Endurocu.Com

|  Giriş  |  Hemen Üye Ol    

www.endurocu.com :: Başlığı Görüntüle - Kırmızı Bisiklet

Sıkça Sorulan SorularSıkça Sorulan Sorular   AramaArama   Motosiklet GruplarıMotosiklet Grupları   HesabınızHesabınız   Özel Mesajlar (PM)Özel Mesajlar (PM)   GirişGiriş 

Kırmızı Bisiklet

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Konu Dışı/Off Topic
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
TA6B
Yamaha Grubu
Yamaha Grubu

MesajTarih: Sal Ekm 26, 2004 6:16 pm    Mesaj konusu: Kırmızı Bisiklet Alıntıyla Cevap Ver

KIRMIZI BiSiKLET

Yıllar önce bir kitapta okuyup, yazmıştım; bu bahar başıma geldi. Oğluma bir kırmızı bisiklet aldık. Binmeyi öğrenene kadar dengesini sağlasın diye arkaya iki küçük tekerlek taktırmaya gittik.

Çok görüp geçirdigi belli, bıçkın bir usta, lastiklere hava basarken "Yedek tekerleri boş verin" dedi, " ...iki tekerle binmeyi denesin. Yardımcı olursanız 1 saatte öğrenir. Yoksa yedekleri atması aylar alır. Düşse de aldırmayın, düşe kalka öğrenir sürmeyi..." Öğüdü tuttuk ve açık alanda ilk denemelere giriştik. Önce pedal basmayı, fren sıkmayı anlattım, sonra selede dengede oturmayı... Oturdu.

Ayakları pedala zor uzanıyor, düşmekten korkuyordu. "Hiç korkma, ben daima yanında olacağım ve seni tutacağım" dedim. Güvendi. Sol elimle gidona, sağ elimle seleye yapıştım; burnumu çocuksu kokular saçarak dalgalanan saçlarına gömüp kırmızı bisikletin yanı sıra koşmaya başladım; önce ağırdan alan, giderek hızlanan bir tempoda...

O, yüzünü yalayan rüzgarın ve emin ellerde olmanın keyfiyle kahkahalar atarken ben bisikleti dengede tutmak için büyük enerji harcıyor, tekerden hızlı koşma çabasında nefes nefese soluyordum. Kolay değil; istikballe yarışıyordum. Bir süre sonra yoruldum. "Şimdi kendin binmeyi deneyeceksin" dedim. Çekindi biraz. "Süremem" diye diretti. "Sürersin" dedim, "Ben hemen arkandayım". Önce ürkerek bastı pedallara... Kırmızı bisikletin dengesi bozuldu. Fark ettirmeden seleden tutup düzelttim. Acemi sürücüyü iltifatlar ve ıslıklarla yüreklendirdim. Şimdi bazen arkasından tuttuğumu bilmeden bisikleti kendisinin sürdüğünü sanıyor, bazen ise tuttuğumu sanıp gerçekten kendisi sürüyordu. Zamanla bisikleti kimin yönettiğini ayırt edemez oldu.

Oysa ben farkındaydım: Kırmızı bisiklet uçmaya hazırlanıyordu. Bir saatin sonunda artık iki elim havada bisikletin yanında koşturuyordum. Ellerimi görüyor, her an tutabileceğimi biliyor, bunun verdiği güveni, kendi başına sürebiliyor olmanın özgüvenine katık edip direksiyona sımsıkı yapışmış halde pedala basıyordu. Giderek hızlandı. Bir süre sonra yetişemez olup peşini bıraktım. Kırmızı bisiklet sendeledi ilkin, bir o yana, bir bu yana yattı, sonra toparlanıp çığlıklarla kanatlandı. Ardından bakakaldım. Bir hayat provasıydı sanki... Sendelerse her an arkasında olacağımı, yardıma koşacağımı biliyor; ama vakti gelince süren bir bahar dalı gibi kırmızı kısrağını kendi başına sürmesi gerekiyordu. Erken bıraksam düşebilir, fazla tutsam ömür boyu dengesini sağlayamayabilirdi. Seledeki elim, onu biraz besleyip tam zamanında kesilen bir göbek bağıymişçasına görevini yapıp çekilmişti. Şimdi bir pedal ileri basıldıkça öbürü gerileyecek, yeni sürgün geldikçe, yorulan körelecek, hayatın tekerleri nesilleri öğütecek; devran böyle dönecekti.

