Endurocu.Com

|  Giriş  |  Hemen Üye Ol    

www.endurocu.com :: Başlığı Görüntüle - R1100GS 100bin Bakımı

Sıkça Sorulan SorularSıkça Sorulan Sorular   AramaArama   Motosiklet GruplarıMotosiklet Grupları   HesabınızHesabınız   Özel Mesajlar (PM)Özel Mesajlar (PM)   GirişGiriş 

R1100GS 100bin Bakımı
Sayfa Önceki  1, 2, 3, 4  Sonraki

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> BMW Grubu
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
suzeko
Suzuki Grubu
Suzuki Grubu

MesajTarih: Sal Mar 12, 2013 9:55 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Hayırlı uğurlu olsun, kazasız, belasız, keyifli sürüşler diliyorum. Çok uygun rakamlara halletmişsin böyle büyük bir bakımı. Artık sana karada ölüm yok. Vur babayı dağa taşa Smile
MASTEROFTORK
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder MSN Messenger
Sponsor Linkler

Tarih:     Mesaj konusu:

Başa dön
turkizmir
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

MesajTarih: Prş Nis 04, 2013 9:37 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Tekrar merhaba Enduro dostları
büyük bakım bittikten sonra tek sorunum kalmıştı "tel akort"ları. Manisada Rıdvan ustayı ziyaretimizde Türkiye de bu işi tek bir kişinin yaptığını öğrenince önce çok sevindim, ardından çok üzüldüm. binlerce motosiklet var, hadi şamrelli olan tel jantları doğrultmak akortlamak kolay ama şamrelsiz olanları hiç kimse ellemiyor ve bu tip jant kullanan markaların istasyonlarını aradım çoğu "böyle bir teknoloji olmadığını, kimi ellerinde böyle bir imkan olmadığını, kimi jantları değiştirdiğinden bahsetti durdu. ama hiç bir ibu işi öğrenmeye istekli değil, bu hizmeti vermekten yana değil, jantı ayarı kaçarsa affınıza sığınarak yazıyorum ""eşşekk gibi çemberi değiştiriz"" mantığında olmalı. Yada herkes çok zengin, jant yalpalayıp sapıtmaya başladımı söküp atıp yenisini takıyor olmalı. Yada hiç kimsenin TEL AKORDUNDAN haberi yok ki bu son seçenek bana çok daha sıcak geliyor...
Çünkü, servis müdürlerinden %75i bugüne kadar böyle bir taleple gelene olmadığını açık seçik beyan ettiler.
Neyse, şamrelsiz dubleks lastik janta sahip olan motorların jantlarının sadece balans yapılmadığını, aynı zamanda tellerinin gerginliklerinin, gevşekliklerinin doğru olup olmadığını, lastiğin takılı olduğu çemberin doğru dönüp dönmediğini baktırmak zorunda olduklarını önemle vurgularım.
ve Rıdvan ustanın verdiği sevindirici haber ve aradığım telefon numarasının izmirde çıkması ise beni çok daha fazlasıyla sevindirdi. Hemen ustayı aradım ve daha önce F650 parçaları aldığım Metin abi olduğunu öğrendim. Bu cumartesi günü randevulaştık ve sabahtan işyerine damlayıp son dokunuşu yaptıracağım Very Happy
Resimler ve ayarın hikayesini bekleyin Smile
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder
suzeko
Suzuki Grubu
Suzuki Grubu

MesajTarih: Prş Nis 04, 2013 1:35 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Enduroların makbulü tel jantlı olanıdır. Ön 21- arka18 tel jant Smile ama durum böyleyken tel jantı akort eden, düzelten servis, usta olmaması, bu işi hakkı ile 1 ustanın yapması çok üzücü. Bu konu ile ilgili bilgisi olan, çevresinde bu işle uğraşan usta olan varsa paylaşsın lütfen .. bugün olmasa da enduro kullandığımız sürece mutlaka bir gün bu konuyla karşılaşacağız...
MASTEROFTORK
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder MSN Messenger
turkizmir
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

MesajTarih: Prş Nis 11, 2013 12:16 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

