Endurocu.Com

|  Giriş  |  Hemen Üye Ol    

www.endurocu.com :: Başlığı Görüntüle - TEKNOLOJİ VAKALARI !

Sıkça Sorulan SorularSıkça Sorulan Sorular   AramaArama   Motosiklet GruplarıMotosiklet Grupları   HesabınızHesabınız   Özel Mesajlar (PM)Özel Mesajlar (PM)   GirişGiriş 

TEKNOLOJİ VAKALARI !

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Genel
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
end650
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Prş Nis 02, 2020 8:15 pm    Mesaj konusu: TEKNOLOJİ VAKALARI ! Alıntıyla Cevap Ver

Çağımızda teknoloji ürünlerle o kadar iç içe olmuşuzdur ki sanki bir iç organındır en birinci olanı telefondur. Nereye gitsen yanındadır. Unuttuğunda yanında olmadığında bir sağır bir dilsiz olursun. Haber alamazsın gönderemezsin. Bir önceki cağa dönersin, ıssız tek başına, kimsesiz gibi. Haberleşmemizi hızlandırdığı gibi üye olduğumuz sosyal guruplar ve ağlar ile de aslında kendi kendimizinin olası rutin haberleşme kapasitemizin dışında ek bir haberleşme kapasitesi yaratarak telefonla olan münasebetimizi artırmışızdır. Arkadaşlarınla, dostlarınla, komşun ve akrabalarınla yan yana gelmekten soğumuşuz. Sanal dunya ruhumuzu ele geçirmiş. Bakmaktan gözlerin, sinirlerin yıpranmış ve vucudunda bilmediğin, gelecekte bundan kaynaklanacak bir teknoloji hastalığı çıkmama garantisi yoktur. Teknoloji, işini hızlandırırken yanına da bir angarya iş her zaman çıkarmıştır. Gereksiz haberleşme, resimleşme, sanal alemde top oynama zaman kaybettirdiği gibi kendi kendine angarya yaratmışsındır. Teknolojik araç gereçleri ne olursa olsun ilgimizi çeken işimize yarayacak olanı bütcemiz ayarında almak ve kullanmak isteriz. Bu hayatını kolaylaştırır,
hızlandırır ve eğlendirir.

Evimize aldığımız bilgisayarlar. Adı bilgisayardır. İnternetteki tercihli bilgileri aratbilirsin TV farkı bu. TV ye müdahale edemezsin ne yayınlanıyorsa onları tercih edersin. Bilgisayarın bilgi yaydığını internetten gördükte. Ama ben daha bana bu zaman kadar bilgi saydığını görmedim. Elektriği açacam, power düğmesine dokunacam, kullancağım programı bulacam, yazı veya resim çıkaracağım program üzerinde birsürü uğrasacağım, tamamlacağım, kaydedeceğim, yazıcıya göndereceğim. Yazıcı ayarı bozulmus programını bulacam yükleyeceğim. Kartuşu bitmiş dolduracağım. Yollayacağım. Çıktı almak için bekleyeceğim. İnan Elle yazsam, resim yapsam daha iyiydi. Açıl susam dediğimizde açıldığını, kapa susam değimizde kapandığında. Virüs bulaştığında Ahmet abi ben virüs kaptım. Falanca isimli antivirüs programı (ilacı almam gerek-yada ben internetten indiririm sen karışma, senin tuşa basmana lüzum yok dediğini, ben ararım sen arama, sen yorulma git çayını iç ben yaparım dediğini duymadım. Bir bilgisayarlı tam işlek ve sorunsuz bir arada tutmak için onlarca lisanslı sürücü ve yazılım programlarına ihtiyaç duyulduğunu beni sektöre devamlı muhtaç ettiğini, parmağımı dokunmadan Kendi kendine Format atıp kendini yeniden düzenlediğini, dosyalarımı kendince arşivlediğini hiç görmedim. Oturduğumda söylediklerimi bir sekreter gibi kendi kendine not eden ve ara da benimle sohbet eden bir bilgisayar görmedim. İşte bunları yaparsan ben sana bilgisayar derim.

