Endurocu.Com

|  Giriş  |  Hemen Üye Ol    

www.endurocu.com :: Başlığı Görüntüle - KALDIRIMDAN İNDİRİME KARNIMIZ TOK!

Sıkça Sorulan SorularSıkça Sorulan Sorular   AramaArama   Motosiklet GruplarıMotosiklet Grupları   HesabınızHesabınız   Özel Mesajlar (PM)Özel Mesajlar (PM)   GirişGiriş 

KALDIRIMDAN İNDİRİME KARNIMIZ TOK!
Sayfa 1, 2  Sonraki

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Genel
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
end650
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Pzr Mar 16, 2014 7:53 pm    Mesaj konusu: KALDIRIMDAN İNDİRİME KARNIMIZ TOK! Alıntıyla Cevap Ver

Bu ne biçim bir piyasa ,ne biçim bir ticari hayat !
YILIN 365 Günü İNDİRİM OLURMU ! olur ..şöyle olur
Önce satacağın malın üzerine bir kar payı koyarsın ve satarsın.
Bu ticari hayatta bir haktır fakat satış fiyatını piyasasının çok üzerine çıkarıp sonra normal fiyatına çekerek bunu %70 lere varan indirimlermiş gibi göstererek satmaya =kakalamaya çalışmak hergün karşılaştığımız durumlar.

Bence buna devlet olarak bir düzenleme getirilmesi iyi olur.
öyle vitrine yalandan indirim günleri kandırmacasını asmamaları gerek çünkü olaya haksız bir kazanç giriyor.
zaten bir üründe %70 indirim olma ihtimali çok zor ya batan geminin malları olur veya cidden iş değiştirir,iflas eder vs.

Ciddi anlamda indirim gerçekten yılın belli günleri ve belli aylarında nadiren olan şeylerdir. Çarşıya bir çıkyorsun heryan batan geminin malı dolu.

Tarih:     Mesaj konusu:

Başa dön
TA6B
Yamaha Grubu
Yamaha Grubu

MesajTarih: Pzr Mar 16, 2014 8:38 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Ahmet hocam çok haklısın. Vitrin camına indirim tabelası asanlar tatlı su kurnazları bence.
Artık vatandaş eskisi gibi yemiyor ama. Doydu iyice, esnaf artık kendi çalıp kendi oynuyor..
Birde en çok rastladığım diğer bir konu; büyük elektronik eşya satan marketler. İsim vermeyelim hepiniz biliyorsunuz reklama gerek yok!
Adamlar sitelerinde ana sayfaya banneri koyup Pazar günü tüm ürünlerde %50 'ye varan indirimden söz ediyorlar.
(Dikkat edilirse %50 'ye varan İNDİRİM diyorlar. %50 İNDİRİM demezler. Kelime oyununa lütfen dikkat edelim!!)
Almaya gittiğinde veya siteden online girdiğinde yine %15 veya %20 indirim olduğunu görüyoruz.
Ya da fotoğraf makinelerinde bu indirim söz konusu değil diyebiliyor.. Ama bannerde utanmadan yazıyorsun Confused
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et Skype Adresi MSN Messenger
turkizmir
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

MesajTarih: Sal Mar 25, 2014 2:05 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı bu fiyat yaftaları hakkında yapılan aşır ışikayetlere istinaden Türkiye genelinde bir çalışma başlattı.
Fiyat yaftalarının hazırlanması sunulması ve takibi konusunda çalışmalar sürüyor .
Ancak; ticaret mevzuatında açıkca ifade etmişler, etiketsiz ürün satışı yasak.
Ancak ben her zaman ki gibi "yasak" cazibesinden uzak olarak Bakanlığa bir dilekçe yolladım.
Bugün ve eski esnafın kanunlardan uygulama ve zorunluluklardan çok uzak olduğunu ve ülke genelinde birden bire bir uygulamaya gitmek yerine bir uygulama noktası (pilot bölge) seçip istenilen verime ulaşana kadar gerekli değişiklikleri eklemeleri kaldırmaları burada ki çok az bir mükellefe yansıtarak bu mükellefi eğiterek öğreterek bir çalışma yapmanızı ve sonuçlarını dalga dalga ülkeye yaymanız konusunda bir gündem oluşturmanızı arz ederim diyerek...
Sevindiricidir ki yazıma cevab geldi, konu hakkında ki fikir ve görüşlerim ilgil ibirimlere iletilecek ve gelecekte de bu tür görüşlerinizi bizlerle paylaşmanızı bla bla bla...
Ama ne oldu, hemen söyliyeyim ETİKET ler konusunda bir gündem yarattılar.
CArrefourdan yaptığım bir alışverişte etiketlerin elektronik olduğunu raftaki bildirim fiyatı ile kasadakinin uyuşmadığını ve itirazım halinde ürünü almaktan vazgeçmemi yada kasa rakamını ödememi belirttiler , diye bir mesaj yazmış ve bir iki defa gıda reyonunda aynı sorunu yaşamış ama bu sefer belgelemiştim.
Maliye konu üzerine giderek 2014 yılında Etiketler üzerine bir genellge yayınladı...
...
Sorun kanun koymakta yasak koymakta değil aslında..
Sorun halkımızın bilinçsiz olması...
Sorun, Öğrenme isteği olmaması...
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder
TA6B
Yamaha Grubu
Yamaha Grubu

MesajTarih: Sal Mar 25, 2014 11:28 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Göksel Carrefour da sana çok insafsız davranmış hocam. Bugün benim başıma gelen benzer bir olaydan söz etmek istiyorum (madem konu açıldı..)

