Endurocu.Com

|  Giriş  |  Hemen Üye Ol    

www.endurocu.com :: Başlığı Görüntüle - Arkamızda selemizde oturan insanlar

Sıkça Sorulan SorularSıkça Sorulan Sorular   AramaArama   Motosiklet GruplarıMotosiklet Grupları   HesabınızHesabınız   Özel Mesajlar (PM)Özel Mesajlar (PM)   GirişGiriş 

Arkamızda selemizde oturan insanlar
Sayfa Önceki  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Forumlar
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
cen-art
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

MesajTarih: Cum Tem 27, 2007 10:01 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

top case varmıydı.
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSN Messenger
Sponsor Linkler

Tarih:     Mesaj konusu:

Başa dön
YYUCE
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

MesajTarih: Çrş Tem 01, 2009 3:49 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Bu konu sürekli motorcuları meşgul eden bir konu, arkadamda ya eşim ya da kızım olur genellikle kızım bindiği zaman arkada oturan varmı yokmu hiç farkında bile değilim nedeni ise hafif kilolu ve talimatlarıma harfiyen uyuyor. Eşim bu konuda daha katı kuralları var virajlarda yan yatınca denge sağlamaya çalışıyor bu da benim alışkanlıklarımı zorluyor. Fazla sürat yapınca ayaklarıyla beni sıkıştırıyor yani fazla hızlı gitme ikazı yapıyor. Motoruma ilk defa bineceklere tavsiyem düşmeden ayağını yere koyma arkada selenin iki yanında bulunan tutamaklardan tut diyorum, zaten arkada oturanın durduğum zaman ayağını yere koyması mümkün değil. Tenere Ahmete' e katılmıyor değilim motorun keyfi tek kişi ile çıkıyor zaten Allah korusun bir aileden iki kayıp fazla olur. Yumurtaları ayrı sepetlere koymak lazım. Aslında küçük düşmeler bize tecrübe kazandırıyor ben şahsen İstanbul içinde 3 kere düştüm birinde arkamda artçı varken ayağım çukura gelmiş bir türlü zemine ulaşamadım durduğum yerde düştüm, arkamda oturan da tecrübeli olmasına rağmen biraz kilolu idi hasarsız atlattık. 2. düşmem tren raylarında ıslak zeminde ön tekerin raylarda kaymasıyla oldu, 3 ise tamamen durduğum yerde annesinin kolundan tutan çocuk beni fark etti ve kenara kaçtı, sonradan beni fark eden annesi ise tam aksi istikamete çekince hareket halindeki motoru durdurmamla düşmem bir oldu. Düşeceğiz arkadaşlar ne yapalım Allah başka keder vermesin sadece kendi zihnimizde alışkanlık haline getirmemiz gereken bir konu var eğer düşersek en az nasıl hasar görürüz. Un çuvalı gibi kendimizi yola toprağa atmak yerine kendi vucut ağırlığımızı ve düşmek oluşan yükü dağıtmaktır. Nasıl?. Düşe kalka tabii düşme anındaki yükü 2 ye hatta 3 bölerek. Yahu Allah aşkına tam düşerken bunlar mı aklımıza gelecek demeyin. Yıl 1969 gazetenin bir köşesinde bir haber '' Motokrosçu baba 8 yaşındaki oğluna motor kullanırken nasıl düşmesi gerektiği'' hakkında bilgi vermek için oğlunu sürekli motordan ( bilerek ) düşmesini hatta atlamasını istiyor ve bu eğitimi veriyor. Bu düşmeler neticesinde en az darbe alma imkanı ise onun sırtını yere vererek düşmek olduğunu tespit ediyor. Moto GP yarışlarında dikkat edin düşme anında yarışçıların çoğu sırtı üzerinde fırıldak gibi dönüyor. O zaman eğer yeterli koruyucu donanıma sahipsek atın kendinizi kardeşim ne korkuyorsunuz, bir daha, bir daha, ola ki hiç istemediğimiz bir anda böyle bir durumla karşılaşırsak Allah göstermesin; tecrübe hanemize yazdıklarımızı birer birer çıkarırız cebimizden.
Kazasız belasız sürüşler dilerim hepinize.( Hey sıradaki atla kardeşim atla )
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder
YYUCE
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

