Endurocu.Com

|  Giriş  |  Hemen Üye Ol    

www.endurocu.com :: Başlığı Görüntüle - Yeni bir F650 GS Kullanıcısı

Sıkça Sorulan SorularSıkça Sorulan Sorular   AramaArama   Motosiklet GruplarıMotosiklet Grupları   HesabınızHesabınız   Özel Mesajlar (PM)Özel Mesajlar (PM)   GirişGiriş 

Yeni bir F650 GS Kullanıcısı
Sayfa 1, 2, 3  Sonraki

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> BMW Grubu
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
ONEWAY
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Pts Tem 22, 2013 12:00 pm    Mesaj konusu: Yeni bir F650 GS Kullanıcısı Alıntıyla Cevap Ver

Merhabalar.

Mevcut konuların eski tarihli olduğu için yeni bir konu açmaya karar verdim.

Şubat ayında VN800 cruiser ımı BMW F650 GS almak için satmıştım. Ancak arkadaşımın dolduruşuna gelip Suzuki VL800 aldım. Fakat bu enduro merakı bende ağır basınca onu da sattım ve uygun fiyatlı bir GS bakınmaya başladım. Fakat hangisini beğendiysem ya satıldı ya da göründüğü gibi çıkmadı. Kışın planladığım Ege gezisine de 15 gün kalmıştı. Ben de boyuma posuma bakmadan bir transalp aldım Smile 2 ay boyunca kullandım. Makina biraz fazla yaksa da çok sağlam ve rahat olmasına rağmen, gönlüme söz geçiremedim. Geçtiğimiz çarşamba onu da sattım. Sattığım gün ay başından beri takip ettiğim GS in sahibini aradım ve anlaştım. yaklaşık 10 gün sonra Memleketim Sinop'a eşimle birlikte gitmeyi planlıyorum. gitmeden önce merak ettiklerimi buraya da yazıyorum.

* Kontağı ilk açtığımda ABS, benzin uyarı ışığı ve hararet ışığım yanıyor. Ancak yağ uyarı ışığım yanmıyor. Normalde diğer tüm motorlarımda motor çalışmadığında bu lamba yanardı. Bu normal midir yoksa bir sorun mu var?
* Benden önceki sahibi hava filtresi olarak K&N takıldığını söyledi. Henüz söküp bakmadım ama gaza yüklendiğimde sanki filtre yokmuş gibi hava emişini duyuyorum. K&N filtre kullanan arkadaş varsa bu normal midir. bu filtreyi kullanmaya başladıktan sonra hava yakıt ayarı yaptıran oldu mu?
* Motor soğukken marşa bastığımda motor çalışıyormuş gibi oluyor ancak tekrar stop ediyor. ilk çalıştırmayı 3. marş denememde başarabiliyorum.
* Motor sıcakken de çalıştırmak için uzunca bir süre marşa basmak gerekli. Normal olduğu söylendi bana. gerçekten normal midir?
* Eski sahibi marş rublesini KTMnin marş rublesi ile değiştirildiğini söyledi. Böyle birşey mümkün müdür?
* Benzin uyarı ışığı yandığında takribi kaç litre benzin kalıyor depoda ve ne kadar gidileiblir?
* 3000 devir/dakiyayı geçtiğimde motor hissedilir derecede atikleşiyor. Ancak onun öncesinde sanki gaz yemiyor gibi oluyor.
* motorun en üstündeki kapağın orada terleme var. Egzantrik milinin kapağı sanırım orası. Çok sorun yatatır mı?
* Son olarak rölanti devri kaç olmalıdır. Bana biraz yüksek gibi geldi.

Bu arada motorum;

2000 model 45000 Km de, 2 çift Hella sis farı, touratech (yan sanayi de oalbilir ) çamurluk, Uzun tur camı var. Lastikler Metzeller Tourance.

Sorularımı cevaplayıp beni aydınlatırsanız sevinirim.

Sağlıcakla.
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
Sponsor Linkler

Tarih:     Mesaj konusu:

Başa dön
cyclespirit
Değerli Üye
Değerli Üye

MesajTarih: Sal Tem 23, 2013 7:45 am    Mesaj konusu: Re: Yeni bir F650 GS Kullanıcısı Alıntıyla Cevap Ver

Güle güle kullanın, hayırlı olsun. Eski bir F650GS Single kullanıcısı olarak bildiğim kadarını paylaşayım...

