Endurocu.Com

|  Giriş  |  Hemen Üye Ol    

www.endurocu.com :: Başlığı Görüntüle - Şeytanın İşi Yok

Sıkça Sorulan SorularSıkça Sorulan Sorular   AramaArama   Motosiklet GruplarıMotosiklet Grupları   HesabınızHesabınız   Özel Mesajlar (PM)Özel Mesajlar (PM)   GirişGiriş 

Şeytanın İşi Yok
Sayfa 1, 2, 3, 4, 5  Sonraki

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> BMW Grubu
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
turkizmir
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

MesajTarih: Sal Eyl 09, 2014 10:41 am    Mesaj konusu: Şeytanın İşi Yok Alıntıyla Cevap Ver

Büyük bir talihsilik sonucu yorgun R1100GS'imin arka bölümde bulunan plakalık hariç tüm plastik aksamını kırdım dağıttım, jant tellerini yamulttum. Aferim bana...
Hiç adetim olmadığı halde arka tekere taktığım zinciri unutup olduğu yerde devrilmesine ve zincirin dönen tekerlekle kırbaç etkisi yaratıp kuyrukta ne varsa parçalamasıyla hazin bir kaza yaşamış oldum.
Stop lambam kırıktı aslında ona pek üzülmedim, yerine sabitleyen vidaları tutan plastik zamanla sertleşip kırılmış emaneten tutuyordu kapağını ve nikelajı da bitmek üzereydi soluk gösteriyordu ışığını.
Sigorta kutusunu saklayan çamurluk
hava kutusu bu kırbaçtan nasibini alan önemli parçalardı. Ancak hava kutusuda yılların etkisiyle artık pul pul atmaya başlamış soluk gri eski bir görünüm veriyordu motora.
Motor yakın zamanda bir uğursuzluk silsilesi ile Avrupa seyahatinde epey zorlamış ama 7500kmyi öyle yada böyle tamamlamıştı. Döndüğümde kabuğunu soyup dip köşe bucak yeniden kendim elden geçirme kararı almıştım ama bahanesinin böyle olması değişik oldu.
Kardeşime ait yeni garaja çekip, malzemelerin gelmesini beklemeye başladım. Epey ses soluk çıkmadı malzemelerden ama gelmeye bir başladılar ard arda hepsi geldi.
iki haftada bakım onarım söküm malzemelerini spreyleri filtreleri topladım.
04 Eylül Perşembe günü saat 19:30da söküm işine başladım, yeni servisten çıkmış olmasına rağmen çoğu ana somun o kadar kolay çıktı ki motor herhalde 2000km sonra lapppp diye ortadan ikiye ayrılacak duruma gelecekti.
Zaten servisten çıkıp silindir kapaklarından gelen yağların contasının değişmesi gerekiyor diyerek beni masrafa sokmaya çalışan servise ""USTA SİLİNDİR KAPAKLARININ VİDALARININ SIKMAMIŞSINIZ, DÜŞECEKLERDİ, SIKTIM KESİLDİ" diye arayınca ""ne yapayım her şeyi ben mi bulucam" diye bir çıkışla karşılaşınca oldukça üzülmüştüm. Ardında da benzin pompasının kitlemesinde aramıştım ve bu usta denilen şahısın etrafındakilere hakkımda ileri geri küfürlü sözlerle atıp tutması ise bu ustanın ipinin çekilmesi gerektiği yönde bir işaret olmuştu...
Neyse, bir müşteri kaybetttiğini sanmaya devam etsin...
Biz işimize bakalım...
04 eylülde Feyzhan'dan da aldığım gazla giriştiğim dağıtma işini aynı gece 23:00 sularında sonlandırdım.
05 Eylül Cuma günüde toplamaya giriştim ve bitti...
Hepsi bu kadar...
Şu anda FISFIS boyayla o ustanın boyadığı reszil tankı Erkan Hocamız (suzeko) vasıtası ile yeniden masraf yaparak boyatmaya çalışıyoruz. Deponun fotğrafını yayınlamıyorum, mideniz bulanır.
Amortisörün aşırı yumuşadığını farkettim, ne bileyim belkide değiştirmişlerdir, üstünde adım sanım plakam yazmıyor ki, patlağını koyup kucağa düşmemi beklemişte olabilirler, herşey mümkün...
Bir iki servise sordum, sökmesi gaylesi dertli olabilir diye. baktım 3 dakikada söküldü aldım 5. sitede amortisör bakım servisine götürdüm. DArbe emen takoz darmadağın olmuş ama yeni değil diyor, bense amortisörün arkasının yumuşamasını hemen farkettim, demekki gitmiş bizim amortisör...
neyse tamir edelim dedim. 300 lira 450 lira 700-800 liralar isrediler ama 150liraya patlak darbe emici yenilendi, yağları değişti, yay kondisyon valfi yağı yenilendi. kısa süre sonra yine yumuşar belki bilmiyorum ama para biriktirip yenisini alıcam. üstünede LAZERLE "bunu arızalıyla değiştirenin **tüne girsin ""yazdırcam...
Amortisör dün geldi. zaten dün vermiştim akşam üstü teslim ettiler.
Motorda iki eksik kaldı TANK ve jant telleri değişimi.
Sonra sanırım kendi elimden çıkmış bir makinayla yolda olmanın güvenini yaşayacağım. tıpkı F650'imde olduğu gibi...
Şimdi biraz resimle süsleyelim de neşelenelim...

