Endurocu.Com

|  Giriş  |  Hemen Üye Ol    

www.endurocu.com :: Başlığı Görüntüle - DAİMA ORJİNAL PARÇA

Sıkça Sorulan SorularSıkça Sorulan Sorular   AramaArama   Motosiklet GruplarıMotosiklet Grupları   HesabınızHesabınız   Özel Mesajlar (PM)Özel Mesajlar (PM)   GirişGiriş 

DAİMA ORJİNAL PARÇA
Sayfa 1, 2  Sonraki

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> BMW Grubu
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
turkizmir
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

MesajTarih: Çrş Nis 03, 2013 11:54 am    Mesaj konusu: DAİMA ORJİNAL PARÇA Alıntıyla Cevap Ver

Evettt değerli BMW kullanıcıları ve BMW formunu takip eden değerli motosiklet kullanıcıları.
bu foruma katıldığım günden beri daima orjinal parça kullanılmasını, kullandığımız aracın dört tekerlek üzerinde giden kapalı bir hacim olmadığını ve uydurma, yan sanayi, muadil parça yada çin çakması kullanılması hayatımıza yada birilerinin zarar görmesine sebep olabileceğini anlattık durduk...
02.04.2013 Salı günü bir diğer R1100GS kullanıcısı çok sevdiğimiz kardeşimiz ile birlikte adı pekçok forumda geçen Rıdvan ustaya gitmeye karar verdik. benim motorum 100bin bakımdan çıktığı için sorunum yoktu ancak çözülemeyen ve TÜRKİYE BMW BORUSAN firmasını sallayan bir sorunum vardı. Ön Jant Akort işi. mart ayı başında servisten çıktıktan sonra ön tekerin titreşiminden ve kalkarken kafayı sallamasından ve yavaşlarken kafanın sallanmasından dolayı şikayetimi servis veren işletmeye bildirdim. balans la titreşimi çözebileceklerini ancak salınım yalpa için ellerinde imkan olmadığını , Türkiye BMW Motorrad isimli servislerden bu hizmeti alabileceğimi söyleyip, balansı çözüp titreşimi %70 kestiler. Türkiye Motorrad üzerinden servisleri tek tek arayıp Jant akort için hizmet olup olmadığını sordum,soruşturdum.
cevap hep olumsuzdu ve sadece jant değişimi yaparak sorunu çözdüklerini öğrendim.
jantıda çember olarak vermiyorlar telleri, göbeği ile birlikte veriyorlar. 2.700TL civarında bir fiyat.
Avrupada bir kaç firmaya sorunumu yazdım, kargo bedelini ödemek koşulu ile lastiksiz, diski sökülmüş olarak gönderirseniz ""ücretsiz"" olarak hizmet vermekten mutluluk duyacaklarını ifade ettiler.
bayramda avrupaya çıkacağım için konuyu kapattım.
Rıdvan usta, çok babacan ve işini oyalanmadan tez canla yapıp sizi yola hazırlayan bir mizaca sahip, konuşurken boşa bedavaya cümle sarfetmeyen bir kişiliğe sahip, motor üzerinde ne yaptığını bilen becerikli ve ehliyetli bir insan.
Biğer R1100GS 1995 model ve ısındıktan sonra şiddetli şakırdama sorunu ve egzosttan aşırı çiğ benzin atma sorunu olan Serhat Kılavuzun elinde binlerce kilometre yapmış ve bakımları eksiksiz yapılmış bir motor.
Çiğ benzin atma sorunu hava sensorlerinin aşırı kurumlanmasından, ayarlarının saçma sapan yerlerde olmasından, senkron tapalarının düzgün kapamamasından olduğunu gördük ve sorun giderildi.
Elcik hassasiyeti arttı ve gaz tepkisi ve geri toplama mükemmel bir ayara geldi.
benim motorda ekstra bir şey yapılmadı ve sadece debriyaj ayarını çok sert yapmışım onu yumuşattı ve ben gittiğimi sanıyordum minicik bir debriyaj ayarının bu kadar etkili olması beni hayretlere düşürdü...
DÖNÜŞ YOLU:...
evetttt herşey burada başlıyor...
Emre kardeşimiz geçtiğimiz günlerde arka teker diferansiyel büyük rulmanını değiştirdi. keçeler değişti ve motorundan memnun hale geldi....
Bir kaç zaman sonra bende değiştirdim.
Emre tüm seti 130,00TL'ye OEM olarak aldı.
ben bütün kuyruk setini aynı parçaları BMW Orjinal Parts olarak 242,00TL'ye aldım...
Sabuncu Beli ramplarında Emrenin arka teker fren diski kalipere sürtmeye ve motoru yalpalatmaya başladı. rampa çıktığı ve virajlarda daha temkinli olduğundan motoru derhal durdurabildi. Ben balatalara baktım hepsi yerinde ve sağlam olarak duruyor anca kaliperin sürtme izleri diski tutan vida başlarında görünüyordu. Aldım motoru bir süreyim dedim, imkanı yok beş metre gidemeden hemen sağa çektim. Orta sehpaya alarak arka tekeri merkezde bir problem olması düşüncesiyle dikine ve enine salladım, teker langır lungur yerinden çıkacak gibi oynuyordu.
ve hemen Rıdvan ustayı aradık, ben işime yetişmek üzere ayrıldım...
SONUÇ:
Arka tekere monte edilen OEM arka teker Rulmanı DAĞILMIŞ.
Parça Menşei: ÇİN MALI
Emre kardeşimize buradan geçmiş olsun diyorum tekrar çünkü seri bir kullanıcı olsaydı dilimizden aklımızdan başımızdan öteye çok ciddi bir kazayla karşı karşıya kalabilirdik.
Kendisine bir şey olmasa bile ki bunu hiçbir zaman düşünmeyiz motoruna maddi hasar verecek, kullanılmaz hale getirebilecekti.
O parçalar banada sunulmuştu, ""kaçmaz abi bu fiyata"" ,Fatihle ikimiz parçalara baktık ve ben de Fatihte hiçbir şekilde yanaşmadık.
kabulümüz, Türkiye şartlarında ağır vergi yükleriyle günlük hayatımızda ki kullandığımız paramız kuşa dönüyor ama HAYATIMIZI EMANET ETTİĞİMİZ Motorlarımıza para harcarken LÜTFEN DÜŞÜNMEYİN...
ve HERZAMAN ORJİNAL PARÇA kullanın...
Bu arada benim üzerinden sökülen ana rulmanda BMW Orjinal Parts'tı. Alığım sahibine huzurunuzda teşekkür ediyorum...
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder
Sponsor Linkler

