Endurocu.Com

|  Giriş  |  Hemen Üye Ol    

www.endurocu.com :: Başlığı Görüntüle - Motosiklet üzerine olumsuz yazılar

Sıkça Sorulan SorularSıkça Sorulan Sorular   AramaArama   Motosiklet GruplarıMotosiklet Grupları   HesabınızHesabınız   Özel Mesajlar (PM)Özel Mesajlar (PM)   GirişGiriş 

Motosiklet üzerine olumsuz yazılar

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Motosiklet Üzerine
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
lacivert
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Çrş Hzr 08, 2011 2:10 pm    Mesaj konusu: Motosiklet üzerine olumsuz yazılar Alıntıyla Cevap Ver

Hürriyet gazetesinde sayın Ege Cansen'in bugünkü yazısını okumuşsunuzdur. Okumadıysanız okumanızı rica ederim.
iki gün önce de Hıncal Uluç' un plakasını doğrudan yazarak suçladığı bir motosikletli vardı.İki yazarın da haklı çok yanları var. Ancak..
Motosiklet sözcüğünü olumsuzlukla yanyana getirdiği için yadırgadım.Trafikdeki "kötü" sürücüler diye genelleme yapılması daha uygun olurdu.Bir grubu (motosiklet kullanıcılarını) hedef alması, en azından bu izlenimi doğurması üzücü.

Sn Ege Cansen'e yanıtım ektedir.
Sayın Cansen,

49 yaşında evli 9 yaşında bir kız babasıyım.Hekimim.Bir çok sporu aktif olarak yapıyorum, 2004 den bu yana da motosiklet kullanıyorum.
Durun, hemen okumaktan vazgeçmeyin Smile Yazdıklarınıza katılıyor ve size hak veriyorum.
Bizler sizin sözünü ettiğiniz tarzda motosiklet kulananlara "baldırıçıplak motorcular " diyoruz.Bizim de mücadelemiz var onlarla.Yazdıklarınızda çok haklısınız.Bu kural tanımaz motorcular yüzünden bizler de sıkıntılar çekiyoruz, olumsuz değerlediriliyoruz ve hatta zarar görüyoruz.
Ancak, kötüyü, uygunsuzu yazmak kolaydır, oysa gereken iyiyi, doğruyu yazmaktır.Olması gerekeni anlatmaktır.
Haklı olarak yazdıklarınızla, bir topluluğu suçlamış oluyorsunuz.Bir motoskletli kazaya karıştığında, "aa motorcu mu? kesin o hatalıdır" ön yargısını istemeyerek pekiştiriyorsunuz.

Oysa 4 tekerlekli taşıt kullananların da baldırıçıplak" olanları vardır ve hiç de az değildir.

1.Motosiklet kullanımıyla ilgili yollarımız uyumlu mu? Yol kenarındaki bariyerler sürücüler için ölümcül bir tuzak oluşturmuyor mu?
2.Yasalarımız bir motoskletlinin taciz edilmesi ile ilgili madde içeriyor mu? (Avrupa'da tahammüden adam öldürmek gibi addedilir diye biliyorum.)
3.Kolluk kuvvetleri araçların sağdan, emniyet şeridinden "sol"lanmayacağını biiliyorlar mı?( Manvgat- Antalya arasında arabamla en sağdan giderken defalarca emniyet şeridine giren dört tekerli araçlarca "sol" lanıyorum ve trafikde büyük karmaşa yaratılıyor, ancak izleyen polislerce bir şey denmiyor, nedeni sizce bıkkınlık mı, bilgisizlik mi?)
Kolluk kuvvetleri motosiklet ile ilgili yasalara ve düzenlemelere ilişkin bilgililer mi?Helmetsiz, korumasız binilmesine ses çıkarıyorlar mı? Trafiği tehlikeye sokan taşıtlara ya da kullanıcılara müdahele ediyorlar mı? Yoksa gayet güzel kullanan araçları durdurup evrak kontrolu mu yapıyorlar?

Bu nedenle bir de bizleri dinlemenizi rica ediyorum.

