Endurocu.Com

|  Giriş  |  Hemen Üye Ol    

www.endurocu.com :: Başlığı Görüntüle - bmw650 gs ve dakar hakkında

Sıkça Sorulan SorularSıkça Sorulan Sorular   AramaArama   Motosiklet GruplarıMotosiklet Grupları   HesabınızHesabınız   Özel Mesajlar (PM)Özel Mesajlar (PM)   GirişGiriş 

bmw650 gs ve dakar hakkında

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> BMW Grubu
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
dnzhncvkl
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Cmt Şub 21, 2015 12:46 pm    Mesaj konusu: bmw650 gs ve dakar hakkında Alıntıyla Cevap Ver

merhaba arkadaşlar. öncelikle aranıza yeni katılmış biri olarak kendimi tanıtayım. 83 model denizhan, inşaat mühendisiyim ve kendimi bildim bileli motor sevdalısıyım. bu zamana kadar küçük çaplı motorlara bindim. çok büyük motorlarda sürüş deneyimim olmadı fakat kendime araç kullanma konusunda güvenirim. lakin halen daha hayalini kurduğum o uzun yolculuklara çıkamadım. umarım en yakın zamanda bu dileklerimi gerçekleştirme fırsatı bulurum.
şimdi gelelim sorularıma. bu konu hakkında çokça yazılmış şeyler var lakin ben yine de sizlerin ağzından yorumlarınızı duymak istedim. kafamdaki motor bmw650 gs. abs olması ve az yakması benim için artıları. fakat titreşim olayı beni düşündürüyor. kimileri titreşimin uzun yolda çok rahatsız olduğundan bahsetmiş kimisi ise alışılabilir olduğundan...bu modeli kullanan arkadaşların yorumlarını merak ediyorum. gerçekten uzun mesafeli yollarda rahatsız edici bir durum var mı ?
2. ve son sorum ise dakar modelin farkı nelerdir ? sadece kasa olarak mı yoksa mekanik olarak da farklar taşıyor mu ? farklar varsa artıları ve eksileri nelerdir? misal sarsıntı konusu iki model için de aynı mı ? bu sorularıma cevap alırsam çok sevinirim. şimdiden teşekkürler
herkese hayırlı yolculuklar olsun
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
Sponsor Linkler

Tarih:     Mesaj konusu:

Başa dön
Special
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

MesajTarih: Cmt Şub 21, 2015 10:03 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Üstad dakar kullanmadım o yüzden yorumu diğer arkadaşlara bırakıyorum ama titreşim konusunda düşüncelerimi seninle paylaşırım. Şimdi bu titreşim dedikleri olay çok göreceli bir şey. Seven de var rahatsız olan da... Uzun yol makinesi düşünüyorsan mesela Asya Africa gibi ülkelere tura çıkacaksan kesinlikle enduro almalısın diğerleri yol şartlarında yemez zaten ama Avrupa turuna çıkacaksan touring bir makine konfor açısından daha mantıklı olur... mesela bir R1200 GS alma imkanın varsa her ikisinide yakalarsın. Güç ve çift silindirin verdiği konfor paha biçilemez. İşin ucu maddiyat ve özetleyecek olursak ne kadar para o kadar köfte derim ben Smile
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Pzr Şub 22, 2015 10:54 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

açıkcası avrupa düşünüyorum. balkanlar falan. afrika asya bana çok uzak ama belli mi olur günün birinde düşeriz belki yollara. o yüzden bu konuda özellikle bmw650 gs motor sahibi arkadaşların yorumlarını bekliyorum
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
leventsen
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

