Endurocu.Com

|  Giriş  |  Hemen Üye Ol    

www.endurocu.com :: Başlığı Görüntüle - XT 600 E yağ değişimi hk. soru-cevap

Sıkça Sorulan SorularSıkça Sorulan Sorular   AramaArama   Motosiklet GruplarıMotosiklet Grupları   HesabınızHesabınız   Özel Mesajlar (PM)Özel Mesajlar (PM)   GirişGiriş 

XT 600 E yağ değişimi hk. soru-cevap
Sayfa 1, 2, 3  Sonraki

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Yamaha Grubu
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
Chaos
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

MesajTarih: Prş Tem 21, 2005 8:21 am    Mesaj konusu: XT 600 E yağ değişimi hk. soru-cevap Alıntıyla Cevap Ver

Arslan ağbi ile dün msn'de görüştük, benim XT'nin yağ değişme zamanı geldiği için onun önerilerini sormuştum, ve sonuçta ortaya bayağı yararlı bilgiler çıktı... Yazışmalarımızı gözden geçirip, cevap şeklinde düzelterek sizlerede sunuyorum...

Yağ değiştirecek arkadaşlara faydası olur umarım:

Soru: XT'nin yağını değiştireceğim, ne önerirsin bana ve XT kaç kg yağ alıyor ?
Cevap: 20/50 lokymoli kullanıyoruz burada “Antalya”, orda ya mobil ya da castrol 20/50 kullan tam sentetik kullanma ve yanlızca yağ ise 2.700-kg’dur.
Soru: Burada 10/40 var motosiklet için çok incemi kalır?
Cevap: Orası “Çanakkale” soğuk 10/40 olur sanırım.
Soru: Motora 2.700-gr yağ mı koyacağız, bana sanki az gibi geldi de?
Cevap: Evet az gibi gelir ama katalogda böyle yazar, birde motora yağı koyduktan sonra motoru çalıştırıp bakınca yağ yok gibi olur. Motor yağı 2700 koyunca bir tur atarsın 1–2 km sonra çubuğu çek bak o zaman çubukta yağ görürsün, Yağ filtresini de değiştirmesen dahi her yağ değişiminde “zaten hepsi 3 cıvata” aç kontrol et bazen büzüşme yapıyor ve ya bir tortu biriktirebilir. Yağ filtresini değiştirirsen 2.800 yağ koyacaksın.
Soru:Yağ nasıl daha iyi boşaltılır?
Cevap: Yağı iki taraftan da boşaltıyorsun, yani hem şanzımandan hem şaseden ve yağı koyarken de önce 2 Lt koyup çalıştırıyor sonra 800 gr koyuyorsun.
Soru: Motorun yağına baktım ben geçenlerde; motor soğuktu, yağ çubuğu temizledim yerine taktım, çektim baktım yağ yok, üzerine yağ ilave ettim sonra yine baktım yine yağ yok? Bu ara kontrollerde nasıl bakmak gerekli ilave yaptıktan sonra bir tur atmalı öylemi bakmalı?
Cevap: Motorun yağına yoldan geldikten bir kaç dk sonra bakarsan netice alırsın yeni değiştirdiğin 2.800-Lt yağı bile ilk göremezsin yeni yağı koyup motoru çalıştırıp bir turlayıp yağı komple şasede gezdirince miktarı görürüsün.
Soru: Motor yoldan geldikten 10-dk falan sonra demek ki, ama ben o zaman fazla yağ koyduysam ne olur? Fazla yağ sorun olur mu acaba?
Cevap: Yok ya üsten vakumlar alırsın ya da öndeki 13 lük cıvatadan alırsın az bir şey.
Soru: Sorunsuz bir 600'lük motor 1000-km yağ eksiltir mi veya ne kadar eksiltir, 600'lük motorlar 1.000-km de yarım kg yağ eksilmesi normal falan deniyor bu doğru mu?
Cevap: Evet doğru yağ eksiltir bizde 4–5 bin km motorlar bile yarım kg yağ eksilttiği oluyor oda yoğunluk ve ısı buharlaşma gibi bu arabalarda bile olur her 1000 km yağını kontrol etmende yarar var...
Sponsor Linkler

Tarih:     Mesaj konusu:

Başa dön
okuryazar
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

MesajTarih: Prş Tem 21, 2005 8:36 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Sevgili Chaos,
Gerçekten faydalı oldu ve olacak.. Çok iyi bir düşünce. Teşekkürler sana ve tabiiki motoaslankoya..Sevgiler.
Şinasi Gönenç
BMW R 1200 GS
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et
RedKid
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

MesajTarih: Prş Tem 21, 2005 2:04 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

moto aslanko ya ve Chaos a bu bilgiyi bizimle paylaştığı için teşekkürler
Ayrıca benim sormak istediğim şey, XT için yağ değişimi 10 bin km demişlerdi, Question bu bana fazla uzun bir süre gibi geliyor , emin olmak istiyorum.
motoaslanko
Katılımcı Üye
Katılımcı Üye

MesajTarih: Prş Tem 21, 2005 8:15 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Bu yagın kalitesinden kaynaklanıyor böyle uzun metrajlı yaglar var. Ama nedense kafam almıyor. Güzel olan şahsıma
3000 km yag degişecek hava filitresi temizlenecek. Yag filitresine bakılacak.
6000 km yag - yag filitresi değişecek- hava filitresi temizlenecek duruma göre degişecek hava filitresi.
9000 km yag degişecek yag filitresine bakılacak- hava filitresi degişecek
Yag filitresine bakılacak dedigim kagıt yag filitreleri
Zaten bunlar rütun işler herkez bilir kitapçıklardada yazar.[b]
[/b]
http://www.motoaslanko.com
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSN Messenger
Chaos
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

MesajTarih: Cum Tem 22, 2005 8:07 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Arslan ağbi akşam yağı değiştirdim, Yağcıda dün tesadüfen 15/50 motosiklet yağı buldum dün, 1-kg'lik 3 kutu aldım kullandım...

Yağ filitresini değiştiremedim çün yok bulamadım Çanakkale'de, filitreyi çıkarıp benzinle güzelce yıkayıp hava tutarak temizledik ve taktık yerine tekrar ???...
Yağıda 2.800-kg kullandım, (ilk önce 1-kg çalıştır, sonra 1-kg daha yine çalıştır, en son 800-gr daha şeklinde) ilk bakınca yağ yok gibi oldu bir tur gezince yağ çubukta göründü...
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:

Very Happy Smile Sad Surprised Shocked Confused Cool Laughing Mad Razz Embarassed Crying or Very sad Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink Exclamation Question Idea Arrow Neutral Mr. Green
Seçenekler
Son Mesajı Alıntı Yap

Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Yamaha Grubu Tüm saatler GMT +2 Saat
Sayfa 1, 2, 3  Sonraki
1. sayfa (Toplam 3 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

Bilgi & Servisler

Foto Galeri

Etiketler

endurocu motosiklet enduro redbull

ikiteker haberler yarışlar geziler

motokros macera kamp festivaller

forumlar xfighters dragyarışları

motogp seatosky supermoto dakar

Twitter

Web sitemizde yayınlanan en son güncel haberler, makale ve duyurulardan anında haberdar olmak için tarayıcınızda anlık bildirimleri etkinleştirebilirsiniz. Bu ücretsiz bir servistir...

Bildirimleri Etkinleştirin

Copyright © 2004, Tüm Hakları Saklıdır

endurocu   endurocu   endurocu   endurocu   endurocu

Ana Sayfa   Üyeler   Yazarlar