7 yıldır motor kullandığımı söylemiştim.Yaz ve kış hiç ayırım göstermeksizin helmet ve tam donanıımlı koruyucu kıyafetle motoruma binmekteyim.
Antalya 'da olmama rağmen bu böyle.(Şortla ve tokyo terlikle binenlere sadece üzülebiliyorum)
Trafik kurallarına kesinlikle uyarım, hatta bana yeşil yanarken bile bir kavşakta , iyice emin olmadan geçmediğimi yaşadığımız ülke nedeniyle takdir edersiniz.
Motorlu bir taşıt olduğum için yolda ve bir şeritte (sağ şeridin, önümdeki aracın sağ teker izi boyunca) yoluma devam ediyorum. Arkamdan gelen araçlar benden yol istiyor her zaman, sağa kaçmamı, emniyet şeridine geçmemi istiyor.Oysa o şerit bana yasak, asla geçemem.Üstelik sakıncalı.Açık bir logar kapağı ya da düşük bir banket olabilir, ya da mıcır..Yolu açtığım takdirde ise beni sıyırtarak geçecek, taciz edecek bir araç yanımda belirecek.Oysa trafik önümde dolu , akıyor.Ben de trafikle uyum halindeyim..Benim bir motorlu araç kullandığımı ve o şeritin bana ait olduğunu taşıt sürücülerine kim anlatacak?Sollamanın sinyal verip güvenli bir şekilde diğer şeride geçerek yapılması gerektiğini onlara kim öğretecek? (Belki siz ve sizler öğretebilirsiniz, çünkü kaleminiz var.)
Kaç arkadaşımızın kırmızı ışıkda durduğu için , arkadan gelen 4 tekerlekli araç tarafından biçildiğini biliyor musunuz? Evet, ülkemizde kırmızı ışıkda durmak da sorundur ve durduğumuzda elimizden geldiğince kaçış yerleri yaratmaya çalışırız ve arkamızı sürekli kollarız.

4 tekerli araç sürücüleri ve kamyonlar bizi taşıt olarak saymadıkları ve koruyup kollamadıkları için her basit didişme sonucunda olan kazada bizler ölmekte ve sakat kalmaktayız.Oysa Avrupa ülkelerinde, en basitinden Yunanistan'da motosiklet kullanana sevgi ve saygı sonsuzdur ve trafik kuralları onlardan yanadır, korurlar. Bırakın motosikleti, bisiklet kullananların bile taşıtlara üstünlüğü vardır.(İyi bir bisiklet kullanıcısıyım aynı zamanda, Titreyen göl mevkiinde nasılsa bisiklet yolu yapılmış, emniyet şeridi bölümüne.O şeritte bisiklet kullanıyorum ancak taşıtların tacizinden , şerit ihlalinden hiç kurtulamıyorum.Ülke olarak daha çok eğitime ve uygulanacak olan kurallara gereksinimimiz var.
Kanımca bunları ortaya koymak gerekir.

Son olarak üyesi olduğum endurocu.com sitesinde yazdığım bir yazımı geçmek istiyorum:
4 tekerlekli sürücülerin ana sorunları MOTORSİKLETLİLERİ
1.görmemek
2.görse de algı boyutuna getirmemek.
3.Algılasa da umursamamak
şeklindedir.

