Endurocu.Com

|  Giriş  |  Hemen Üye Ol    

www.endurocu.com :: Başlığı Görüntüle - Yine mi Karadeniz!!!

Sıkça Sorulan SorularSıkça Sorulan Sorular   AramaArama   Motosiklet GruplarıMotosiklet Grupları   HesabınızHesabınız   Özel Mesajlar (PM)Özel Mesajlar (PM)   GirişGiriş 

Yine mi Karadeniz!!!
Sayfa 1, 2, 3, 4, 5, 6  Sonraki

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Geziler/Toplantılar
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
ugurcan77
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

MesajTarih: Pzr Ekm 19, 2008 9:02 pm    Mesaj konusu: Yine mi Karadeniz!!! Alıntıyla Cevap Ver

Geçen sene son dakika satışı ile gidemeyip hayal kırıklığına uğradığım Karadeniz gezisini,bu sene gözümü karartıp gerçekleştirdim arkadaşlar.Geziyi tek motor (KLR650) tek sürücü 2 kişi ile gerçekleştirdik.Toplam yükümüzü oldukça fazlaydı.Recep Fatih Zorcan (rfzorcan) ile ben(sürücü ,ugurcan77) nerdeyse giysilerle 200 kg mız, arka bagaj ise şekilde görüldüğü gibi.Bagajda her şey var.Smile) Abartmıyorum 40 kg.
Lastikler 0 km MT21,gıcır gıcır hehe.

Amacımız 8 gün boyunca tam gaz gezmek. Yani gün bitiminde nerede yakalacağımız hakkında bir fikrimiz yoktu,plan yapmadık,baktık bir yer bulamadık açacaz çadırı yol kenarına,bu kadar basit diyerek düştük yola.Günlük olarak haritaları ayarlarsam koymaya çalışacağım.Ama temel olarak günlerin rotası şöyle.

1.Gün: Ankara-Sungurlu-Samsun (Klasik otobüs yolu,sıkıcı)(Memleket arkadaşta yatış)
2.Gün Samsun-Ünye-Ordu-Giresun-Tirebolu(dan aşağı)-Kürtün-Torul-Eski Zigana(Müthiş)-Maçka (Yatış çadır)
3.Gün-Maçka-Trabzon-Rize-Çamlıhemşin-Ayder (Topalın yeri,topal Mustafa,Çadır)
4.Gün-Ayder-Hopa-Borçka-Artvin(Döneri güzel)-Şavşat-Meydancık(Arkadaşta yatış)
5.Gün-Meydancık-Şavşat-Veliköy-Karagöl (Gölde çadır)
6.Gün Karagöl-Yusufeli-İspir-Pazaryolu-Bayburt(Öğretmenevi yatış)
7.Gün-Bayburt-Köse-Kelkit-Erzincan-Sivas(Asker arkadaşta yatış)
8.Gün-Eve dönüş-Sivas-Ankara
Toplam 2600 km civarı.

Eve döndüğümde fren, gaz, debriyaj yapmaktan parmaklarım 2 gün ağrıdı.KLR ile 90 kg luk yolcu ile bu kadar bagaj ile rahat oldu mu derseniz? Olmadı,olmasını da zaten beklemiyordum.Ama KLR ile gazı korkmadan açıp egzosdan çıkan o müthiş sesle(Egzosum performans egzosudur,diğer klr ler ile karıştırmayalım lütfen) yemyeşil virajları almak her şeye değdi doğrusu.Az kelam çok resim ile gün sırasıyla resimlerimi koyuyorum.

Ünyede çay molası sabah 08:30 da o kadar sessizki.Bu tür yaz gezilerinde arkadaşlar sıcağa kalmamak için mümkün olduğu kadar erken çıkın biz ortalama 07:00 gibi yoldaydık genelde.

