Endurocu.Com

|  Giriş  |  Hemen Üye Ol    

www.endurocu.com :: Başlığı Görüntüle - motosiklette abs sisteminin avantajı dezavantajı?

Sıkça Sorulan SorularSıkça Sorulan Sorular   AramaArama   Motosiklet GruplarıMotosiklet Grupları   HesabınızHesabınız   Özel Mesajlar (PM)Özel Mesajlar (PM)   GirişGiriş 

motosiklette abs sisteminin avantajı dezavantajı?
Sayfa Önceki  1, 2, 3  Sonraki

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Genel
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
lacivert
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Prş Eyl 08, 2011 10:59 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

19.07.2011 -- Kilitlenmeyi önleyici frenleme sistemlerinin (ABS) motosikletler için çok büyük ve ağır olduğu günler geçmişte kaldı. Otomotiv teknolojisinin öncü markası Bosch, güvenli frenlemeyi sağlayan ABS’yi motosikletler için yeniden tasarladı ve kompakt boyutuyla dünyanın en küçük ABS fren sistemini yarattı.

Japonya’daki Bosch Mühendislik Merkezi’nde görevli mühendisler tarafından geliştirilen; esnek tasarımı ve kompakt yapısı nedeniyle en basit modelden elektronik kontrollü kombine fren sistemine kadar tüm motosikletlere uyum gösteren Bosch ABS, motosiklet tutkunlarına güvenli sürüş sunuyor.

Motosiklet kazalarının en büyük nedeni, yanlış frenleme!
Alman kaza istatistikleri veritabanı GIDAS verilerine göre, motosiklet kazalarının yüzde 47’si yanlış ve tereddütlü frenlemeden kaynaklanıyor. Tekerleklerin kilitlenmesini önleyerek güvenli frenlemeye olanak sağlayan ABS ise bu sorunu ortadan kaldırıyor.

Bosch’un motosiklet ABS’leri konusundaki uzmanı Tobias Fluck, Bosch ABS ile ilgili olarak şunları söyledi: “Kritik bir durumda çoğu motosiklette sürücülerin, ön ve arka tekerleklerin frenleme basıncını kontrol etmek için ayrı ayrı el ve ayak frenlerini kullanması gerekiyor. Ardından büyük bir uğraş gösterip tekerleklerin kilitlenmesini önlemek zorundalar.

Motosikletten düşmeyi önleyebilen ve frenleme mesafesini belirgin oranda kısaltabilen ABS sistemleri, şimdiye kadar motosikletlerde pek sık görülmeyen bir donanım… Önceki neslin boyut ve ağırlığının yarısından biraz daha büyük olan 9. nesil Bosch ABS, 0,4 litre motor hacmi ve 700 gram ağırlığıyla dünyanın en küçük motosiklet ABS’si olma özelliği taşıyor. Bu modüler sistemi temel versiyondan entegre bir elektronik kombine fren sistemi içeren lüks modele kadar uzanan çeşitlerle piyasaya sunmaktayız. Bu da, makul fiyatlı başlangıç seviyesindeki modelden süper sportif modele kadar her türlü motosiklet için mükemmel çözüm anlamına geliyor. 2010 yılından bu yana seri üretimi yapılan 9. nesil şu anda Kawasaki, BMW, Ducati ve KTM tarafından üretilen modellerde kullanılıyor.”
Çizebilirdim ben, Abidin olsam:
"Siyah TRANSALP'imde kıvrılarak giden uzun ince bir yolda resmederek beni . &
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
Sponsor Linkler

Tarih:     Mesaj konusu:

Başa dön
safako
Değerli Üye
Değerli Üye

MesajTarih: Cum Eyl 09, 2011 8:52 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Benimde zamanın birinde başımdan ufakta olsa bir abs, li durabilme olayı geçmişti.
Cbf 600 motorumla sonbahar aylarından bir gün cadde' de bostancı' dan, kadıköy' e doğru ilerlerken, sıkışık trafikte araçların sağında geçebilecek yol buldukça bende onlarla birlikte dura kalka ilerliyordum. Bir ara önüm birden boşalıp açılmıştı 1. vites ani kalkış yapıp 2. vitese atmama fırsat bile olmadan solumda giden taksi durduğu gibi yolcunun kapıyı açıp inmeye yeltenmesi bir oldu. O panikle iki parmakla ön frene bütün kuvvetimle asıldığımı ve abs' nin devreye girerek ip gibi bir çizgi ile ön amörtisörlerin neredeyse dibine kadar basıp durabildiğimi hatırlıyorum.
Bencede motosiklette abs çok faydalı, şimdiki motorum xl 650 abs yok. En son kullandığım xl 700 de abs vardı ve ben bu konuda o motorumu arıyorum.
turkizmir
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