* Kontağı ilk açtığımda ABS, benzin uyarı ışığı ve hararet ışığım yanıyor. Ancak yağ uyarı ışığım yanmıyor. Normalde diğer tüm motorlarımda motor çalışmadığında bu lamba yanardı. Bu normal midir yoksa bir sorun mu var?

Hatırladığım kadarıyla normal.

* Benden önceki sahibi hava filtresi olarak K&N takıldığını söyledi. Henüz söküp bakmadım ama gaza yüklendiğimde sanki filtre yokmuş gibi hava emişini duyuyorum. K&N filtre kullanan arkadaş varsa bu normal midir. bu filtreyi kullanmaya başladıktan sonra hava yakıt ayarı yaptıran oldu mu?

K&N kullanmadım, ama duyulacak kadar ses geliyorsa durum bir tuhaf sanki.

* Motor soğukken marşa bastığımda motor çalışıyormuş gibi oluyor ancak tekrar stop ediyor. ilk çalıştırmayı 3. marş denememde başarabiliyorum.
* Motor sıcakken de çalıştırmak için uzunca bir süre marşa basmak gerekli. Normal olduğu söylendi bana. gerçekten normal midir?

İkisi de normal gelmedi. Akü sağlıklı mı? Belki hava filtresi sebebiyle de olabilir. Bendeki çift buji 2005 modeldi, neredeyse ölü aküyle bile soğuk veya sıcak gayet kararlı çalışırdı.

* Eski sahibi marş rublesini KTMnin marş rublesi ile değiştirildiğini söyledi. Böyle birşey mümkün müdür?

Marş rublesi sıkıntısı bilindik bir konu, fakat benim başıma gelmemişti bilemiyorum. KTM'ninki uyar mı o konuda da bilgim yok.

* Benzin uyarı ışığı yandığında takribi kaç litre benzin kalıyor depoda ve ne kadar gidileiblir?

Işık yaklaşık 4 litre kala yanar. Yuvarlak hesap 70-80 km gider, ama fazla zorlamamak lazım tabi. (Yolda kalmışlığım var ondan biliyorum Mr. Green )

* 3000 devir/dakiyayı geçtiğimde motor hissedilir derecede atikleşiyor. Ancak onun öncesinde sanki gaz yemiyor gibi oluyor.

2000-2003 arası tek bujili modellerde bu fark daha belirgindi yanlış bilmiyorsam. Evet, motorun "tatlı devir" aralığı 3000-5500 devir arası.

* motorun en üstündeki kapağın orada terleme var. Egzantrik milinin kapağı sanırım orası. Çok sorun yatatır mı?

Olmaması gerekir, kapak contasını bir değiştirin, açılmışken subap ayarı da yapılır.

1500 devir.
Başa dön
leventsen
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

MesajTarih: Sal Tem 23, 2013 9:18 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

merhaba hayırlı olsun

benimki 2004 çift bujili ancak sadece bildiğimi yanıtlayayım, seninkinde de aynımıdır bilmiyorum

- yağ lambaları motor çalışmazken yanar ki bu da yağ basıncının olmadığını gösterir, marşa basar basmaz söner ki bu da yağ pompasının çalışıp basınç ürettiğini gösterir ve bu yağ basıncı da yağ lambasını söndürür. yağ lambası kontağı açınca yanmıyorsa yağ lambası arızası, çalışırken yanmaya başlıyorsa yağ basıncı düşük veya müşir arızası veya bağlantı arızası diye düşünürüm genelde..

marşa ise- benimki için geçerli her durumda tek kısa basışta çalışıyor, uzun basma sonucu olması muhtemelen yakıt besleme ile ilgili olabilir, zira akü olsa uzun çevirmez zaten

güle güle binin, çok güzel motor çooook

Piaggio FLY 100 beyaz 2012, Bodrum
BMW F650 GS sarıkız 2004, Ankara
http://motorsiklettutkum.blogspot.com/
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder
ONEWAY
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Sal Tem 23, 2013 9:52 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Yardımlarınız için çok teşekkür ederim. Yağ lambası konusuna gelince, ampulün durumuna bakıcam öncelikle. Bir de Yağ müşürü olarak tahmin ettiğim parçanın kablosu bantlı daha önce bir müdahalede bulunulmuş olabilir. Çünkü Birkaç tane video izledim hepsinde yanıyor. Zor çalışma olayı muhtemelen K&N filtreden geliyor. Orijinal filtreyi takmak daha mantıklı gibi geldi bana.