Tireboludan aşağı inince hava nasılda değişiyor.Eski ziganaya doğru ilerliyoruz.Yolda hidro elekrik santralleri yaparken açılmış tünellerden birinden geçerken,bizim yolcu sürüş esnasında böyle bir poz yakalamış.
Daha doğrusu enstantene uzun gelmiş.
Laughing

Zigana eski yola girdik,bu eski yol sapağı torula gelmeden 3 km once,sapa bir yerde tabelası var,gidiş yününde görünmüyor,torul tabelasını görünce şüphelendim geri döndüm,ipek yolu falan yazıyordu tabelada ve tepeyi gösteriyordu,yalnız yol dar biraz, ama motor ile rahat geçiliyor,çok büyük taşlar yok KLR için zaten sorun değil,büyük endurolarda girebilir bence, aklınızda olsun.

Böyle epey tırmandık ve zigana dağı zirveye geldik,burada otelller var manzara müthiş hava soğuk,sis göz gözü görmüyor, ziganadan aşağı inerken yeni yola giriyorsunuz,ama yolda bir sis var şıpır şıpır.Göz gözü görmüyor asfalt ıslak, MT21 var, yusuf yusuf yani
Confused

Akşam zigana inişi maçkadan sümela ya çıktık,ama akşam olduğu için manastırı göremedim,zaten tarihi yerlere pek ilgim yok,orada maçkadan hemen sümeleya çıkan yolda 1-2 yerde yanılmıyorsam adı sümele(sürmene) restaurant var bahcesinde çadır kuruluyor,tuvaletleri var idare eder, tam dere kenarı zemin biraz sert ama onemli değil, adam başı 7.5 YTL ye orada çadır kurduk,açık havada da bir güzel terayağlı ala balıklarınıda yemeyi ihmal etmedik.
Sabah erken kaldık,kahvaltı faslından sonra,bu arada kahvaltımalarımızda hep sucuk yedik desem yeridir,pratik bir ocak seti ile hallediyoruz.Yola çıktım,amaç öğle yemeğini hacı hüsrev de yemek Shocked

Buradan çamlıhemşin Ayder yoluna saptıgımızda çok güzel bir asfalt yol bizi bekliyordu,aha dedim ugurcan nerede asfalt orada insan,nerede insan orada çöp pislik magandalık.Neyse yol fırtına deresi eşiliğinde bir güzel tepelere doğru ilerliyor,34 km sonra Ayder deyiz.Ama bu yol üzerinde bir PO var,oradan benzin almak için durdum yukarda yayları gezerken benzin sıkıntısı yaşamayayım diye benzinciye girdim,daha doğrusu yol benzincinin içinden geçiyor,neyse adam demezmi abi benzin yok akşama gelecek Confused Neticeyi kelam benzin için aşağı kıyaya gerisin geri döndük,neyse benzini aldıktan sonra soluğu Topal Mustafa nın yerinde aldık,Mustafa abi ve Ayşe teyze karadenizin güzel insanlarından gidince mutlaka mıhlamasını yiyin ve balını tadmadan geçmeyin derim,ayder de ki son pansiyon Şelale pansiyon,zaten şelalenin hemen yanında.

Aydere oğleden sonra vardık,oradan yukarı kavruna çıktık,ama çıktığımız vakit ters biz zamandı,buraya sabah çıkıp buzul göllerini görmek en ideali aslında.
İşte kavrun yolundan kareler,yalnız yol çok taşlı hemde taşlar çok büyük.
Gerçek endurolar çıkar diyip tartışma oluşturmayayım. Twisted Evil

İşte çadır kurduğumuz şelale pansiyon burası,pansiyonda yer vardı ama çadırda kalmak istedik biz.Buranın havası ile uyuyunca insan sabah 5 gibi uyanıyor,yorgunluk falan kalmıyor.

Ayder dönüşü,yolda 20binler klubüne katıldım, teşekkürler KLR beni 20bin km taşıdın hiç bir sorun çıkarmadın,sana iyi bakıyorum merak etme. Wink Hedef sınıra yakın bir gürcü köyü,meydancıkta balıklı denen bir köy,çok şirin.

Hopadan sonra borçka tarafına döndükten sonra muazzam virajlar başlıyor,kamyonun arkasına takılmış konvoya girerseniz işiniz var.Tabi manzara yine müthiş.

Artvine girip girmekte tereddüttük ettik çünkü yol üstünde bir yer değil 4-5 km tırmanmak gerekiyor Aslında kafkasöre çıkmak orada kamp yapmak güzel olurdu.

