Endurocu.Com

|  Giriş  |  Hemen Üye Ol    

www.endurocu.com :: Başlığı Görüntüle - motorum niye az yakıyor!

Sıkça Sorulan SorularSıkça Sorulan Sorular   AramaArama   Motosiklet GruplarıMotosiklet Grupları   HesabınızHesabınız   Özel Mesajlar (PM)Özel Mesajlar (PM)   GirişGiriş 

motorum niye az yakıyor!
Sayfa 1, 2, 3  Sonraki

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Motosiklet Üzerine
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
Aldebaran
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Pts May 29, 2017 8:06 am    Mesaj konusu: motorum niye az yakıyor! Alıntıyla Cevap Ver

Haydi bakalım ustalar, size bir tecrübe sorusu;
Mart ayında, vakti geldiği için motorumun yağını değiştirdim. 15w50 motorex sentetik yağ koydum. motor yağı beğendi. ancak ilk depo beklediğimden çok erken bitti. tüketimimi takip ederim her zaman. ortalama 120 ile yaptığım otoyol sürüşünde 7,7 yakmıştı. dönüş yolunda biraz daha sakin sürdüğümü sanıyorum ve tüketim 6,53 oldu. bir süre kullanamadım motoru ama farklı ustalara danıştığımda debriyajın kaçırıyor olabileceğini söylediler. ben emin olamadım bir türlü ama güvendiğim ustama gittim. fazla zamanı yoktu, kısaca baktı ve olabilir dedi, boş zamanda bırak detaylı bakayım, test edeyim dedi. ancak EBC balata piyasada olmadığından, değişecekse tek seferde hallolsun diye götürmedim bekledim. pek kullanamadım motoru sonraki zamanda. ama kısa kısa sürerek depoyu bitirmiştim. dün Ağva taraflarına gidelim diye yola çıkacakken yakıt aldım tekrar. tüketim olmuş 4,64. üstelik bu depo ömerli orman içinde filan bitti. dün eve vardığımda yine benzin ışığı yanıyordu. tahmini hesapladım. sonuç 5! üstelik, ağva'ya kadar efendi gibi gittim ama sonrasında, oradan tuzla'ya deli gibi gazladık.

şimdi bu nasıl olur? aklıma gelen balata yağı emdiğinden, içinde eski yağ varken kaydırdığı, yeni yağı emince olması gerektiği gibi çalıştığı. bence bu durum debriyajla ilgili olmalı çünkü arada motora hiçbir şey yapmadım.

fikri olan var mı?
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
Sponsor Linkler

Tarih:     Mesaj konusu:

Başa dön
TA6B
Yamaha Grubu
Yamaha Grubu

MesajTarih: Sal May 30, 2017 2:19 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Anlattığına göre eskiye göre oldukça düşmüş yakıt tüketimin Serdar
Dediğin gibi balatadan kaynaklı da olabilir ama motosikleti 2500-3000 devirlerde kullanmak da tasarruf sağlar
Dur kalklar, ani hızlanmalar, aşırı yük, lastik basıncının azlığı, sık fren kullanımı, hatta kalitesiz yakıt kullanımı da sarfiyatı yükseltir...
İşte bu varsayımların hepsi bir araya geldiğinde tüketimin 4,64 olabilir mi? Cevabı yine sende Very Happy
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et Skype Adresi MSN Messenger
Aldebaran
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Sal May 30, 2017 3:15 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Abi sanırım o balata değişecek. 12 yaş ve 53bin km herhalde makul sayılır değil mi?
TA6B
Yamaha Grubu
Yamaha Grubu

MesajTarih: Sal May 30, 2017 4:00 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

50.000 Km demek zamanı gelmiştir demek ama tabii kullanmaya da bağlı. Kaçırıp kaçırmadığını anlarsın zaten.
Vites geçişlerinde ses varsa, ani gazlamalarda motor kısa bir bekleyişten sonra kavramaya geçiyorsa...
1. viteste kalkarken silkeleme ve vibrasyona düşüyorsa eli kulağında demektir hemen değişmen lazım Serdar
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et Skype Adresi MSN Messenger
Aldebaran
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Sal May 30, 2017 5:22 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Silkeleme vibrasyon yok. Diger gecikme ise ust viteslerde asilinca var gibi ama cok emin degilim. En iyisi degistireyim gitsin. Zaten ilanda. Satilirsa da satilir. Aklinizda olsun isteyen olursa satarim.
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:

Very Happy Smile Sad Surprised Shocked Confused Cool Laughing Mad Razz Embarassed Crying or Very sad Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink Exclamation Question Idea Arrow Neutral Mr. Green
Seçenekler
Son Mesajı Alıntı Yap

Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Motosiklet Üzerine Tüm saatler GMT +2 Saat
Sayfa 1, 2, 3  Sonraki
1. sayfa (Toplam 3 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

Bilgi & Servisler

Foto Galeri

Etiketler

endurocu motosiklet enduro redbull

ikiteker haberler yarışlar geziler

motokros macera kamp festivaller

forumlar xfighters dragyarışları

motogp seatosky supermoto dakar

Twitter

Web sitemizde yayınlanan en son güncel haberler, makale ve duyurulardan anında haberdar olmak için tarayıcınızda anlık bildirimleri etkinleştirebilirsiniz. Bu ücretsiz bir servistir...

Bildirimleri Etkinleştirin

Copyright © 2004, Tüm Hakları Saklıdır

endurocu   endurocu   endurocu   endurocu   endurocu

Ana Sayfa   Üyeler   Yazarlar