Sağlıcakla.
Başa dön
turkizmir
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

MesajTarih: Sal Tem 23, 2013 1:19 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

-CEVAP: Motor çalışmadığında sistem size nelerin aktif olduğunu göstermek üzere münşür ve sensorler vasıtası ile göstergedeki ışıklarını yakar. Yanmayan ışık ampülünde arızalı olduğunu söyleyebilir hattın sorunlu olduğunu en kötüsü MUNŞÜR'ün bozulduğunu anlatır.
yağ ışığı yanmıyor ise acilen MÜNŞÜRÜ değiştirmeniz menfaatiniz icabıdır. tamir ettirir kurtarırım diye düşünmeyin. F650 gibi tek silindirli makinalar düşük beygir gücüne karşılık yüksek TORK üreten makinalardır. Motorun içinde yağ basıncıyla ilgili bir sorun olduğunda TEK UYARICI bu MÜNŞÜRdür. ve Işı kyanmadığı için siz ısıdan anlayana kadar YATAKLAR saracaktır...gerisini anlatmaya gerek yok sanırım Sad 100liralık bir değişim yapmamanın karşılığı 1500lira olabilir...

- F650GS 'in hava filtresi diğer motorlarda benzin deposunun olduğu yerdedir. Buraya biz hava filtre kutusu deriz amaasıl adı EMME SESİ REGULATORUdur. yani duyduğunuz hava emiş sesi, olması gereken sestir. KN filtre kağıt filtreden farklı olduğu için bu emme anında vurmalı bir gürültü duymanız kaçınılmaz oluyor, ses alttan geldiği içinde kaskın alt boşluğundan olduğu gibi sesi kulaklarınıza aktarıyor. KN filtre yada orjinal filtre arasındaki fark KNi 60binde bir defa değiştirirsiniz, kağıt filtreyi iki yağda bir yada 10binde bir.
Bu filtreyi taktıktan sonra hava/emiş ayarlarını değiştirmek gibi birşey mümkün değil, zaten enjeksiyon sisteme sahip olan ve tek silindirli bir motorda bunları yapabilirmiyiz bilmiyorum. Ancak potansiyometre ayarınızı kontrol ettirebilirsiniz üzerindeki fabrika değerinden daha farklı bir değer üretiyorsa motorunuz mutlaka daha fazla yakıyordur. orjinal değere ulaştırmak için potansiyometreyi yukarı aşağı oynayarak kelebek ayarını doğru ayara getirtip sağlıklı benzin hava karışımı yollayabilirsiniz.

- tek silindirli ve yüksek torklu motorlarda SICAKKEN bile JİKLE kolunu çekerek ve asla viteste iken çalıştırmak için uğraşmayın...elinizi her daim jikleye götürün, ayağınız motoru boşa alsın, debriyaj manetini çekin ve tek marşta ne kadar kolay çalıştığını izleyin.
çoğu motorcunun yaptığı hata, motor viteste iken debriyajı çekip motoru çalıştırmak. viteste takılı debriyajı sonuna kadar çekmiş dahi olsanız debriyaj plakaları yaylar vasıtası ile rahat dönmesi gereken filibit takımını zorlar ve motor sıkıntılı çalışır. çalışır ve stop edebilir. tüm sistemi boşa alın soğukken ve JİKLEYİ oraya çekelim diye koymuşlar, onuda sonuna kadar asılın hava girişini kapatın ve motor kapalı sistemle rahat rahat çalışsın. JİKLENİZİ 2500devirin üstüne çıkmadan alt ayarlarda tutun ve motorunuzu Gİderken ISITIN, dakikalarca olduğu yerde çalıştırıp ISINDI bu gideyim demeyin...

-JİKLEyi çekin
Debriyaj manetini çekin
Vitesi Boşa atın
marşa basın, ...sorunsuz çalışacaktır.

