Endurocu.Com

|  Giriş  |  Hemen Üye Ol    

www.endurocu.com :: Başlığı Görüntüle - BMW F 650 GS Göz yaşı (weep hole) deliğinden yağ kaçağı

Sıkça Sorulan SorularSıkça Sorulan Sorular   AramaArama   Motosiklet GruplarıMotosiklet Grupları   HesabınızHesabınız   Özel Mesajlar (PM)Özel Mesajlar (PM)   GirişGiriş 

BMW F 650 GS Göz yaşı (weep hole) deliğinden yağ kaçağı
Sayfa 1, 2  Sonraki

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> BMW Grubu
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
N-BEDREDDIN
Katılımcı Üye
Katılımcı Üye

MesajTarih: Pts Mar 24, 2014 2:02 pm    Mesaj konusu: BMW F 650 GS Göz yaşı (weep hole) deliğinden yağ kaçağı Alıntıyla Cevap Ver

Merhaba,

F 650'lerdeki kronik devir daim keçesi ve mili sorunu ile geçen yıl tanıştım. Göz yaşı deliğinden (Weep hole) soğutma sıvısı damlıyordu. Bunun üzerine bempar'dan devir daim setini (http://bempar.com/urunlerimiz/motosiklet/mekanik-grubu/devirdaim-elemanlari) aldım ve Ankara'da hep götürdüğüm servise taktırdım. 1000KM kadar kullandıktan sonra sezonu kapattım. Aradan kış geçti ve şimdi motoru çalıştırdığımda aynı delikten yağ damladığını gördüm. ANcak soğutma suyunda bir damlama yok. Bu kadar çabuk yağ keçesi nasıl eskiyebilir? Sizce ne yapmalıyım. Borusan'a götürüp ödemekte zorlanacağım fiyatlarla kaşılaşmaktan korkmuyor değilim.
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
Sponsor Linkler

Tarih:     Mesaj konusu:

Başa dön
turkizmir
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

MesajTarih: Sal Mar 25, 2014 1:11 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Bu bir set halinde satılan takım.
Paketin içeriği
İk iadet çift dudaklı sızdırmazlı keçesi
bir adet mil
Pule
ve tahrik dişlisi
Bunlardan üçü hayati parça, MİL ve KEÇELER
Eğer keçeleri değiştirip mili değiştirmezseniz, eski keçenin eski mil üzerinde açtığı yatağa yeni keçeler basamaz ve kısa bir süre sonra sızdırmaya başlarlar.
Bu yüzden tam takımın her defasından değiştirilmesi icap eder.
Burada ki sorun tamamen MİL'den kaynaklı da olabilir , değiştirilmemiştir.
yada keçe ters takılmıştır
Veyahut keçe yerine takılırken zedelenmişte olabilir.
Kapalı kutu...
Tavsiye ne olabilir...
Devir daim takımı sökülürken ya başında bekleyin çıkanı görün.
BİN KMlik mil oırıl pırıl çıkacaktır, sıvı kaçıran mil ise kaçağın olduğu noktada keçelerinde basması sebebiyle elinizi gezdirdiğiniz zaman bombeler hissedersiniz.
Eğer sökülen milde bunları hissederseniz miliniz değişmemiş, sadece SU keçesi değişmiştir ve eskiyen yağ keçeside sökülüp takılma anında deformasyona uğradığından işte 1000 km kadar dayanabilmiş oluyor...
Aslında bu devirdaimi söküp çıkarmak kitleri yenilemek kolay. Elinizden geliyorsa , temiz bir leğen Antifirizli soğutma sıvısını yeniden kullanmak için, bol gazete dökülecek 100cc yağ için, sağlam alyen anahtarları ve bol zaman ve gerekli ihtimam ile bu basit düzeneği rahatlıkla sökebilir ve yenisini rahatlıkla yerine takabilirsiniz...
Yapamıyorsanız , servis anında başında bekleyip öotordan çıkan parçaları mutlaka görün...
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder
N-BEDREDDIN
Katılımcı Üye
Katılımcı Üye

MesajTarih: Sal Mar 25, 2014 2:48 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

turkizmir Teşekkürler,

Daha önce de mesajlarınızı okumuştum. Teknik bilginizi ve kendinize saklamayıp, paylaşma isteğinizi takdir ediyorum. Sizi yakalamışken bir kaç ayrıntı sormak istiyorum.
1) Yeni bir set almam gerekiyor sanırım. Bunu yine eski aldığım yerden mi almalıyım yoksa önerebileceğiniz başka bir kaynak var mı?
2) Ben set halinde teslim etmiştim. Ama siz tamamının değiştirildiğinden şüphelisiniz, yanılıyor muyum?
3) Keçe ters takılmış ise bu keçeyi düz takarak sorunu giderebilir miyim? Yoksa deforme mi olmuştur?
4) Kafam rahat olsun diye resmi servise götürsem maliyeti ne olur?