evettt, gecikmeli oldu ama sonuç...
Cumartesi günü jantların ikiside tel akorduna sokuldu. Sabah 10:00 da başlayan akort işi, gece 01:00 da statik ve dinamik balansları da tutturulduktan sonra bitti.
Ancak ön jant lastik üzerine kuruluyken statik ve dinamiklerini ""0"" verirken arka jant lastik üzerine takılı iken bir türlü dinamik balansını sıfırlamadı. ve sonuç olarak ip gibi dönen jantın üzerine takılı SIFIR LASTİĞİN bozuk olduğuna kannat getirdik.
buraya kadar sorun yok. Lastik henüz kilometre yapmış değil, bıyıkları bile üzerinde duruyor.
kim olsa aldığı yerin değiştireceğine zaten kanaat getirir. Doğrusuda budur zaten. satarken "malımın arkasındayım, kesinlikle tavsiye ediyorum"" derler. ama gelin görün ki pazartesinden beri lastiği almamak için kıçlarından uydurmadıkları terane kalmadı...
Bu forumda herkesin bildiği gibi, motora lastikler bütün değişimler bittikten sonra takıldı ve ben daha aldığım gece kenara çekip servisi aradım ""bu motorda bir gariplik var acayip zangırdıyor, kafa sallıyor, titriyor, kollarıma kramp girdi" diye derdimi anlattım ve ertesi sabah daha servis açılmadan motoru kapısının önüne çekmiştim, bir iki yerine baktılar ettiler ama hatanın jantlardan kaynaklandığını söyleyip beni JANT değişimi yada bulabilirsem AKORT işine yönlendirdiler.
Akortçuyu bulduk , artık çemberler ip gibi dönüyor.
ama işte bu geçen sürede, JANT ÇEMBERLERİ, lastiği bozmuş...ve lastik yalpalamaya başlamış..
öyle olmadığını kabul ettiriyorum, bu seferde rulmanların bozukmuş lastiği bozmuşlar...RUlmanların sıfır takılıp sonra lastiğin takıldığını söyliuorum, bu seferde BMWlerde arka dingil oynarmış ve lastiği bozarmış, arka dingil rulmanlarınıda değiştirdik diyorum, sen çok sert olarak bir çukura düşürmüşsün yada sertçe kaldırıma çıkmışsın ve bozulmuş lastik dediler. orada patladım artık. .
bak arkadaş, ben üzerinden söktüğün lastiklerle 21bin km yaptım, eğer hayvan gibi kullansaydım o lastikler 21 km yağ gibi gitmezdi, bana lastiği satarken güven bana ben malımın arkasındayım dedin, MT alacakken iğrenç yatık DUNLOPları bana kaktırdın şimdi hatanı kabul etmek yerine beni suçlu çıkarmaya çalıuşıyorsun dedim...
lastiği test ediyorlarmış...
kim test ediyor, hangi teknoloji var sende ki onu test ediyorsun?
....
neyse lafı uzatmayayım sonunda sabrım taştı ve İkarus yalçından çıkma bir tane MT aldım , sök kardeşim lastiğini lanet olsun senin lastiğinede esnaflığınada , tak şunu da git test et dedim...
lastik söküldü MT takıldı...
arkadaş , sıfır titreşim, sıfır salınım, sıfır zırıldama derdi bitti motorun...
ustyası, dikkat bozuk lastik test ustasıdır kendisi aynı zamanda, ustasıd aldı test etti, ama ekmek yediği çanağa tükürürmü, hatayı kabul ederlermi, işinden olmak var sonunda ve istemeye istemeye olsada kendi lastiklerinde kusur olmadığını söyledi, bende ""PES"" dedim ve döndüm çıktım...
Bu olay dün gece oldu.
ve işim hallolmadığından dolayı işimi adli ve maliye mercilerine aksettireceğimi orada bir arkadaşımla konuşurken ağzımdan kaçırdım.
1100ü almaya crossla gitmiştim, crossu bırakıp 1100ü alıp eve gittim, ger, geldiğimde ise dükkanın önüne kapalı kasa kamyon çekilmiş ve mekanda ki bütün lastikleri kamyona yüklediklerini gördüm.
allah kimseye göt korkusu yaşatmasın...
lastik aldığınızda motoru yürütmeden arka maşayı orta sehpaya alıp lastiği MUTLAKA lastiği aldığınız yerin sahibinin gözü önünde çevirin. lastik eğer, salınım dalgalanma, yalpalama , zıplama, atlama yapıyorsa saın motoru teslim almayın, jantıyla lastiği bir BALANS MAKİNASINDA başında durarak tekrar döndürtün...
eğer jant salınım yapıyorsa hemen jantınızı akort ettirip, lastikle bir kez daha çevirtin...
Yoksa benim başıma gelen sizlerinde başına gelir...
Bu Ülkede kuralı unutmayın: HERŞEY SATANA KADAR...
Başa dön
turkizmir
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

MesajTarih: Prş Nis 11, 2013 12:21 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Bu arada SIFIR DUNLOP ile 100km hıza bile yaklaşamadığım her türlü bakımı yapılmış motorumla dün 2011in 11.haftası imalat mührü taşıyan kimbilir kaç bin km çevirmiş ikinci el MT ile 180'km/hr hıza o kadar kolay ulaştım ki...

Diyeceğim sadece aldığı para haram zıkkım olsun...

Motomax Gürkan'dan almadığım için gerçekten çok pişmanım, çünkü geçmişte MT almıştım ve minik bi çatlak oluşmuş hemen götürmüştüm lastiği, sökelim hemen yenisini verelim demişti. Sorgusuz Sualsiz Bahane üretmeden hemde iki ay sonra...

Bir daha üstünü altın kaplayacaklar DUNLOP asla almam ve bana dükkanı bedava verecekler o şahsın dükkanına dahi girmem...

buda bana ders olsun...
Başa dön
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:

Very Happy Smile Sad Surprised Shocked Confused Cool Laughing Mad Razz Embarassed Crying or Very sad Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink Exclamation Question Idea Arrow Neutral Mr. Green
Seçenekler
Son Mesajı Alıntı Yap

Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> BMW Grubu Tüm saatler GMT +2 Saat
Sayfa Önceki  1, 2, 3, 4  Sonraki
3. sayfa (Toplam 4 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

Bilgi & Servisler

Foto Galeri

Etiketler

endurocu motosiklet enduro redbull

ikiteker haberler yarışlar geziler

motokros macera kamp festivaller

forumlar xfighters dragyarışları

motogp seatosky supermoto dakar

Twitter

Web sitemizde yayınlanan en son güncel haberler, makale ve duyurulardan anında haberdar olmak için tarayıcınızda anlık bildirimleri etkinleştirebilirsiniz. Bu ücretsiz bir servistir...

Bildirimleri Etkinleştirin

Copyright © 2004, Tüm Hakları Saklıdır

endurocu   endurocu   endurocu   endurocu   endurocu

Ana Sayfa   Üyeler   Yazarlar