Yarın seledeki çocuğun eli tutacaktı çocuğunun selesinden... Onun selesini tutan el ise, senede bir gün öpülmeyi bekleyecekti...

...tıpkı bugün öpmeye gittiği gibi, zamanında kendi selesine yapışan eli...

Can DÜNDAR
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et Skype Adresi MSN Messenger
Sponsor Linkler

Tarih:     Mesaj konusu:

Başa dön
Donald_Duck
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Sal Ekm 26, 2004 8:34 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Surprised Tesekkurler dostum... Can Dundarin kalemi, ve senin guzel seyleri paylasma inceligin varolsun hep... Smile
angel77
------------------------
------------------------

MesajTarih: Çrş Ksm 03, 2004 4:21 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

çok güzel Wink
ben de dün akşam tvde seyrettim,öğretmen olduğum için dikkatimi fazlasıyla çekti show tv de ''en komik an'' diye kameralara yansıyan güzel doğal görüntülerin yanısıra yapılan kamera şakaları yer alıyor.En güzeli de çocuklarla ilgili olanları tahmin edeceğiniz gibi...
çocuklar o görüntülerde düşüyor, kalkıyor, çarpıyor ve daha neler geliyor başlarına çok güzeller harikalar hatta bazıları endişe verici,ama işin ilginci benim bazen seyrederken korktuğum anlarda bile etraftan ne bir müdahale var veletlere,ne de herhangi bir panik olayı...Herkes rahat ve müdahalesiz...izleyin denk gelirse eğer bana hak vereceksiniz
bazen çok korumacıyız çoook,sadece gerektiği yerde müdahale etsek belki herşey çok farklı olurdu Wink
(özel okulda çalışmanın dezavantajlarını yaşıyorum müdahale konusunda...neredeyse tuvalete bile biz götürecez öğrencileri Evil or Very Mad )
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
Kaan
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

MesajTarih: Prş Ksm 04, 2004 11:55 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Beni aldın götürdün yine uzaklara . Çok duygusal ve anlamlı bir yazı. Üstadı kutlamak gerekir.
Yakın zamanda Allah izin verirse çocuk sahibi olacak olmann verdiği duygusallık içinde iken birazda geçmişte babamla olan anılarımı düşünerek hüzünlendirdin beni.

Teşekkür ederim

950 Adventure
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:

Very Happy Smile Sad Surprised Shocked Confused Cool Laughing Mad Razz Embarassed Crying or Very sad Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink Exclamation Question Idea Arrow Neutral Mr. Green
Seçenekler
Son Mesajı Alıntı Yap

Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Konu Dışı/Off Topic Tüm saatler GMT +2 Saat
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

Bilgi & Servisler

Foto Galeri

Etiketler

endurocu motosiklet enduro redbull

ikiteker haberler yarışlar geziler

motokros macera kamp festivaller

forumlar xfighters dragyarışları

motogp seatosky supermoto dakar

Twitter

Web sitemizde yayınlanan en son güncel haberler, makale ve duyurulardan anında haberdar olmak için tarayıcınızda anlık bildirimleri etkinleştirebilirsiniz. Bu ücretsiz bir servistir...

Bildirimleri Etkinleştirin

Copyright © 2004, Tüm Hakları Saklıdır

endurocu   endurocu   endurocu   endurocu   endurocu

Ana Sayfa   Üyeler   Yazarlar