Tarih:     Mesaj konusu:

Başa dön
suzeko
Suzuki Grubu
Suzuki Grubu

MesajTarih: Çrş Nis 03, 2013 1:29 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Merhaba, dün Türkizmir ve Emre'nin Rıdvan Ustanın yanında oldukları sırada, tesadüfen bende oraya uğradım. Bu vesile ile de Türkizmir ve Emre ile yüz yüze tanışmış olduk.

Türkizmir'e sonuna dek katılıyorum. Bizler canımızı motosikletlerimize emanet ediyoruz. Kimi zaman yüksek süratlere çıkıyor, kimi zaman da dağda taşta, kuş uçmaz kervan geçmez yerlerde dolaşıyoruz. Bu yüzden orijinal parça ve kaliteli işini bilen ustanın önemi büyük. Hatta ustaların önemi parçanın da önüne geçiyor. Çünkü kaliteli, sağlam, güvenli parçaları bize öneren onlar. Hangi parçanın, hangi şartlarda, ne kadar çalışacağını bilen de onlar. Bazen Ustanın ufak bir dokunuşu motorun tüm gidişini sihirli bir değnek gibi etkileyebiliyor. Ben kendimi bu yönden şanslı buluyorum ki Evime 2 km uzakta Rıdvan Usta var. Smile
MASTEROFTORK
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder MSN Messenger
leventsen
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

MesajTarih: Çrş Nis 03, 2013 1:40 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

vet türkizmir
sana sonuna kadar katılıyorum, büyük tehlike atlatılmış ve hepimize ders olacak nitelikte..

genelde maliyet, ucuza maltme gibi kaygılarla orijinal olmayan parçalara yönelme zaman zaman tartışılıyor site de , o açıdan yazınıza sonuna kadar destek veriyorum.

her ne kadar 1 yıllık motor geçmişim olsa da 25 yıldır işmakinası satış sektöründeyim, volvo işmakinalarının ankara satış md. yaptığım dönemde özellikle yan sanayi-orijinal konusu çok çarpıştığımız bir konu idi.. 2004 model F650 yi alınca bir çok parçayı durumuna bakmaksızın hatta değiştirmiştim, bu senye başlarken de zincir-dişli seti de dahil olmak üzere, su devirdaim, yağ müşiri gibi parçaları değiştirdim, ve hepsini borusan dan sipariş ettik. sonuçta pahalı ucuz tartışmasına girecek olursak olay uzayıp gidiyor. borusan ın fiyatlandırmasını tartışmayacağım ama eski tecrübelerimden en çok parayı ve kar marjını kalitesiz satanların yaptığını biliyorum. Ama bu tip tartışmayı kendi ustam bile açcak olsa çok uzatmadan " yıllarca yan sanayiye karşı olan ve orijinal parçayı savunan birisi olarak yan sanayi kullanamam" deyip kesitiriyordum ama asıl konu kafamın rahat olması idi.