Plakalık kırılmamış hayret-ül betül
[/URL]

Sigorta kutusu altına gizlenmiş estellasyona zarar gelmemesi mücize
[/URL]

ikiye bölünmüş sigorta kutusu muhafazası ve çamurluğu
[/URL]

Bu ne yaaa leş gibi böyle Smile
[/URL]

Koruma da gitti
[/URL]

Emme sesi rezonans ve hava filtre kutusuna kurşun isabet etmiş Razz
[/URL]

Bu kutunun arada bir kapağını açıp yağ buharının yoğunlaşıp biriken yağını dökmek lazım, anlamış olduk. Estellasyonu görüyormusunuz , bir oradan geçmiş bir buradan.Usta yapıyo bunu, usta...
[/URL]

Basit kolaydır, BMW'nin az estellasyton kablosu ile işler kolay...
[/URL]

Derin Darbe
[/URL]

ve bitti kuyruk kalkar kırık aksamlar çıkar...
[/URL]

ÖNCE
[/URL]

SONRA
[/URL]

Darmadağınık ordan burdan geçirilmiş estellasyon şimdi kendi tünellerinde. görebiliyormusunuz boruların üzerine sarılmış kablo...bunuda ben yaptım. hiç anlamadığım halde hemde. çünkü kutunun ve boruların üzerinde yerleri var. Ağzına sıçıyorlar motorlarımızın...
[/URL]

WD40 ile şakır şakır yıkanıp kirinden tozundan çamurundan arındırılan üniteler şalterler soketler
[/URL]

Sırada TANK var...
Sonra Jantlarla ayara gidiyoruz...
Tüm masrafım şu anda
plastik aksam
Depo boyası
Amortisör yenileme
Motor Yağı
Filtreler
Bujiler
Yardımcı malzemeler (wd40, balata spreyi,bez elektrik bantı,kılçıklar,makaron)
~1.000,00.-TL (henüz geçmedi)
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder
Sponsor Linkler

Tarih:     Mesaj konusu:

Başa dön
safako
Değerli Üye
Değerli Üye

MesajTarih: Sal Eyl 09, 2014 12:32 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Geçmiş olsun. Bir anlık dalgınlık nelere mal olmuş, ondada vardır bir hayır herhalde. Kimbilir belkide bahsettiğiniz gibi zamanla daha fazla gevşeyecek cıvata, somunlardan dolayı daha farklı bir zararla karşı karşıya kalacaktınız, en azından bu kadar hafifiyle hem motorunuzun artık yenilenmesi gerektiğini düşündüğünüz parçalarını talihsiz bir olay sonucu yenilemiş oldunuz, hemde artık her bir vidanın akıbetinden haberdar olduğunuzdan gönül rahatlıhıyla bineceğiniz motorunuz oldu.
Bu talihsiz olayın son olması dileğiyle, motorunuza kazasız, belasız keyifle binmenizi dilerim.
turkizmir
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

MesajTarih: Sal Eyl 09, 2014 2:55 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Teşekkürler safako; belli ki beni çok daha büyük bir beladan korudu bu unutkanlık. Çünkü gerçek anlamda şase ve motor bağlantı vidaları resmen hiç sıkılmamış, torklanmamışlardı. Şimdi 7000km yol yaptın gevşemesi normal diyenlerimiz olacaktır. O halde şöyle bir soru geliyor akıla 17 ayda 50bin km devirdi bu motor neden hiçbir şey olmadı, bu sözde ustanın elinden çıktıktan sonra kafalar yağ kaçırmaya, abuk subuk seslerle boğuşmaya ve olmadık arızalarla uğraşmaya başladım...
bana diyor arkadaşlar gidip söylensene!!!
hiç gerek duymam, ben ""aman haa!!!"" diyerek zaten pek çok arkadaşımı belkide mutlak ölümden başedemeyecekleri masraflardan kurtardım.
Bu arada beni uyaran face'i dinlemediğim aklıma geldi ve eşşekliğime doymıyayım diyorum Very Happy
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder
TA6B
Yamaha Grubu
Yamaha Grubu

