Endurocu.Com

|  Giriş  |  Hemen Üye Ol    

www.endurocu.com :: Başlığı Görüntüle - Dar Alanda Kısa Paslaşmalar - Ön ve Arka Lastik Değişimi

Sıkça Sorulan SorularSıkça Sorulan Sorular   AramaArama   Motosiklet GruplarıMotosiklet Grupları   HesabınızHesabınız   Özel Mesajlar (PM)Özel Mesajlar (PM)   GirişGiriş 

Dar Alanda Kısa Paslaşmalar - Ön ve Arka Lastik Değişimi
Sayfa 1, 2, 3, 4, 5  Sonraki

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Bakım/Onarım/Servis
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
rfzorcan
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

MesajTarih: Cum Tem 10, 2015 5:06 pm    Mesaj konusu: Dar Alanda Kısa Paslaşmalar - Ön ve Arka Lastik Değişimi Alıntıyla Cevap Ver

Tecrübe olsun diye lastikleri değiştirmeyi kafama koydum. 30 yıllık bisiklet deneyimi kılavuzluk eder diye düşündüm, yanılmamışım. Beklediğimden kolay oldu. Bir iki ince noktayı da hata yaparak keşfettim.

Yeni çıkmış bir lastik hoşuma gitmişti, forumları kurcaladım epey, yorumlar olumlu geldi ve lastikleri aldım, iç lastiklerle beraber. Dış lastikler Metzeler Karoo 3, içler Michelin Airstop.

Orta sehpa olmadığı için yine forumlardan okuduğum bir yöntemi deneyim dedim: %100 başarılı. Aluminyum, ayarlanabilir koltuk değneği. Tek kişi olduğum için daha çok foto çekemedim. Kullandığım eldivenler yırtıldı, eller yağ içinde kaldı vs vs. Tork anahtarım yoktu, sonrasında bir arkadaşta ön ve arka göbek vidalarının sağlamalarını yaptım.

3 levye kullandım, çoğu zaman 2 tanesi yeterli oldu. Kaşık levyeye pek ihtiyaç yokmuş. İzeltaş veya altaşın levyesi yeterli, 30 cm olanlar. Levyenin daha düz olan ucunu lastiği sökerken kullanıyorsunuz, daha kıvrık olan ucunu da lastiği takarken. İlk denememde arka lastiği takarken düz olan ucu kullandığım için iç lastiği gümletmişim. Böylece arka lastik için 2 defa uğraşmış oldum. Tecrübe Wink

Önce sibop sökülüp iç lastiğin havası boşaltılıyor. Sonra lastiğin yanaklarının üzerine çıkarak janta yapışan yanakları janttan ayırıyorsunuz, böylece levyenin işi kolaylaşıyor, ayırmazsan olmaz hatta. sonra yanak ile jantın birleştiği yere, sıvı sabun su karışımını püskürtüyorsun, bu işlem kayganlık sağlıyor. Levye ile siboba yakın yerden girişiyorsun sökmeye. Bir tarafı tamamen sökünce, arka tarafa geçip yarıya kadar söküyorsun ve sonra boşa çıkan cantı ters taraftan çekip alıyorsun.

Yeni lastiğin içine ve iç lastiğin dışına bebe pudrası sürüyorsun ki iç lastik kötü kokmasın hahaha, yani kaygan olsun. Sonra iç lastiği hafifce şişirip dış lastiğe geçiriyorsun. Canta ilk takacağın tarafa yine sabunlu su püskürtüyorsun ve levyenin daha düz olan ucuyla lastiği geçiriyorsun, düz uç dedim çünkü burada iç lastikten uzağız, o içerde daha. Diğer tarafı geçirirken levyenin daha kıvrık olan ucu ile teşrik-i mesaiye başlıyorsun. Yine de hart diye fazla içeri sokmadan yavaşça cantın kenarından itip ters yöne çevirerek dış lastiği jant ile kavuşturuyorsun. Son aşamada geçmemiş olan az bir yer kalıyor, bu nasıl geçer diye hayretle bakıyorsun ama biraz elinle bile abanırsan geçtiğini görüyorsun. İşlem tamam.

Söktüğüm her parçayı temizledim gresledim, özellikle göbek milleri ve rulmanları. Ön fren balatasını değiştirdim, sona yaklaşmıştı. Diskler biraz gidik gibi ama idare ediyorum.

Sonuç olarak teknik bir iş, yaptıkça harcadığım 3 saatlik zaman azalacaktır diye düşünüyorum Embarassed Sevgiler, selamlar....

En son rfzorcan tarafından Pts Tem 13, 2015 9:02 am tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder
Sponsor Linkler

Tarih:     Mesaj konusu:

Başa dön
TA6B
Yamaha Grubu
Yamaha Grubu

MesajTarih: Cum Tem 10, 2015 8:37 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Fatih harikasın.. ama itiraf et az da olsa terletmiştir seni Very Happy
Birde (atladığını tahmin ediyorum) dış lastiği takarken lastik yönünden bahsetmemişsin.
Bilenler bilir ama bilmeyen de dikkat etmeden bodozlama takıverir; sonrası sıkıntı...
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et Skype Adresi MSN Messenger
rfzorcan
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

MesajTarih: Cmt Tem 11, 2015 10:07 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Evet haklısın Gökşin, lastik yönü olmazsa olmazlardan biri. Bu lastikte arka normal, ön ise arkanın deseninin ters yönünde takılıyor, garip geldi ama lastik yönleri öyle verilmiş Wink
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder
TA6B
Yamaha Grubu
Yamaha Grubu

MesajTarih: Cmt Tem 11, 2015 3:43 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Evet bende resimlere bakınca şimdi farkettim, ilginç dimi Smile
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et Skype Adresi MSN Messenger
Aldebaran
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Cmt Tem 11, 2015 5:03 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Hep öyle değil mıdır zaten?
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:

Very Happy Smile Sad Surprised Shocked Confused Cool Laughing Mad Razz Embarassed Crying or Very sad Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink Exclamation Question Idea Arrow Neutral Mr. Green
Seçenekler
Son Mesajı Alıntı Yap

Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Bakım/Onarım/Servis Tüm saatler GMT +2 Saat
Sayfa 1, 2, 3, 4, 5  Sonraki
1. sayfa (Toplam 5 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

Bilgi & Servisler

Foto Galeri

Etiketler

endurocu motosiklet enduro redbull

ikiteker haberler yarışlar geziler

motokros macera kamp festivaller

forumlar xfighters dragyarışları

motogp seatosky supermoto dakar

Twitter

Web sitemizde yayınlanan en son güncel haberler, makale ve duyurulardan anında haberdar olmak için tarayıcınızda anlık bildirimleri etkinleştirebilirsiniz. Bu ücretsiz bir servistir...

Bildirimleri Etkinleştirin

Copyright © 2004, Tüm Hakları Saklıdır

endurocu   endurocu   endurocu   endurocu   endurocu

Ana Sayfa   Üyeler   Yazarlar