Endurocu.Com

|  Giriş  |  Hemen Üye Ol    

www.endurocu.com :: Başlığı Görüntüle - Motosikleti Parketme Teorisi... :)

Sıkça Sorulan SorularSıkça Sorulan Sorular   AramaArama   Motosiklet GruplarıMotosiklet Grupları   HesabınızHesabınız   Özel Mesajlar (PM)Özel Mesajlar (PM)   GirişGiriş 

Motosikleti Parketme Teorisi... :)
Sayfa 1, 2, 3, 4  Sonraki

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Sürüş Eğitimi
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
Donald_Duck
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Pts Oca 10, 2005 6:20 pm    Mesaj konusu: Motosikleti Parketme Teorisi... :) Alıntıyla Cevap Ver

Surus tekniklerinden, diz surttumekten, motoru oldugu yerde cevirmekten bahsediyoruz ama buyuk bir cogunlugunuzun motoru nasil parketmek gerektiginden haberi olmadigini farkediyorum.

Bu konu cok onemli arkadaslar, ve gezi yazilarindan, burada gordugum fotograflardan anladigim kadariyla da ozellikle grup halinde parkederken buyuk yanlislar yapiyoruz.

Daha onceleri bu konuyu konusmus, hatta baska bir forumda kucuk bir yarisma bile yapmistik. Isterseniz burada da yapabiliriz aynisini. Herkes bir defada bir sey olmak uzere park sirasinda dikkat etmemiz gereken bir ayrintiyi yaziyor.

Ornegin:
Alıntı:
"Once motoru stop ederken "acil motor stop" dugmesi ile edin. Cunku bu dugmeyi kullanmak eger gercekten acil bir sey olursa akliniza bile gelmez. Aliskanlik edinirseniz, gercekten acil bir durumda (motoru devirmek gibi) otomatik olarak motoru kapatirsiniz, hic anahtarla ugrasmadan ve elinizi elcikten ayirmadan"
Benim yazdiklarimdan biriydi.

Forumda yer alan fotograflarin cogunda motosikletleri ters parkettiginizi goruyorum. Hatta yazdim bir iki defa.

Motoru arka tekerlek kaldirima gelecek sekilde birakin. Boylelikle otomatik olarak yokus yukari parketmis olursunuz. (Asfaltta su icin verilen meyil daima kaldirima dogrudur) Ve motoru geri geri yola cikartmaniz gerekmez. Bu hem zor, hem gelen trafigi kasktan dolayi kontrol edemediginiz icin tehlikelidir.

Ayrica ozellikle grup surusunde boyle ters parkedilmis motorlara atlayip yola cikmak icin harekete gectiginizde sizi gormek isterim dogrusu. Kimbilir seyredenler ne egleniyordur. Smile

Kimi saga kimi sola, bagiris cagiris, kimisini itmek gerekir agir motoru geri yurutemedegigi icin vs.

Halbuki geri parketseniz hem park yerinden belli bir duzenle, lider onde, 2. adam, 3. adam, 4. adam... vs, sirayla cikarsiniz, hemde hicbir karisiklik arbede olmaz.

Altta kotu parkedilmis pekcok ornekten rastgele sectigim birkacini goruyorsunuz

Sizin icin bir cizim yaptim once bir bakalim, altta izah edecegim.

Motorlar sirayla, arka arkaya gelir. Ilk motor derinlemesine kaldirima paralel yanasir, sola doner, yolun ortasina dogru, durur ve geri geri kaydirir motoru kaldirima dogru.

Hemen yanina ikinci motor ayni manevra ile, sonra ucuncu dorduncu... derken kac motor varsa hepsi SIRAYLA yan yana parkeder.

Yani herkes ayni anda parketmez arkadaslar. Once Lider, sonra ardindaki vs... digerleri sirasini bekler.

Lider en sag basta, artci en sol basta park edilidir.

Bir tane de iyi bir ornek, bu suruste "Lider" ben im. en sag bastaki-yani en on plandaki- motor. Tipik bir grup parki.

Buyuk Iskender gezisinden guzel bir park

En son Donald_Duck tarafından Cmt Tem 28, 2007 6:13 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et
Sponsor Linkler

Tarih:     Mesaj konusu:

Başa dön
Kaan
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

MesajTarih: Sal Oca 11, 2005 1:54 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Doğru söze ne hacet. Özellikle Gökşin hocamın oraya gittiğimizde büyük sıkıntı yaşıyoruz. Yokuş ve park etmiş araçlar çok sıkıntı yapıyor. Grafik çok güzel açıklıyor herşeyi.
Teşekkürler D.D.

950 Adventure
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et
okuryazar
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

MesajTarih: Sal Oca 11, 2005 7:31 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Çok bilgilendim.Teşekkür ederim.Ben yokuş parkını merak ediyordum.Ama aynı şekilde parkedilecek galiba.Sevgiler.
Şinasi Gönenç
BMW R 1200 GS
Başa dön
Donald_Duck
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Sal Oca 11, 2005 8:09 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

okuryazar demiş ki:
Çok bilgilendim.Teşekkür ederim.Ben yokuş parkını merak ediyordum.Ama aynı şekilde parkedilecek galiba.Sevgiler.

Motorun burnu daima ve daima yokus yukariyi gosterecek sekilde parkedersen sorun olmaz. Yani gerekiyorsa benim yukarda anlattigimin tersine de parkedebilirsin. Yokus / meyil her zaman onceliklidir.
okuryazar
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

MesajTarih: Sal Oca 11, 2005 8:29 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Tamam DD çok teşekkürler.sevgiler.
Şinasi Gönenç
BMW R 1200 GS
Başa dön
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:

Very Happy Smile Sad Surprised Shocked Confused Cool Laughing Mad Razz Embarassed Crying or Very sad Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink Exclamation Question Idea Arrow Neutral Mr. Green
Seçenekler
Son Mesajı Alıntı Yap

Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Sürüş Eğitimi Tüm saatler GMT +2 Saat
Sayfa 1, 2, 3, 4  Sonraki
1. sayfa (Toplam 4 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

Bilgi & Servisler

Foto Galeri

Etiketler

endurocu motosiklet enduro redbull

ikiteker haberler yarışlar geziler

motokros macera kamp festivaller

forumlar xfighters dragyarışları

motogp seatosky supermoto dakar

Twitter

Web sitemizde yayınlanan en son güncel haberler, makale ve duyurulardan anında haberdar olmak için tarayıcınızda anlık bildirimleri etkinleştirebilirsiniz. Bu ücretsiz bir servistir...

Bildirimleri Etkinleştirin

Copyright © 2004, Tüm Hakları Saklıdır

endurocu   endurocu   endurocu   endurocu   endurocu

Ana Sayfa   Üyeler   Yazarlar