MesajTarih: Cum Eyl 09, 2011 10:14 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

1998 model F650 kullanıyorum. üzerinde herhalde elektronik düzenek olarak konjüktör ve roleler var. bunun dışında tamamen mekanik bir düzeneğe sahip, çok basit bir makina yada motosiklet.
binlerce kilometre yaptım, çılgın hızlara ulaşıp ABS sistemini aratacak tehlikeli durumlarla karşılaşmadım. Trafiği önüme katarım, yavaşsa eğer ben onun önüne geçerim. milyon kilometreye ulaşan motosiklet sürücülüğü hayatımda sadece lastiği zamanında değiştirmediğim için konak köprü girişinde bir kere motoru devirmek suretiyle çarpışmalı kazadan kurtuldum.ama hızım çok yavaş olduğundan ne bana ne motora herhangi bir zarar gelmedi.Çünkü lastiklerimin iy iolmadığını, gereksiz kahramanlığa gerek olmadığını biliyordum.
ABS kesinlikle mükemmel bir sistem, imkanım olsa motorumu değiştirmeden yapısına uydurulmasını isterim. Herne kadar ABS'de motor durumuyor diye şikayet eden arkadaşlarım olduğunda kendilerine sistemin işleyişini, lastiğin kitlenmeden yuvarlanmasına devam etmesininn ne anlama geldiğini anlatınca "haaaa" deselerde ABS yinede harika bir sistem. İzmirde ABS ile durma teknikleri kursu verildiğini biliyormusunuz. Hiç katılmadım çünkü abs sistemim yok ama çalışma prensibini, yuvarlanması duran tekerin ne yaptığını bildiğim için endişem yada acemiliğim yok.
Ama yinede ABS'ye güvenip basmaya gerek yok.
Hayat Uzun,
İnsanlar güzel,
sevdiklerimizle harika şeyler yapıyoruz,
yaptıklarımız yapacaklarımızın garantisidir.
yavaş sürün ,güvenli sürün(aramızda kalsın, abs'de kul yapısı,tutmayacağıda tutar)
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder
lacivert
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Cum Eyl 09, 2011 10:51 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Madem bu başlıkdan devam ediyoruz, ABS ile ilgili başka derlemeler yazayım:
Motosiklette ABS
eski bir test yazısı
( 30 Temmuz 2010 by aptilimis in Test)

ABS’ li motosikletler bir cogumuzun ilgisini cekmekte, yeni modellerle birlikte de gitgide sayilari artmakta. ABS motosiklete ne katiyor, ne götürüyor? Size yabanci bir kaynaktan aldigim bir takim istatistiki bilgileri veriyorum, amacim hicbir markayi kötülemek de degil.
BMW firmasinin öngörülerine göre eger tüm motosikletler ABS ile donatilmis olsaydi, ölümlü motosiklet kazalarinin sayisi %10 azalacaktir (kask kullanimi %30 azaltmaktadir, ona göre kiyaslanmali). ABS ‘ye karsi olan diger üretici firmalar ya da usta biniciler ise karsi tez olarak sunu öne sürüyor: “Deneyimli bir sürücü her zaman ABS’si olmayan bir motosikletle, ABS’li versiyonuna göre daha kisa bir mesafede durur”. Bu tez optimal sartlarda(kuru hava vs) dogrudur. Simdi rakamlara bakalim:

Asagidaki bilgiler 60-0 mil/h(=96,6 km/h) fren testinin verileridir. Uzman bir sürücü tarafindan alinmistir. Motorlar BMW K100RS, Honda ST1100, Yamaha FJ1200′dir. Test tarihi ise 1992 .