Burada durmak zorunda kaldım,son 2-3 km dir hız göstegemin çalışmadığını farkettin,tabi km saati dönmüyor
Sad
Şöyle bir baktım ön tekerin sağında tekerin göbeğine giden kablo vidasından çıkmış,sonradan bunun km saatine giden kablo oldugunı anladım tabi.Hemen taktım yerine tabi,yani buradan km saatleri ile ne kadar rahat oynanabileceğini anladım arkadaşlar.Yani bu teli buradan çıkarıp binlerce km yapıp km si düşük rahat gösterebilirler aman dikkat aklınızda bulunsun,bu arada benim motorum km si 3 km eksik . Laughing

Sonunda gürcü köyümüze vardık,ev çok şirin 2 katlı ahşap ev tek çivi yok,evde 4 aile yaşıyor,büyükbaba,baba,oğul vs.Her yer yeşil.

Sabah köyümüzde biraz geç uyandık aslında bugun off günümüz fazla kasmadan bu civarda gezecektik,karagöle gidip dönelim diye düşündük, ama karagölde yağmur başlayınca köye geri dönmedik,gölde kamp yapmak zorunda kalsık iyikide kalmışız.Göl çok güzel,suyun içinde binlerce japon balığı var.Yani kışın bile japonlar bu gölde yaşıyorlar.

Gece tek biz kaldık gölde valla biraz korkmadım desem yeridir,ama orada baboya ait pansiyon vardı ama babo ya işletmeyi bu sene vermemişler.Yani oraya gidince yemek yiyemedik,bu sene biraz sallantıda kalmış orası ihaleye falan çıkılmış iptal olmuş,karışık işler.Rus hatunları gelecek miş işler karışmış vs.vs.vs.
Yani önümüzdeki sene düzelir sanırım,ama bizde herzaman cumhuriyet sucukları oldugu için sorun olmadı aç kalmadık. Laughing
İşte bizim recep sucukları pişirirken.

Sabah gölden çok erken çıkamadık çıkmamız 8 i buldu tabi,rota yusufeli ispirden soğanlıda kamp.
Çoruh nehrine paralel gidiyorsunuz ,iklim biraz değişiyor tabi.Yeşillikten biraz uzaklaşıyorsunuz.Yusufeli -ispir yolu ortalama 70 km lik zorlu bir yol,hele yusufeline yakın tarafı çok kötü 2-3 kez bir kaç araç ile kafa kafaya geldim,çok tehlike çok yavaş gitmek gerek,ispire yaklaştıkca yol düzeliyor.Yusufelinden kaçkarın güney cepesine çıkıp kamp yapabileceğiniz çok güzel bir deniz gölü varmış.Aklınızda bulunsun.

İşte bu kayadan sağa bir yol devam ediyor,görüş 0 ,bir araç geçemez ama kamyon çıkabilir.
Confused

Kazasız belasız ispire geldik bir PO da soluklandık,o sırada bir yaşlı bir amcam geldi motora baktı baktı baktı,JAPON mu dedi,dedim amca japon Very Happy Buradaki böyle güzel insanları gördükten sonra,büyükşehirdeki insanların kokuşmuşluğunu ve ikiyüzlülülerini daha iyi görebiliyorum artık.
Neyse, dedim amca bayburt çaykara sapağına kaç km var oradan soğanlıya gidecez bu arada sat 16:00 falan,dedi amcam az ilerde pazarbaşı var ondan sonra 30-40 km.İçimden dedim oh iyi yırttık.Abiler yola çıktım pazarbaşını geçtim,gördüğüm ilk tabelada göstemezmi bayburt 91 km aha dedim ugurcan ver gazı,ama yol dümdüz değilki tepeler var çok, zik zak cizerek cıkıyorsun iniyorsun yani yusufeli ispir yolu zaten tüm konsantremi bitirmiş,yorgunluk belirtileri başlayacak,hemen bir burn takviyesi yaptım aynen yola devam.Uzatmayayım soğanlıyı bir başka sefere bırakarak akşam 20:00 gibi bayburtta öğretmenevine kendimizi attık.Yani bugun motor üstünde gecen en uzun gün oldu 12 saat,yemek bile yemeden yol almışız ama yolda içtiğim burn lerin faydası çok oldu,günce 2 tane den fazla içmemek kaydı ile en azından 1 tane içmenizi şiddetle tavsiye ederim.