sonuçta canımız üzerinde gidiyoruz, hem de ne kadar eski olursa olsun ihtiyacımız olan her parçayı temin ediyor olmaları da büyük bir imkan..

sonuç olarak her durumda orijinal parça diyorum ve bilgilendirmen için teşekkür ediyorum

Piaggio FLY 100 beyaz 2012, Bodrum
BMW F650 GS sarıkız 2004, Ankara
http://motorsiklettutkum.blogspot.com/
Başa dön
emrello
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Çrş Nis 03, 2013 1:56 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Arkadaşlar haklı olduğunuz çok nokta var ama Çin malı parça kullanmak var, adam gibi Japon/Avrupa muadil parça kullanmak var.

TA'nın orijinal lastikleri en kötüsünden Bridgestone Trailwing'dir, hemen sertleşir, yağışta tutmaz vs. Ne yaparız bu durumda? Gidip Shinko almayız, efendi gibi Metzeler, Conti, Michelin vs alırız.

Çoğu parça için de benzer bir durumun söz konusu olduğunu düşünüyorum (hepsi için değil ama). Örneğin zinciri orijinal almaya gerek olmayabilir, aynı paraya aynı markanın daha dayanıklı bir zincirini alabilirsiniz. Sonuçta BMW de, Honda da, Yamaha da bu parçaları kendi fabrikalarında üretmiyor, diğer üreticilerden temin edip kendi ürünlerine takıyorlar.

Ama dediğim gibi parçanın kalitesinden emin olmak önemli, emin olamıyorsanız gidip orijinalini alacaksınız.
turkizmir
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

MesajTarih: Çrş Nis 03, 2013 3:18 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Emrello yada katılıyorum, Orjinal yada Dünya çapında kendini ispat etmiş ürünleri tercih etmek her zaman hayati önem taşımakta. Parçayı ucuza temin ettiğinize bile sevinemeyebilirsiniz, Bizim arkadaşımızın tamamen sürüşünün düşük tempoda olması, virajlarda makinasını zorlamaktan uzak kalmasından. Virajlara yavaş giriyor diye önüne geçmiştim ve ben paglere kadar ""GÜVENLE"" yatırırken, onun viraj tedirginliği hayatını kurtardı.
ben'de F650 varken bir kere, 250bin km içinde sadece bir kere ucuz diye ve rengini beğendiğim için sarı renkli markasız bir zincir aldım. orjinalinin çeyrek fiyatındaydı. Ancak İzmire gelemeden baklaların içinde ki kaydırma yüzüklerini kırmıştım. ve İzmire gelip DID zincir alarak 1buçuk misli maliyete mal olmuştu. Bir dahada asla ucuza yanaşmadım, bana ucuz bir fiyat çıktımı ""ŞÜPHEYLE"" bakıyordum. ve içimden bu karşımda ki satıcının beni öldürmek istediğini düşünüyordum.
Hayatımız, bizi büyütenler için çok değerli.
hayatımız, eşimiz çocuklarımız için çok değerli.
Hayatımız, iş yerindeki arkadaşlarımız içinde değerli.
Hayatımız, geçmişteki arkadaşlar dostlar içinde değerli.
ve hiç bir iyoksa bile
Hayatımız, kendimiz için çok değerli...
cebinizde üç beş lira kar ettirirken, Hayatınızı Ucuza Kaybetmeyin...
Çünkü, bir insan kolay yetişmiyor, bir dost kolay kazanılmıyor...
Başa dön
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:

Very Happy Smile Sad Surprised Shocked Confused Cool Laughing Mad Razz Embarassed Crying or Very sad Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink Exclamation Question Idea Arrow Neutral Mr. Green
Seçenekler
Son Mesajı Alıntı Yap

Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> BMW Grubu Tüm saatler GMT +2 Saat
Sayfa 1, 2  Sonraki
1. sayfa (Toplam 2 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

Bilgi & Servisler

Foto Galeri

Etiketler

endurocu motosiklet enduro redbull

ikiteker haberler yarışlar geziler

motokros macera kamp festivaller

forumlar xfighters dragyarışları

motogp seatosky supermoto dakar

Twitter

Web sitemizde yayınlanan en son güncel haberler, makale ve duyurulardan anında haberdar olmak için tarayıcınızda anlık bildirimleri etkinleştirebilirsiniz. Bu ücretsiz bir servistir...

Bildirimleri Etkinleştirin

Copyright © 2004, Tüm Hakları Saklıdır

endurocu   endurocu   endurocu   endurocu   endurocu

Ana Sayfa   Üyeler   Yazarlar