MesajTarih: Sal Eyl 09, 2014 3:19 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Göksel hocam geçmiş olsun.. sıkıntılarına şahit olanlardan biri de benim. Uzun bir turda insanın başına bunların gelmesi hiç hoş değil. TR'de olsan neyse ama birde kilometrelerce uzaklardaysan, yedek parça sıkıntın varsa ve nasıl bir ustayla/kasapla karşılacağını da bilmiyorsan işte bu düşünce adamı bitiriyor...

Bahaneyle GS kendine geldi. Sen de çok iyi bilirsin ki gerekli bakımlarını yaptığın sürece Alman'ın sırtını mindere getiremezsin. Sendeki bu talihsizlik; evladını yalnış doktora teslim etmekten kaynaklanıyor Neutral Bir ara (Erkan hocam şahittir) XT'yi elden çıkarıp ben de aynı adresten GS almayı düşünüyordum. 2013 yılı Motosiklet Fuarı'nda tanışmıştık zat'ı muhterem ile... Şimdi senin başına gelenleri düşünüyorum da Allah'ın sevgili kuluymuşum...

Her zaman dediğim bir şey var; 'ikinci el vasıta alacak kadar zengin değilim' ama motosiklet ama otomobil hiç fark etmez. Eğer alınması maddi açıdan zorunlu değil ise mutlaka sıfır km alıp keyfini yaşamak lazım. Diğer türlü olacaksa mutlaka tanıdık/bildik bir kişiden alınması isabet olur. Hatta derim ki; tanıdık olsun bin lira, iki bin lira fazla olsun... Kafan rahat olsun Razz

İkinci el motosiklet alan arkadaşlarımdan öyle hikayeler duyuyorum ki şeytanın aklına gelmeyen dümenler, change makineler, kız oğlan kız diye satılıp pert raporu çıkanlar, çalıntıdan düşürülenler, motor bloğuna anahtar değmedi diyenler, kilometreyi geri sardıranlar, keyfekeder diyenler, daha temizi yok diyenler, aslan diyenler, kaplan diyenler... diyenler çok yani... Zannediyorlar ki kokusu hiç çıkmayacak. Parayı al-devrini ver-işlem tamam!
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et Skype Adresi MSN Messenger
Aldebaran
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Sal Eyl 09, 2014 6:13 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Goksel hocam gecmis olsun. Sifir motor niyetine binersin artik.

Bu arada boyle yazilar da aslinda cok ciddi ders oluyor. Hatirlarsan gecen sene az daha 2002 pegaso aliyordum. Sonra da 2003 tibet versiyonunu. Tabi motoru kotulemek icin soylemiyorum ama benim gibi tecrubesiz birinin 2 yastan buyuk motoru neden almamasi gerektiginin aciklamasi bu yasadiklarin. Baskalarina da ders olur insallah.

Tekrar gecmis olsun. Sadaka ver, yolda basina geleceklerden korudu belki...

Ayrica da eline saglik,
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:

Very Happy Smile Sad Surprised Shocked Confused Cool Laughing Mad Razz Embarassed Crying or Very sad Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink Exclamation Question Idea Arrow Neutral Mr. Green
Seçenekler
Son Mesajı Alıntı Yap

Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> BMW Grubu Tüm saatler GMT +2 Saat
Sayfa 1, 2, 3, 4, 5  Sonraki
1. sayfa (Toplam 5 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

Bilgi & Servisler

Foto Galeri

Etiketler

endurocu motosiklet enduro redbull

ikiteker haberler yarışlar geziler

motokros macera kamp festivaller

forumlar xfighters dragyarışları

motogp seatosky supermoto dakar

Twitter

Web sitemizde yayınlanan en son güncel haberler, makale ve duyurulardan anında haberdar olmak için tarayıcınızda anlık bildirimleri etkinleştirebilirsiniz. Bu ücretsiz bir servistir...

Bildirimleri Etkinleştirin

Copyright © 2004, Tüm Hakları Saklıdır

endurocu   endurocu   endurocu   endurocu   endurocu

Ana Sayfa   Üyeler   Yazarlar