BMW ABS yok 46,6 m
BMW ABS var ama kapali 47,2 m
BMW ABS var 49,4 m

Honda ABS yok 45,4 m
Honda ABS var ama kapali 45,7 m
Honda ABS var 47,6 m

Yamaha ABS yok 45,1 m
Yamaha ABS var ama kapali 45,1 m
Yamaha ABS var 46,3 m

Bu verilere göre, deneyimli bir sürücü ile ABS kullanmadan daha iyi frenleme mesafeleri elde edilebiliyor. Rakamlari yorumlamdan önce size daha güncel bir test verisi daha vereyim. Asagida yazacagim test 1999 yilindan.

80-0km/h fren testi, her motorda 5 deneme yapilmis, kapali alan gibi özel sartlarda saglanmis:

Suzuki Hayabusa 25,5 m
BMW K1200RS 25,7 m
Triumph Sprint ST 25,7 m
Yamaha YZF 600 R 26,0 m
Kawasaki ZZR 600 27,1 m
Honda VFR 27,4 m
Yamaha TDM 850 27,4 m
Kawasaki ZZR 1100 28,1 m
Honda CBR 1100XX 29,0 m
Ducati ST4 29,7 m
BMW R1100S 30,5 m

Burada BMW marka iki motosiklette de ABS var. Önemli olan ise fren mesafeseni etkileyen ana etkenin fren sisteminin dizayni, lastikler, konstrüktif etkenler gibi seyler oldugudur. ABS’ nin etkisi burada ihmal edilecek kadar azdir. Netekim BMW nin iki ayri modelindeki fren mesafelerinin farkindan, ana nedenin ABS olmadigi acikca belli oluyor(R1100 S daha hafif bir motosiklet olmasina ragmen, K1200 RS e göre daha uzun fren mesafesine sahip !!).

Son olarak da sürücü faktörünü veren bir test ile nokta koyayim.

Bu testte farkli sürücü tiplerinin ayni motordaki frenleme davranislari incelenmis. Motosiklet Yamaha(tipi belirtilmemis). YAGISLI havada, normal sehirici yol sartlarinda yapilmis bir testtir.

Yarisci ABS yok 90,8 m
Yarisci ABS var 58,8 m

Roadrider ABS yok 99,4 m
Roadrider ABS var 60,3 m

Tourer ABS yok 106+
Tourer ABS var 64 m

Acemi sürücü ABS yok 106+
Acemi sürücü ABS var 64 m

Burada touring sürücüsünün kötü performansinin nedeni frenleri nispeten az kullanmasidir, deneyim faktörü göz önüne alinmamis.
Başa dön
lacivert
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Cum Eyl 09, 2011 10:52 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

ABS hakkında konuşmak için bir alıntı daha:
Arkadaşlar ABS nin ilk piyasaya çıkış amacı klasik frenlerde ani frenleme durumunda tekerlerin kilitlenerek direksiyon hakimiyetinin kaybolmasını engellemekti... ABS ile bunu başardılar. Hatta günümüzde otomobillerde ABS den faydalanarak çalışan TCS ESP gibi sistemlerde geliştirildi... Ancak abs ile ilgili bir kaç eklemek istediğim ve bilinen yanlışlar..

İlk olarak tabi bir motorda ABS olması avantajdır ancak ABS den kastım bmw yamaha gibi kaliteli motorların kullandıkları abs lerdir. Yoksa 1000 liralık çin malı scooterda da abs adında bir sistem var. İlk olarak bilgilendirme amaçlı bir hatırlatma yapıyım bilmeyen arkadaşlar için.

Arkadaşlar günümüzdeki bir ABS sisteminde değişiklik göstermekle beraber şu ana parçalar olur;

Elektronik kontrol ünitesi
Fren sistemine göre modülatör
Tekerlek hız sensörleri
Kablolar
Tetik rölesi

Kabaca çalışmasını anlatırsam araç hareket halinde iken siz ani olarak frene basarsanız ve tekerlerden birisi veya bir kaçı kilitlenirse bu bilgi hız okuyucu sensör tarafından ecu gider. ecu ise röleye sinyal yollar. rölede ise kilitlenen tekerin frenini bırakmak için modülatöre emir verir ve o tekerin freni bırakılır. Daha sonra frenleme devam ediyor ise ecu ya yine tekerlerden gelen hız sensörü bilgi verir tekerlek dönüyor diye bu seferde tekrar fren uygulanır. kızaklama tekrar başlayınca fren gücü çekilir ve bu saniyeler içinde duruma göre 16-17 sefere kadar freni uygulayıp bırakarak o tekerin sabit olarak kilitli kalmasını engeller..

