. Üzerine asfaltta değil arazide gidiceksen body armor evs dizlik gibi malzemeler alman gerekiyor.. tüm bu yolculuk çok çok uzun zaman ve hazırlık istiyen birşey. Nasıl nerelerden gidiceğini bilsem daha yardımcı olabilirim.
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
pyschotronic
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

MesajTarih: Pzr Arl 19, 2010 9:43 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

yaa bu adam olayı anlatmış yaaaa...yaa kardeşim sen nasıl bi yaratıksın bakiim Very Happy Very Happy arazi seni beklioo ROSE kardeşşşş Very Happy Very Happy
ibrahim35
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

MesajTarih: Pzr Arl 19, 2010 10:21 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Nihat'çım;

Aslına bakarsan sen çoğu noktayı belirtmişsin zaten.Birinci olarak kıyafetten bahsedeceğim ama sen onun baştan sona neler gerekli olduğunu görmüşsün bence sadece marka kısmı kalıyor. Oyüzden ben pek sölücek bişey bulamıyorum. Yazlık olarak ve arazi olacağı içiin body armour yazlık mont yerine geçecektir zaten.Ve kışlık kıyafetlere ihtiyacın olacak.

İkincisi ise uzun yol diyince burada şıp diye anlatılması kolay şeyler değil. advrider gibi adreslere baktığında adamlar böyle uzun yolculuklar için 8 ile 10 ay hazırlık yapıorlar. Gideceği motosikleti baştan aşağı soyup her noktasını inceleyip herhangi bir arızada muhtemel arızayı en yakın zamanda bulmak için kendilerini geliştiriyorlar. Aynı zamanda gidecekleri rotaları çıkartıp iklim koşullarını inceliyorlar. Yani anlıcağın kendine çok iş düşüyor.Tamamen araştırman gereken konular. Umarım hayallerine kavuşursun dostum.

Üçüncü olarak ise kle asfaltta çok iyidir ama arazide sıkıntı yaşatır.Çünkü devirli ve güçlü bir makinadır. Tercihen tek silindir daha basit motorlarla bu yolculuk daha keyifli olabilir.
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSN Messenger
pyschotronic
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

MesajTarih: Pzr Arl 19, 2010 11:11 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

yaniii anlaşılması gereken şey tek silindirli motorlar daha devirli ve güçlüdür demek mi??? Yani hava soğutmalı motorlar soğuk hava koşullarında tercih edilir....Eğer sıcak bölgelerde çift silindirli su soğutmalı tercih zannerdersem..yanıldığım bi fikrim varsa lütfen düzeltin..bende bilgileneyim ...
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:

Very Happy Smile Sad Surprised Shocked Confused Cool Laughing Mad Razz Embarassed Crying or Very sad Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink Exclamation Question Idea Arrow Neutral Mr. Green
Seçenekler
Son Mesajı Alıntı Yap

Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Genel Tüm saatler GMT +2 Saat
Sayfa 1, 2, 3  Sonraki
1. sayfa (Toplam 3 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

Bilgi & Servisler

Foto Galeri

Etiketler

endurocu motosiklet enduro redbull

ikiteker haberler yarışlar geziler

motokros macera kamp festivaller

forumlar xfighters dragyarışları

motogp seatosky supermoto dakar

Twitter

Web sitemizde yayınlanan en son güncel haberler, makale ve duyurulardan anında haberdar olmak için tarayıcınızda anlık bildirimleri etkinleştirebilirsiniz. Bu ücretsiz bir servistir...

Bildirimleri Etkinleştirin

Copyright © 2004, Tüm Hakları Saklıdır

endurocu   endurocu   endurocu   endurocu   endurocu

Ana Sayfa   Üyeler   Yazarlar