-bana sorarsanız YALAN derim. İki farklı motor, ruble dediğiniz şey BENDİKS DİŞLİSİ, yani prizmatik rulman...bir takımın içinde çalışır.
marş filibiti denir tüm takıma ve dişlinin yüksekliği, genişliği ve fırlama açısı çok önemlidir. uydurmuşlar yada o arkadaşıda kandırmışlar, ve büyük bir ihtimalle motorunuzun zor çalışmasının nedeni FİLİBİT TAKIMInda yer alan volant aynasında çizikler var, ve prizmatik dişliler marşa bastığınızda yerlerinden fırlayıp volanta oradan pistona bağlı sistemi kavrayamıyor ve döndüremiyor. O yüzeyin pırıl pırıl ayna gibi bir yuzeye sahip olması lazım, en küçük çizik dişlinin tutunamamasına sebep oluyor ve güçlü döndüremediği için motor zor çalışıyor.
tamir ediyoruz diyenlere sakın aldanmayın, yüzeyi taşlıyorlar ve prizmatik dişlilerin fırlama açısı zaten milimetrik çalışıyor, ara uzadığı için kısa sürede size filibit takımı (898EURO) almanıza sebep olur. En kısa zamanda temiz ellenmemiş oynanmamış bir filibit ve sıfır bendiks dişlisi edineceğiniz sanırım anlaşılıyor durumdan.

-4 litre kalır ve 70km içerisinde mutlaka benzin almanızı tavsiye ederim, depo içinde zamanla biriken pislikler benzin filtrenize yerleşir ve benzin pompa emiş gücünü zorlar. ve kısa sürede ötmesine vınlama yapmasına sebep olur.
benzin filtrenizide periyodik değişim süresinde MUTLAKA DEĞİŞTİRİN belki maliyetli gelebilir ama BENZİN POMPANIZ inanın çok daha pahalı ve size açıkca ifade edeyim Benzin filtresini değiştirirseniz (VAKTİNDE) yakıt ekonominiz her zaman doğru sonuç verir. Bunu şöyle anlatayım Burnunuzu tıkadığınızdamı daha uzağa koşarsınız, açıkken mi?
Aynı şey hava filtresi temizliğiniz ve yağ filtresi temizliğiniz içinde geçerli...

- 3000den sonra maksimum torka ulaştığı noktaya yaklaşır ,atak yapması gayet normal ve en ekonomik yakıtı yaktığı andır, 4600devirden sonra grafiklerini inceleyin hızı sabit tutmaya çalıştıkça yakıt eğrisi yukarı doğru tork eğrisi aşağı doğru ilerler. Yani 90km/h den sonraki hızlarda çok yakarsınız az gidersiniz...

- üst kapak külbütor kapağıdır, terleme yaptığını iki üç yıkamadan sonra iyice tespit edin ve ihtiyaç var ise tüm gördüğünüz somun kafalarını ya tork anahtarı ile yada eze eze dediğimiz fazla zorlamadan elden geçirin. Unutmayın motor bloğu alüminyum vidalar ise celik yada sertleştirilmiş malzemedendir. çok sağlam olsun diye fazla zorlarsanız alüminyumu sıyırırsınız. yeteri kadar.
terleme kesmiyorsa külbütor kapağına giren hortumun etrafınıda gözlemleyin hortumda kaçırıyor olabilir, kaçan yağ değil, ısınan yağ buharıdır, bu kapakta yeniden motorun içine gönderilir, yüksek hızlarda ısınma fazla buharlaşma fazla olur ve tekrar yoğunlaşamaz ve hortumlar ve tahliyeler vasıtası ile dışarı atılır . bunuda arka maşada tahliye hortumlar ıucunda terleme ile görebilirsiniz.

-1600DK/DVR
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:

Very Happy Smile Sad Surprised Shocked Confused Cool Laughing Mad Razz Embarassed Crying or Very sad Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink Exclamation Question Idea Arrow Neutral Mr. Green
Seçenekler
Son Mesajı Alıntı Yap

Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> BMW Grubu Tüm saatler GMT +2 Saat
Sayfa 1, 2, 3  Sonraki
1. sayfa (Toplam 3 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

Bilgi & Servisler

Foto Galeri

Etiketler

endurocu motosiklet enduro redbull

ikiteker haberler yarışlar geziler

motokros macera kamp festivaller

forumlar xfighters dragyarışları

motogp seatosky supermoto dakar

Twitter

Web sitemizde yayınlanan en son güncel haberler, makale ve duyurulardan anında haberdar olmak için tarayıcınızda anlık bildirimleri etkinleştirebilirsiniz. Bu ücretsiz bir servistir...

Bildirimleri Etkinleştirin

Copyright © 2004, Tüm Hakları Saklıdır

endurocu   endurocu   endurocu   endurocu   endurocu

Ana Sayfa   Üyeler   Yazarlar