Size teşekkür ediyorum yeniden.
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
suzeko
Suzuki Grubu
Suzuki Grubu

MesajTarih: Sal Mar 25, 2014 8:11 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Hocam merhabalar,
Goksel in soylediklerine katiliyorum. Ayrica kece ters takildiysa zaten ayvayi yemistir. Siz her şartta takımı yenileyin. Forumda face nickli Feyzhan Öztürk arkadaşımız F650 nin ciğerini bilenlerdendir. Ona ulaşırsan o da yol gosterir
MASTEROFTORK
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder MSN Messenger
turkizmir
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

MesajTarih: Prş Mar 27, 2014 2:56 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Rica ederim, benim içinde keyiftir, sizlerle burada bilgi alışverişi yapmak.
Sorulara cevap verecek olursak;
1- Maalesef seti yeneilemek gerekiyor ama size tavvsiyem olacak. Devir daim pompasını açtırın MİL'i değiştirmişlerse sadece İKİ KEÇE sipariş verin.
2- Pule ve keçeler değiştirildiğinde makina rahatlıkla 2 yıl sorunsuz çalışır, ama şartlar yerine gelirse
2A- susuz kalmayacak
2B- yağsız kalmayacak
2C- Keçeler doğru ve darbesiz takılmış olacak
2D- Hararet görmeyecek
2E- Sistemin içinde ASLA ama ASLA çeşeme suyu, kuyu suyu, yağmur suyu dönmeyecek. Mutlaka ANTİFİRİZLE orantılayıp kullancaksınız. Motor ısınmaya başladığında sistemin içinde kullandığınız su içindeki partikülleri de ısıtır ve türbilans noktalarında kireçlenme yapmaya başlar. yani bir nevi romatizma olur sistem. Hem çabuk ısınır hemde metali, PVC-Kauçuk aksamı ve keçeleri yemeye başlar.
Yukardaki şartları yerine getirin 5 yılda sadece 2 defa keçe değiştirmiş biri olarak motorunuza can, ömrüne ömür katmış olursunuz.
3- Keçe maalesef rahatlıkla sökülemiyor, gözünüzün göremeyeceği kılcal bir yırtık belki 100 km sonra yine başınızı ağrıtacak.
ve son olarak
4- Ben sizin yerinizde olsam "kendim yaparım"" , inanın dünyanın en kolay en keyifli makinası. daha basiti bisiklettir, söyliyim.
Ama parçanız sökülürken görmediğiniz için sizi bu işe girişmek ürkütebilir, ben ilk yaptığımda Feyzhanı saatlerce omu bumu şumu oldumu diye arayıp durmuştum. Kolay, emin olun...
İhtiyacınız olan
Temiz bir leğen
SAğlam bir alyen takımı
ve sökmeden önce aşamaları kaydetmek için bir fotoğraf makinası (ben hata yapmıyım diye fotolamıştım)
yok ben başaramam dersenizde servis şart değil, yapılacak işlem esnasında vakit ayırıp ustanın başında durun yeterlidir. En azından parçaların doğru olaarak takıldığına emin olursunuz...
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:

Very Happy Smile Sad Surprised Shocked Confused Cool Laughing Mad Razz Embarassed Crying or Very sad Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink Exclamation Question Idea Arrow Neutral Mr. Green
Seçenekler
Son Mesajı Alıntı Yap

Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> BMW Grubu Tüm saatler GMT +2 Saat
Sayfa 1, 2  Sonraki
1. sayfa (Toplam 2 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

Bilgi & Servisler

Foto Galeri

Etiketler

endurocu motosiklet enduro redbull

ikiteker haberler yarışlar geziler

motokros macera kamp festivaller

forumlar xfighters dragyarışları

motogp seatosky supermoto dakar

Twitter

Web sitemizde yayınlanan en son güncel haberler, makale ve duyurulardan anında haberdar olmak için tarayıcınızda anlık bildirimleri etkinleştirebilirsiniz. Bu ücretsiz bir servistir...

Bildirimleri Etkinleştirin

Copyright © 2004, Tüm Hakları Saklıdır

endurocu   endurocu   endurocu   endurocu   endurocu

Ana Sayfa   Üyeler   Yazarlar