MesajTarih: Pts Şub 23, 2015 9:40 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

merhaba

2012 haziran dan beri 2004 f650gs kullanıyorum

22,000 km yol yaptım, tamamı uzun yol, hakkariye kadar doğu turu, macahel e kadar karadeniz, ankaradan kaş-bodrum vs vs, ve bunların hepsini artçılı yaptım, gezilerimle ilgili detaylar www.motorsiklettutkum.blogspot.com

kısa tanıtımdam sonra, motoru ilk aldım, üç ay sonra 1200, 800 lere bakmaya başladım, şimdi 3 sene sonra diyorum ki bu motordan vaz geçmem heralde zor olacak, 1200 veya başka motor alsam satmam gibi geliyor, bütün ıssız dağ başlarını, toprağı araziyi de hep tek motor yaptım diyebilirim eşimle.. hani doğru değil ama hiç beni yolda bırakmaz mış gibi geliyor,..

titreşim tabiiki var, ama bacak aranızda 50 BG koşarken arabada gider gibi gitmek isteyen zaten arabaya binsin derim ben.. kaldı ki araba bile titriyor.. dün bir test izledim youtube ta yeni versys in en çok şikayet edilen konusu titreşim idi.. eğer rahatsız olursan, alırsın bir airhwak tamamıyle kesersin, ben kendime ve eşime airhawk aldım, ne ağrı ne uyuşma kalmadı çok memnunum..

tabiiki F650 gs gerçekleri şunlar, konforlu sürekli sürüş hızı 100 km/sa olacaktır, en azından benim bu, tabi böyle olunca artçı ve yük ile ortalama tüketimin 3,5 lt/100 km olacaktır, bakımlarını ve gerekli parça değişimlerini yaptığın sürece sağlam ve dayanıklı bir motor, kullanımı, sürmesi, hakimiyeti kolay bir motor

Dakar da bildiğim kadarıyla süspansiyon mesafesi daha uzun ve yüksek

aklıma gelenler bunlar, benim ilk motorumdu, tiger800 lere, yamaha tenere ye bakıp duruyorum ama vazgeçemiyorum, bakalım kısmet.. eğer 3 yıllık acemi bir kullanıcının -ve başka motor tecrübem yok- yorumları bir değer taşırsa, istediğin her şeyi sorabilirsin, yardımcı olmaktan mutlu olrurum..

Piaggio FLY 100 beyaz 2012, Bodrum
BMW F650 GS sarıkız 2004, Ankara
http://motorsiklettutkum.blogspot.com/
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder
turkizmir
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

MesajTarih: Pts Şub 23, 2015 12:06 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Leventsen çok güzel anlatmışsın Smile ,
Bacaklarınızın arasında 48beygir gücünde bir sistem var ve bu 48beygir güçten 67nm tork alıyorsunuz. Silişndir çapı ve biyel kolunun uzunluğu, denge krankı karşıt dengeler herşey hareket ettiriliyor bu 48 beygçr güç ve 67nm tork yüzünden. İçerde, motorun içinde ki yağ değerli dostum Feyzhan'ın tabiriyle "öyle bir tokatlanıp dövülüyor ki" akıllara zarar...
Bırakın titresin makina, sallanıp düşmediği sürece titreyecek.
Gövdeye bağlandığı noktalara bakın bir, demiri demire direk bağlayan kollar var arada bir motor kulağı, titreşim alıcı süspansiyon lastikli burcu hiç bir şey yok.
254.000km/hr 1998 model BMW F 650 ile...
Zaman içinde kullanan arkadaşlar "senin motor niye titremiyor" dediklerini çok duymuşumdur.
her hangi bir sırrı yok.
bakımları tam, hava filtresi hger daim tertemiz, lastik havaları doğru, amortisörlerin yağları bakımları tam, motoru bloğa tutturan vidalar düzenli kontrol edilir, koltuk süngeri temiz, elcik lastikleri(aslında onlar titreşim alıcıdır) hep yepyeni bakımlı, debriyaj düzgün, egzantrik zinciri bakımlı...titremiyorsa bunlardan biri sebep oluyordur mutlaka...
Ayrıca motorların donanımlarına bu tür titreşimler hesaplanarak katkılarda konur...
ayak paglerindeki lastikler
Koltuk süngeri yüksekliği ve densite yoğunluğu
elciklerin lastikleri
Elciklerin altındaki kauçuk titreşim kesiciler(BMW 1100 serileri dahil olmak üzere tüm R 1xxxGS/RT serilerinde standart)
Hepsinin bir sebebi var.