Bayburtan sivas köse kelkit üzerinden gittik bu ara yol harita göründüğü gibi değil gayet geniş ve asfalttı süper birde sakin bir yol.Yol direk erzincanın dışına açılıyor,yani şehir içine girmiyorsunuz,ondan sonraki sivas kadar ki olan yol geniş 4 seritli yol çok güzel yol,bu yol nereye kadar böyle bilemiyorum ama dönüş yolu için ideal oldu.

Sonunda sağ sağ salim evimize döndük,çok şükür dedik.KLR ye teşekkür ettik.
Karadeniz gez gez bitmek,seneye tekrar gitmeyi düşünüyorum.

Yine mi karadeniz?

Yine karadeniz.
Wink
2014.5 KLR650 siyah(Now)
Yamaha Super Tenere (Future)
ugurcan77 at gmail
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder
Sponsor Linkler

Tarih:     Mesaj konusu:

Başa dön
TA6B
Yamaha Grubu
Yamaha Grubu

MesajTarih: Pzr Ekm 19, 2008 9:32 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Vay be gözlerime inanamıyorum
Sonunda gezi raporunu ve resimleri görebildik çok şükür Very Happy
Harika bir Karadeniz turu olacağını biliyordum. Yorgunluğa değmiştir eminim.
Ellerinize sağlık dostlar
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et Skype Adresi MSN Messenger
endurorace
Değerli Üye
Değerli Üye

MesajTarih: Pzr Ekm 19, 2008 9:35 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Hayallerimin turu fotoğraflara bakmaya doyamadım yüreğinize bileğinize sağlık arkadaşlar.Paylaşım için teşekkürler.
Kağıthane/İst
95 SUZUKİ RM250

Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder MSN Messenger
nakaros
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

MesajTarih: Pzr Ekm 19, 2008 10:13 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

ÇOK GÜZEL VE KEYİFLİ BİR GEZİ OLMUŞ RESİMLERDE ÇOK GÜZEL. KEYİFLİ VE UZUN GEZİLERE DEVAM
544 312 78 02
362 233 51 22
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder
motoman
Katılımcı Üye
Katılımcı Üye

MesajTarih: Pzr Ekm 19, 2008 11:05 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

müthiş bir gezi ve fevkalade bir anlatım.teşekkür ediyorum dostum gezmiş kadar olduk sayende inan.bu arada benim km göstergem dijital ve bu olay ben mtorumu yeni aldığımda başıma geldi.montajlama esnasında kablonun bri gevşek takılmış ve çıktı yani motorum 250 km yi kayıtsız gitti.2. el alırken km yi baz almamak lazım esasında
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder MSN Messenger
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:

Very Happy Smile Sad Surprised Shocked Confused Cool Laughing Mad Razz Embarassed Crying or Very sad Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink Exclamation Question Idea Arrow Neutral Mr. Green
Seçenekler
Son Mesajı Alıntı Yap

Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Geziler/Toplantılar Tüm saatler GMT +2 Saat
Sayfa 1, 2, 3, 4, 5, 6  Sonraki
1. sayfa (Toplam 6 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

Bilgi & Servisler

Foto Galeri

Etiketler

endurocu motosiklet enduro redbull

ikiteker haberler yarışlar geziler

motokros macera kamp festivaller

forumlar xfighters dragyarışları

motogp seatosky supermoto dakar

Twitter

Web sitemizde yayınlanan en son güncel haberler, makale ve duyurulardan anında haberdar olmak için tarayıcınızda anlık bildirimleri etkinleştirebilirsiniz. Bu ücretsiz bir servistir...

Bildirimleri Etkinleştirin

Copyright © 2004, Tüm Hakları Saklıdır

endurocu   endurocu   endurocu   endurocu   endurocu

Ana Sayfa   Üyeler   Yazarlar