Öğleden sonra yine büyük bir markete alışverişe gittim. Rafta gördüğüm bir ürünün etiket fiyatına baktığımda 38,00 TL den 28,00 TL ye indirime gittiğini okudum. Hemen sepete attım ve kasaya geldiğimde barkot okutuldu; ürün için 38,00 TL istendi. Bu mümkün değil dedim ve güncel etiket fiyatının 28,00 TL olduğunu hatırlattım. Kasiyer bayan raftaki ürünlerin zaman zaman yerlerinin değişebildiğini söyleyerek "buyrun birlikte bakalım" dedi.

Peşine takıldım ve rafın yanına geldiğimizde etikete bakarak şaşkın vaziyetde bana hak verdi. Ürünü alıp almamakta serbest olduğumu, bu indirim fiyatının hafta sonu uygulandığını ve süresinin maalesef bittiğini söyledi. Ben "bu sizin sorununuz" dedim ve "madem kampanya bitti, o halde etiketin burada işi ne? ben söze değil gördüğüm fiyata bakarım" dedim. Satış müdürünü telefonla aradı, yanımıza geldi ve konuyu anlattım, bana hak verdi. Ürünü indirimli fiyat üzerinden satın aldım ve çıktım. Haklıydım çünkü...

Bunu kimse yalnış anlamasın lütfen ama mesele 10,00 TL lik bir indirim değil, bilinçli bir tüketici olarak haklarımızı sonuna kadar kullanma gereği ve isteğidir. Ki 4822 Sayılı Kanun İle Değişik 4077 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun (İkinci Kısım) Tüketicinin Korunması Ve Aydınlatılması şöyle der;

Fiyat Etiketi [Madde 12] [Değişik; 06.03.2003 - 4822/19 md]

Perakende satışa arz edilen malların veya ambalajlarının yahut kaplarının üzerine kolaylıkla görülebilir, okunabilir şekilde o malla ilgili tüm vergiler dahil fiyat, üretim yeri ve ayırıcı özelliklerini içeren etiket konulması, etiket konulması mümkün olmayan hallerde aynı bilgileri kapsayan listelerin görülebilecek şekilde uygun yerlere asılması zorunludur.

Hizmetlerin tarife ve fiyatlarını gösteren listeler de birinci fıkraya göre düzenlenerek asılır.

Etiket, fiyat ve tarife listelerinde belirtilen fiyat ile kasa fiyatı arasında fark olması durumunda tüketici lehine olan fiyat üzerinden satış yapılır.

Fiyatı Bakanlar Kurulu, kamu kurum ve kuruluşları veya kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşları tarafından belirlenen mal veya hizmetlerin, belirlenen bu fiyatın üzerinde bir fiyatla satışa sunulması yasaktır.

Bakanlık, etiket ve tarife listelerinin şeklini, içeriğini, usul ve esaslarını bir yönetmelikle düzenler. Bakanlık ve belediyeler, bu madde hükümlerinin uygulanması ve izlenmesine ilişkin işleri yürütmekle ayrı ayrı görevlidirler.
-------
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et Skype Adresi MSN Messenger
turkizmir
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

MesajTarih: Prş Mar 27, 2014 1:51 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Wink Aynen, hakkımızı korumuyor ve saygıda duymuyoruz.
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:

Very Happy Smile Sad Surprised Shocked Confused Cool Laughing Mad Razz Embarassed Crying or Very sad Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink Exclamation Question Idea Arrow Neutral Mr. Green
Seçenekler
Son Mesajı Alıntı Yap

Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Genel Tüm saatler GMT +2 Saat
Sayfa 1, 2  Sonraki
1. sayfa (Toplam 2 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

Bilgi & Servisler

Foto Galeri

Etiketler

endurocu motosiklet enduro redbull

ikiteker haberler yarışlar geziler

motokros macera kamp festivaller

forumlar xfighters dragyarışları

motogp seatosky supermoto dakar

Twitter

Web sitemizde yayınlanan en son güncel haberler, makale ve duyurulardan anında haberdar olmak için tarayıcınızda anlık bildirimleri etkinleştirebilirsiniz. Bu ücretsiz bir servistir...

Bildirimleri Etkinleştirin

Copyright © 2004, Tüm Hakları Saklıdır

endurocu   endurocu   endurocu   endurocu   endurocu

Ana Sayfa   Üyeler   Yazarlar