Gelelim Dakar'a ,
kilosuna göre oldukca kıvrak bir fiziki yapısı var.
Mühendislerin konfordan vazgeçmemeleri ise artı yönde kullanıcıyı memnun ediyor.
Benzin deposunun dahi sele altına alınarak ağırlık merkezinin aşağıya çekilmesi ürkek ve korkan sürücüler için dar manevra yarıçapında sizi sağınızdan solunuzdan biri itiyor yere yapışacakmış hissi vermediğinden kendinizi güvende hissediyorsunuz.
Tek sürücüsü olursa uzun bakım periyotları sayesinde şehir efsanesi olan "bmw parçası pahalaı" kulaklarınıza pek gelmeyecektir.
2000 yılından sonra abs modülüne yer bulunduğundan artık standar tolarak nihai sahibine sunuldu. Arka frene dokununca kitleyecek hissine kapılanlar rahatlıkla ayakları arka frende sürme keyfine varıp, balata eskittiler bu sayede.
ısıtmalı elcik, ayarlanabilir sele yüksekliği, ayarlanabilir arka amortisör, abs, avadanlık çantası gibi artılarla beğenileri kapmaya devam etti.

Torkun az olduğu devirlerde titreşime engel olamayacağını hepimiz kabul edersek tek silindirli motorların için yinede en az titreşimle üst sıraya oturuyor.
Enjeksiyonun standart olması ise, verilen tüm gaz emirlerinin doğru ve zamanında yanma odasında işe dönüştürülmesi yönünden oldukça başarılı.

Ama yinede bütün motorların koltuğuna oturup popomuzun seçimi yapmasına müsaade etmeliyiz...
Bu arada bütçenize göre yakın tarihlerde alırsanız satıcıya ve kilometreye güveniyorsanız sorun yok ama 2005lerden geriye düşüyorsanız ilk işiniz önce EGZANTRİK ZİNCİRİNİ ve Egzantirik zinciri Gergi pompasını değiştirmenizi şiddetle tavsiye ederim.

Şu anda R1100GS kullanıyorum, 81bin km/hr de geldi makina bana, İstanbuldan İzmire gelmiş bir doktordan aldık makinayı, sahibi "orjinal kışlama şarj cihazını ve full avadanlık setini de beraberinde verdi. Bütün bakımlarını orjinal BMW aksesuarlarıyla yaptırmış ve 2 yılda (çift motorum olduğundan) anca 60bin kilometre yol yapabildim. HEdefim kilometre saatinde Avrupada gördüğüm 400bin, 700bin km/hr 'lere ulaşmak...

kalın sağlıcakla...
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:

Very Happy Smile Sad Surprised Shocked Confused Cool Laughing Mad Razz Embarassed Crying or Very sad Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink Exclamation Question Idea Arrow Neutral Mr. Green
Seçenekler
Son Mesajı Alıntı Yap

Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> BMW Grubu Tüm saatler GMT +2 Saat
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

Bilgi & Servisler

Foto Galeri

Etiketler

endurocu motosiklet enduro redbull

ikiteker haberler yarışlar geziler

motokros macera kamp festivaller

forumlar xfighters dragyarışları

motogp seatosky supermoto dakar

Twitter

Web sitemizde yayınlanan en son güncel haberler, makale ve duyurulardan anında haberdar olmak için tarayıcınızda anlık bildirimleri etkinleştirebilirsiniz. Bu ücretsiz bir servistir...

Bildirimleri Etkinleştirin

Copyright © 2004, Tüm Hakları Saklıdır

endurocu   endurocu   endurocu   endurocu   endurocu

Ana Sayfa   Üyeler   Yazarlar