Bu Bildiğimiz abs sistemidir. Birde çin mallarında olan abs den bahsetmek istiyorum.

Arkadaşlar ilk çıktığında ABS li 125 cc lik scooterlara 1000 tl gibi komik bir rakam isteniyordu... O dönemlerde Bir otomobilin sadece modülatörüne bu paraları verdiğimi düşününce nasıl olur diye içimden geçirdim... Ve araştırmaya başladım. Yabancı bi ülkede Türk bi vatandaşımız gidiyor fren sistemine ani frende ilk basıncı üstüne alan ancak sonra o basıncıda balatalara ileten bir sistem yapıyor. Tabi ilk an azda olsa işe yeriyor ancak sonrası tam bir facia... neyse bu vatandaş marka tescile gidiyor. diyorki ben bu fren sistemine marka koyucam... iyi diyolar ne olsun deniliyor ABS deniliyor. tabi hemen olmaz falan ancak araştırıyorlarki ABS nin isim tescili yok ve mecburen tescil ediliyor. Ve bu sistemin olduğu motosikletler ABS li diye satılıyor. Bunu anlatma sebebim özellikle ABS sistemini tanıtmak ve bu tarz sistemlere karşı bilgilendirmekti...

Şimdi gelelim motosiklette ABS işe yararmı yaramazmı? Arkadaşlar ABS nin motosiklette işe yarayıp yaramaması tamamen kullanıcı ve zemin ile alakalıdır. Örneğin limit fren denilen frenlemeyi rahatlıkla kullanan birisi için ABS fren mesafesini uzatmaktadır. Ancak Limit fren gibi teknikleri bilmiyor iseniz ABS özellikle teker kilitlenmesinden meydana gelecek bu videodaki gibi olumsuz şartları engelleyeceği için yararlı bir sistemdir... Bir diğeri ise zemin farklılıklarıdır. rkadaşlar ABS nin özellikle kum mıcır gibi yollarda kullanılması fren mesafesini baya uzatır... Bu sebeple bu tarz zeminlerde ABS dezavantajdır... Klasik frene göre fren mesafeniz artar..

Arkadaşlar Üniversitede oto elektronik dersinin ilk günü hocamızın ilk öğrettiği bir şey vardı.. "Tüm bu elektronik sistemler bir araç için yararlıdır ancak FİZİK KURALLARINI DEĞİŞTİREMEZ" Bu sebeple özellikle gördüğüm bir yanlış halkımız aracımda ABS var ESP var vs diyerek hız yapıyorlar. Bunun sonucu ise çok ağır kazalar meydana geliyor. Bu sebeple özellikle ABS gibi sistemlere sahip motosiklet kullanan arkadaşların bunu unutmamasında fayda var....

(Emrah Saka 'dan)
Başa dön
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:

Very Happy Smile Sad Surprised Shocked Confused Cool Laughing Mad Razz Embarassed Crying or Very sad Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink Exclamation Question Idea Arrow Neutral Mr. Green
Seçenekler
Son Mesajı Alıntı Yap

Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Genel Tüm saatler GMT +2 Saat
Sayfa Önceki  1, 2, 3  Sonraki
2. sayfa (Toplam 3 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

Bilgi & Servisler

Foto Galeri

Etiketler

endurocu motosiklet enduro redbull

ikiteker haberler yarışlar geziler

motokros macera kamp festivaller

forumlar xfighters dragyarışları

motogp seatosky supermoto dakar

Twitter

Web sitemizde yayınlanan en son güncel haberler, makale ve duyurulardan anında haberdar olmak için tarayıcınızda anlık bildirimleri etkinleştirebilirsiniz. Bu ücretsiz bir servistir...

Bildirimleri Etkinleştirin

Copyright © 2004, Tüm Hakları Saklıdır

endurocu   endurocu   endurocu   endurocu   endurocu

Ana Sayfa   Üyeler   Yazarlar