Milyonlar döker aldığın A,B,C marka otomobil, motosiklet ve diğerleri. ÖTV si, yılık vergisi, Sigortası, Muayenesi pulu vb.. tamam da asfaltı, yolu, işciliği vs kimse seni bedava gezdirmez de yol aşındırma ve park, hava kirletme kirası. Tamam da ya servet harcayıp aldığın otomobilin.. yağı, suyu, aküsü, lastiği, ustası, eksozu, contası, ABS si, ASR si led i sensoru, ışığı, lastiğinin kışlığı vs bu da tamam. Aracı aldığında sana bintürlü ağızla satarlar yok ABS si, guvenlik sistemi, şişme yastığı, kışlık yorganı, Antilop derisinden yapılmış koltuğu, açılır tavanı, cıs talkılı ses sistemi yazarda yazar. Herşey lüks ve ultradır görünen. Ya görünmeyen ciğer nasıl dır. Efendim cift manifoltlu 12 V 6 silindir bilmem kaç beygir. Kaç basar, kaç motor önemsenir.. Bundan sonrası muamma...

Hangi motor olursa olsun, hangi imalatcı üretirse üretsin. mm lik ayarlar uzerine kuruludur. Emme, sıkıştırma, patlama, eksozdur ve bu senkron ayarını düzene sokan bazı sensorler vardır. Çalışma sırasında oluşan ısının motora zarar vermesini önleyen aşınmayı engelleyen yağ ve su soğutma sistemidir. Bu sistemde yağ pompası, su devirdaim pompası, Radyatör ısı algılayıcı müşür-fan ve bunların çalıştığını gösteren ve ana panele ileten sensor ve algılayıcılar, sigorta ve göstergeler bulunur. Bir bakım sonrası veya ömrünü tamamlamış çıkan unutulan bir kablo-sigorta, eksik bağlantı, sıkıştırılmamış bir kartel tapası veya çıkan bir radyatör hortumu ve bağlantıları soğutma suyunu veya yağın dönmemesi, açmaması ve arızaları ekrana iletecek anında sürücüye gösterecek şekilde ayrıntılı bir uyarı vermemesi servet yatırdığın aracının hararete düşüp te contaların yanması, silindir ve pistonların zarar görmesi, subap ayarlarının bozulması yani kısaca motorun içine vermesi anlamına gelir. Bu durumu 0 km den yeni aldığın araç da yaşayabilirsin.

Hani alırken bu araç bilgisayarlıydı ya... Ne oldu bilgisayar bilgi sayamadı mı. Kural şu yedek parça sektörünün dönmesi için kapital düzen sana öyle hiç arızaya düşmeyen bir araç vermiyor. Gözünü lüks iç dizayn ve kaportayla boyuyor gerisi Allaha havale... Yapamaz mı yapar. Bozulan bir aksamı kontrol eden sensor bile bozulsa bunun 2. bir alternatifi yani B planı konulabilir.

Araç bilgisayarlı karaşimşekteki gibi benimle konuşmalı, bir arıza oluşuyorsa sesli ve görsel ikaz etmeli ve bilgilendirmeli, yağı, suyu, aküsü eksildiğinde ben kaputu açıp bakmamalıyım bu ilkel. Lastik havası kontrolünü kendi yapmalı.. Öyle iki ışıldaklı ekran koyup birkaç göstermelik arızaya öten ekran bilgisayardan sayılmaz. Basit sensör ve arızalar yüzünden büyük masraflar çekiyorsak bunun sorumlusu bizzat üreticidir. İşte ben ozaman bu arabaya bilgisayarlı araba derim!

Yazan. Ahmet Güngör

Tarih:     Mesaj konusu:

Başa dön
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:

Very Happy Smile Sad Surprised Shocked Confused Cool Laughing Mad Razz Embarassed Crying or Very sad Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink Exclamation Question Idea Arrow Neutral Mr. Green
Seçenekler
Son Mesajı Alıntı Yap

Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Genel Tüm saatler GMT +2 Saat
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

Bilgi & Servisler

Foto Galeri

Etiketler

endurocu motosiklet enduro redbull

ikiteker haberler yarışlar geziler

motokros macera kamp festivaller

forumlar xfighters dragyarışları

motogp seatosky supermoto dakar

Twitter

Web sitemizde yayınlanan en son güncel haberler, makale ve duyurulardan anında haberdar olmak için tarayıcınızda anlık bildirimleri etkinleştirebilirsiniz. Bu ücretsiz bir servistir...

Bildirimleri Etkinleştirin

Copyright © 2004, Tüm Hakları Saklıdır

endurocu   endurocu   endurocu   endurocu   endurocu

Ana Sayfa   Üyeler   Yazarlar