Biz motorsikletlilerin ana sorunları ise
1.görünmemek
2.göründüğümüzü sanmak
3.güvenmek
şeklindedir.Burada son madde "otomobil sürücülerine güvenmek" şeklinde gelişebilir ya da "kendimize aşırı güvenip gereksiz risk almak şeklinde" gelişebilir.İkisinin de sonuçları çok kötüdür.
Biz kurallara uyan ve kendince eğitimli motorsikletlilerin dışında bir grup "baldırıçıplak motorcu" grubu vardır ki, bunlar da farklı bir boyutudur trafiğin.Bunlar sayesindedir ki bazı 4 tekerlekli sürücüler motorsikletlilerin hepsini aynı kefeye koyarlar. (ölümcül bir hata yaparak korkutmak/üstlerine sürmek isterler.)
Bu bizim diğer vasıtalarla olan ilişkimizi anlatıyor.
Bir diğer sorun ise trafiğin ülkemizde motorsiklet sürücüsünü tanımıyor olmasıdır ne yazık ki..
Gerekli uyarıcı ve kollayıcı kanunlar mevcut değil ülkemizde.Oysa silahsız bir adamın ateşli silahla vurulması ölçüsünde suç olmalı bir motorsikletliyi tehlikeye sokacak davranışta bulunmak.
Son olarak yollarımız planlanırken motorsikletlerin de bu yolları kullanacakları hiç düşünülmemektedir.Yollar motorsikletlere de uygun yapılmamakta ; uyarı ve bilgilendirme levhalarında motorsiklet süsrücüsü için ek bilgiler ve uyarılar yer almamaktadır.
Motorsikletlerin çoğumuz için bir özgürlük tutkusu olmakla beraber, sıklıkla salt ulaşım aracı olarak da kullanılabileceği, trafiği kullanımda eşit haklara sahip bulunduğu, kullananların SERSERİ olmadığı konusunda halkımızı , trafikcileri,ve kanun koyucuları bilinçlendirmemiz gerekmektedir.

Hassasiyetinize inanıyor ve kural tanımaz sürücülerin olmadığı her konuda kurllara uyan ve bir birine saygı duyan insanların yaşadığı bir ülke diliyorum. O ülke bizim ülkemiz olsun.

Ufuk Özışık, Dr.
İç Hastalıkları Uzmanı
Antalya. Manavgat
Çizebilirdim ben, Abidin olsam:
"Siyah TRANSALP'imde kıvrılarak giden uzun ince bir yolda resmederek beni . &
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
Sponsor Linkler

Tarih:     Mesaj konusu:

Başa dön
cc
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

MesajTarih: Çrş Hzr 08, 2011 2:53 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Hocam tebrikler.

Başa dön
isinakholi
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

MesajTarih: Prş Hzr 09, 2011 10:45 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Yazıyı okudum."Kahvenin önünde oturup her rastladığı ikiteker binicisine nasihatler lutfeden evhamlı köylü amca" cümlelerinden daha fazla bir anlamı yok.Muhtemelen o gün yazı sıkıntısı çekmiş olmalı.
Biz camia olarak kendi "öküz"ümüzü en iyi kendimiz terbiye ederiz.Motosiklet cahillerinin müdahalesine ihtiyacımız yok.

1150 GS/İstanbul

1. İRAN SEFERİ
http://www.endurocu.com/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=7394
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder MSN Messenger
fatihyapici
Katılımcı Üye
Katılımcı Üye

MesajTarih: Prş Hzr 09, 2011 3:33 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Ellerinize ve yüreğinize sağlık...

Fatih YAPICI

R 1150 GS
Başa dön
lacivert
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Cmt May 05, 2018 8:35 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

geçmişten bir yazı.

güncelliğini koruyor.
Çizebilirdim ben, Abidin olsam:
"Siyah TRANSALP'imde kıvrılarak giden uzun ince bir yolda resmederek beni . &
Başa dön
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:

Very Happy Smile Sad Surprised Shocked Confused Cool Laughing Mad Razz Embarassed Crying or Very sad Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink Exclamation Question Idea Arrow Neutral Mr. Green
Seçenekler
Son Mesajı Alıntı Yap

Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Motosiklet Üzerine Tüm saatler GMT +2 Saat
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

Bilgi & Servisler

Foto Galeri

Etiketler

endurocu motosiklet enduro redbull

ikiteker haberler yarışlar geziler

motokros macera kamp festivaller

forumlar xfighters dragyarışları

motogp seatosky supermoto dakar

Twitter

Web sitemizde yayınlanan en son güncel haberler, makale ve duyurulardan anında haberdar olmak için tarayıcınızda anlık bildirimleri etkinleştirebilirsiniz. Bu ücretsiz bir servistir...

Bildirimleri Etkinleştirin

Copyright © 2004, Tüm Hakları Saklıdır

endurocu   endurocu   endurocu   endurocu   endurocu

Ana Sayfa   Üyeler   Yazarlar