MesajTarih: Çrş Tem 01, 2009 3:53 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Bakalım çift mesaj düzeldi mi ? tamam oldu bu iş
Başa dön
YYUCE
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

MesajTarih: Çrş Tem 01, 2009 4:19 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Artçı kelimesi için cumoninin serzenişlerine aynen katılıyorum. Dinamik Türkçemiz motor kullanımının yaygınlaşmasıyla kendi jargonunu geliştirmiş bakıyorum, ben yıllardır motor kullanmama rağmen artçı kelimesini hiç kullanmadım. O yolcudur, motoru kullanan ise sürücü, yasal tanımı da bu. İsterse at arabası sürsün ama hakimiyeti elinde bulunduran sürücü, diğeri veya diğerleri yolcudur. Tanım yerli yerinde cuk oturmuş.
Hacıyatmaz'ın tespitleri de tam yerli yerinde doğru söze ne denir. Amerika'yı yeniden keşfetmeye gerek yok, sadece okuyup bir şeyler çıkartmak bizlere çok şey kazandıracak. Oh çok şükür yarabbim adam gibi bir site bulduk hem içimizi döküyor, hem yeni bir şeyler öğreniyoruz.
'' ÖLÜLER VE APTALLAR FİKİR DEĞİŞTİREMEZ ''
Başa dön
okantezer
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

MesajTarih: Prş Tem 02, 2009 7:55 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Arkadaşlar herkes gibi sınırlı araştırmam ve elbette bilgime dayanarak aklıma takılan ve yanlış olduğunu düşündüğüm bir bilgiye değinmek isterim. Düşerken cenin pozisyonu almak. Kolay fizik kurallarından yola çıkarsak, havada süzülen nesnenin yüzeyi ne kadar dar ise hava direnci okadar azalır. Bu ne demek? Kaza sonrası havada uçan sürücü ne kadar küçülürse okadar "yavaş yavaşlar". Aynen paraşütün taştan yavaş inişine benziyor anlayacağınız. Bu kural yüksek düşüşler için geçerlidir elbette. Havada vakit geçirmeden yere doğru yönlenilen bir kazada ise aynı temel kural geçerlidir. Yere çarpan yüzey ne kadar küçük ve sayısal olarak az ise darbe okadar yıkıcı olacaktır. Dolayısı ile ilk darbeyi mümkün olduğunca çok yerimize paylaştırmalıyız. YYUCE arkadaşımın dediği gibi sırt üstü düşüşler sırtımızın geniş bir yüzey oluşturması dolayısı ile tercih edilmelidir. Yere cenin pozisyonunda düştüğünüzde muhtemelen ilk darbeyi tek ve dar bir noktadan alıyor oluruz ki bu da vücudumuzun daha sert bir zemin karşısısnda hasar almasına neden olur. Oysaki darbe alanı ne kadar büyürse darbe şiddeti okadar küçük parçalara bölünmüş, ve gücü parçalara ayrılmış olacaktır.
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:

Very Happy Smile Sad Surprised Shocked Confused Cool Laughing Mad Razz Embarassed Crying or Very sad Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink Exclamation Question Idea Arrow Neutral Mr. Green
Seçenekler
Son Mesajı Alıntı Yap

Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Forumlar Tüm saatler GMT +2 Saat
Sayfa Önceki  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
10. sayfa (Toplam 10 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

Bilgi & Servisler

Foto Galeri

Etiketler

endurocu motosiklet enduro redbull

ikiteker haberler yarışlar geziler

motokros macera kamp festivaller

forumlar xfighters dragyarışları

motogp seatosky supermoto dakar

Twitter

Web sitemizde yayınlanan en son güncel haberler, makale ve duyurulardan anında haberdar olmak için tarayıcınızda anlık bildirimleri etkinleştirebilirsiniz. Bu ücretsiz bir servistir...

Bildirimleri Etkinleştirin

Copyright © 2004, Tüm Hakları Saklıdır

endurocu   endurocu   endurocu   endurocu   endurocu

Ana Sayfa   Üyeler   Yazarlar