Endurocu.Com

|  Giriş  |  Hemen Üye Ol    

www.endurocu.com :: Başlığı Görüntüle - Acarlar Longozu Cebeci Kırantepe

Sıkça Sorulan SorularSıkça Sorulan Sorular   AramaArama   Motosiklet GruplarıMotosiklet Grupları   HesabınızHesabınız   Özel Mesajlar (PM)Özel Mesajlar (PM)   GirişGiriş 

Acarlar Longozu Cebeci Kırantepe
Sayfa 1, 2  Sonraki

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Geziler/Toplantılar
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
psikomotor
Katılımcı Üye
Katılımcı Üye

MesajTarih: Sal Eyl 04, 2012 1:57 pm    Mesaj konusu: Acarlar Longozu Cebeci Kırantepe Alıntıyla Cevap Ver

Arkadaşlarla kross gezisi olmayınca bu hafta sonu bende kendi başıma ufak bir tür yaptım yaklaşık 150km.Bu benim ilk solo gezim ve raporum.

İlk önce ansiklopedik bilgi;
Longoz, su içine batmış orman demektir. Bu tarz yerlerde bitki örtüsü değişmekte, ayırca birçok farklı canlı yaşamaktadır.
Acarlar longozu, Sakarya'nın kuzeyinde Karasu ve Kaynarca içeleri arasında yer alan Türkiye'nin tek parça halindeki en büyük longoz(subasar) ormanı.Genişliği 250-1250m, uzunluğu 7,5kmdir.Oluşumu açısından tipik bir kıyı set gölüdür.Karadenizle arasında 20-25m yüksekliğinde kumullar, güneyinde ortalama 100m yüksekliğinde alçak tepelerle sınırlanır.Sakarya nehrinin 6km batısında yer alır, fazla suları Sakarya nehrine dökülür.
Çevresinde Karasu'ya ait 5 köy:Denizköy, Karamüezzinler, Üçoluk, Taşlıgeçit, Camitepe, Kaynarca'ya ait 3 köy; Turnalı, Büyükyanık, Birlik köyleri bulunur.Ülkemizde nadir bulunan subasar orman ekosistemiyle 1998 yılında Bursa Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulunun aldığı kararla ile 1.derece Doğal Sit Alanı olarak koruma altına alınmıştır.
Gölde bir kısmı endemik olan bitki ve hayvan türleri yaşar.Özellikle Göçmen kuşların üreme ve kışlama alanıdır.Orman alanında dişbudak, kızılağaç, kayın, karaağaç türleri yaygındır.Çocuk felci tedavisinde kullanılan Göl soğanının ticareti Kaynarca köylüleri tarafından yapılmaktadır.
Longozun Karasu kısmında yürüyüş yolu, restorant, sandal, deniz bisikleti,piknik ve park alanı gibi düzenlemeler yapılarak Eko-turizme kazandırılmaya çalışılmaktadır.
Burası yürüme yolu sağ tarafı longoza bakıyor sol tarafında ise fındık bahçeleri var

Botanik bilimci olası geliyor insanın

Longoz boyunca motorlu tekne ve deniz bisikleti ile gezme imkanınız var
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
Sponsor Linkler

Tarih:     Mesaj konusu:

Başa dön
psikomotor
Katılımcı Üye
Katılımcı Üye

MesajTarih: Sal Eyl 04, 2012 1:58 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Fındık ağaçlarının altında kestirmekte güzel oluyor Smile

Longozun evcil sakinleri

Açmış bir nilüfer

Bahçeleri talan etmeye çalışan ziyaretçiler vardı yasak kardeşim girmeyin tarlaya bağa bahçeye bostana

Uzayıp giden longoz

Bunlarda alabalıklar yiyin gayri
Başa dön
psikomotor
Katılımcı Üye
Katılımcı Üye

MesajTarih: Sal Eyl 04, 2012 1:59 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Hep Karasu-cebeci arası bağlantı yolunu merak ederdik hatta olup olmadığını bile bilmiyorduk sordum bir kaç kişiye var dediler;
A-Nasıl giderim?
X-yol bozuk gidemezsin
A-Yakayım o zaman bu motoru dedim
X-Macera arıyon yegenim sen sola sapcan karaçalı köyüne kadar gitcen
A-Eyvallah
Arayan belasını da bulur mevlasını da düştük yola dedikleri gibi yol bozuk ama o kadar da değil hani hatta ben yoldan çıkıp kum tepelerinden gidiyorum biraz da tırsıyorum aslında çünkü yol üzerinde hiç hayat belirtisi yok lastik patlasa yandıkSmile
Derken geliyorum cebeciye hemen deniz kıyısına kayaların üzerine motorla atlaya zıplayaçıkıyorum etraftakiler arıza herhalde demişlerdir:)

Tabii denizede girdim ama insanlık benim şortlu fotoma hazır değil:)
Biraz yüzüp dalıp çıktıktan sonra farkettim ki insanların yüzlerini pek iyi göremiyorum denize lensle girilmeyeceğini tecrübe ederek öğreniyorum dönüş yolu tam eziyet resmen körüm...
Sağsalim evdeyim ama enerji hala tavan eve girip gözlüğümü almamla çıkmam bir oluyor biraz tırmanma vakti çok sıfır rakım da takıldımSmile

Bendenizin hikayesi bu kadar Allah a emanet olun!
Başa dön
fz6_fazer
Değerli Üye
Değerli Üye

MesajTarih: Sal Eyl 04, 2012 2:30 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Paylasım ıcın tesekkurler,resımlerı kucultsen guzel olurdu
Başa dön
pilot06
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

MesajTarih: Pzr Eyl 09, 2012 10:19 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

ellerine sağlık ancak şunu söyleye bilirimki resimleri sağa sola kaydırmaktan kareleri fazla inceleyemedim. eger küçültüp tekrar gönderirsen sevinirim. yeni keşiflerini de bekliyorum. Wink
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:

Very Happy Smile Sad Surprised Shocked Confused Cool Laughing Mad Razz Embarassed Crying or Very sad Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink Exclamation Question Idea Arrow Neutral Mr. Green
Seçenekler
Son Mesajı Alıntı Yap

Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Geziler/Toplantılar Tüm saatler GMT +2 Saat
Sayfa 1, 2  Sonraki
1. sayfa (Toplam 2 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

Bilgi & Servisler

Foto Galeri

Etiketler

endurocu motosiklet enduro redbull

ikiteker haberler yarışlar geziler

motokros macera kamp festivaller

forumlar xfighters dragyarışları

motogp seatosky supermoto dakar

Twitter

Web sitemizde yayınlanan en son güncel haberler, makale ve duyurulardan anında haberdar olmak için tarayıcınızda anlık bildirimleri etkinleştirebilirsiniz. Bu ücretsiz bir servistir...

Bildirimleri Etkinleştirin

Copyright © 2004, Tüm Hakları Saklıdır

endurocu   endurocu   endurocu   endurocu   endurocu

Ana Sayfa   Üyeler   Yazarlar