Endurocu.Com

|  Giriş  |  Hemen Üye Ol    

www.endurocu.com :: Başlığı Görüntüle - Bilinmeyene , meraktan yapılan yolculuk

Sıkça Sorulan SorularSıkça Sorulan Sorular   AramaArama   Motosiklet GruplarıMotosiklet Grupları   HesabınızHesabınız   Özel Mesajlar (PM)Özel Mesajlar (PM)   GirişGiriş 

Bilinmeyene , meraktan yapılan yolculuk
Sayfa 1, 2  Sonraki

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Geziler/Toplantılar
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
celiloglu
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

MesajTarih: Pzr Oca 08, 2012 10:49 pm    Mesaj konusu: Bilinmeyene , meraktan yapılan yolculuk Alıntıyla Cevap Ver

[COLOR="#FFFF00"]�Seyahat etmek, hayal gücümüzü gerçeklerle dengeler ve
bazı şeylerin nasıl olabileceklerini düşünmek yerine,
onları oldukları gibi görmemizi sağlar.�demiş
Samuel Johnson[/COLOR]

İnsanoğlunun başına ne gelirse meraktan gelirmiş ya hani...

Bulgaristan merakı hatta sınırda motorsikletle geçişler nasıl oluyor ne gibi prosedürler felan ; Tüm bu merakımı gidermek için gerekli tüm hazırlıkları yapmaya başlamıştım iznim aralık ayındaydı pasport işlemleride aralık başında tamamlanacaktı ki , iznimin 1 ay öncesine alınması tüm yapılan planları alt üst etti
Ama yapmalıydım, görmeliydim , 1 yıl daha bu içimdeki bilinmemezlikle duramazdım belkide dururdum WinkWinkWink

Ve tüm planları hesapları atıp olayları akışına bırakarak çıktım yola

ve ilk durak bolu harika hava tam istediğim gibi

[COLOR="#FFFF00"]
�Babanız hayatta iken, olabildiği kadar çok arkadaş edinin. Atınız hayatta iken, olabildiği kadar çok yer gezin�
Moğol Özdeyişi[/COLOR]

sonraki durak ANKARA,
Hacı Bayram-ı Veli

Hacı Bayram-ı Veli

Ölümü: 1429
Anadolu evliyalarının en büyük*lerindendir. Osmanlı hükümdarı Sultan İkinci Murad zamanında Ankara'da, halkı uyarma ve yol gösterme vazife*sini sürdürüyordu. Kendisi Ankaralı idi. Bayram lakabı, Şeyhî Aksaraylı Hamidüddin Efendiye (Somuncu Ba*baya) intisabı bir kurban bayramına rastladığı için kendisine verilmişti. Ta*rikata girmezden önce Bursa medre*selerinde müderris (profesör) idi.

Hacı Bayram, hem büyük bir ilim adamı, hem de hatırı sayılır bir tasav*vuf büyüğü idi. Onun talebelerinden Fatih'in hocası Akşemseddin gibi ün*lü isimler de çıkmıştır. Hacı Bayram sade bir Türkçeyle ilâhiler de söyle*miş, bunların bazıları halk arasında dilden dile dolaşmıştır. Bugün Anka*ra'da adıyla anılan camii ve türbesi bulunmaktadır.

Hacı Bayram'm ünlü bir ilâhisinin ilk kıtası şöyledir:

N'oldu bu gönlüm, n'oldu bu gönlüm,
Derd-ü gamınla doldu bu gönlüm.
Yandı bu gönlüm, yandı bu gönlüm,
Yanmada derman buldu bu gönlüm.

melih bey camiyi ve çevresini düzenletmiş çevredeki herkes melih bey diyor Smile ama en dikkatimi çeken tuvalet oldu benim

[COLOR="#FFFF00"]�Ön yargı, taassup ve dar görüşlülüğün en iyi tedavisi seyahattir.�
Mark Twain
[/COLOR]

motorun hava filitresi ve genel bakımları da yapıldı

Ve Ankara e.c ile eymirde güzel bir birliktelik bunun öncesinde TANKUT abiyle iş yerinde buluşuyorum ve eve getirip tıka basa yediriyor beni seden ablam ellerine sağlık bilseydim yemek yemezdim öncesinde WinkWinkWink rabbim nazardan korusun mu denir çok güzel bir ailesi var tankut abinin

Sonra aşırı kar yüzünden Tankut abiyle birikte eymire gidip , dönüşünde yine içtenlikle gece beni misafir etmek istemesi ama daha önce başka bir arkadaşa söz verdigimden mecburi gittim , tekrardan tankut abiye ve akşam beni misafir etmek isteyen tüm ankara e.c canı yürekten teşekkürler
bu arada angara emeklisi ugrarsın artık buralara Smile Smile Smile

[COLOR="#FFFF00"]�Gezmek hayatla flört etmek gibidir. Kalıp seni sevebilirim, ama gitmek zorundayım, bu benim istasyonum, demek gibidir.�
Lisa Aubin De Teran[/COLOR]

3 silahşörün 2 nolu elamanı musa Smile üniversite yıllarını özlemişiz yerde yemek SmileSmileSmile

sabahın 7 sinde yola koyuluyorum Beypazarı ,Nallıhan ve göynük üzerinden kocaeli

[COLOR="#FFFF00"]
�Dünya bir kitapdır, seyahat etmeyen sadece bir sayfasını okur.�
Augustine[/COLOR]

Beypazarı bozulmamış sadeligiyle çok hoşuma gitti şivesi ve bozulmayan yapısı ile çok güzel

Soba üstünde demlenmiş çay ve pohça ile güzel sohbetli bir kahvaltı

[COLOR="#FFFF00"]�Ayaklar kalbin gittiği yere gider.�
Afgan Özdeyişi[/COLOR]

cuma namaz saati yaklaştı ama motoru bırakıp namaza gidemiyorum Sad derken pastaneciye soruyorum
-Dayı namaza gidecekmisin
-hayır fırında simitler var diyor
-tamam o zaman hem sen hemde ben sevap kazanalım mı
- ne diyorsun sen be WinkWink;)diyor
-nasılsa namaza gitmiyorsun sen benim motora göz kulak ol bende namza gideyim ikimizdekarlı çıkalım
-tamam tamam öyle desene diyor sen git gel diyor
cumayıda aradan çıkarttıkWinkWinkWink

[COLOR="#FFFF00"]�Doğanın en büyük armağanı yaşamın kısalığıdır.�
Plinius
[/COLOR]

[COLOR="#FFFF00"]�Hiçbir şey tam değildir, ben görmeden önce.�
Maria Rilke[/COLOR]

birde şöyle artistik bir poz vereyim içimden geldi SurprisedSurprisedSurprised

[COLOR="#FFFF00"]�Gezmek hayatla flört etmek gibidir. Kalıp seni sevebilirim, ama gitmek zorundayım, bu benim istasyonum, demek gibidir.�
Lisa Aubin De Teran[/COLOR]

[COLOR="#FFFF00"]�Düşlerinizi bir uçurtma gibi gökyüzüne gönderin. Ne getireceği bilinmez. Yeni bir hayat, yeni bir arkadaş, yeni bir aşk, yeni bir ülke.�
Anais Nin[/COLOR]

üniversite yıllarımda da sevmezdim bu vizeleri hep olmadık zmanda olurlardı askere gittim geldim hiç birşey degişmemiş yine tüm planları bozdu ,alıştım zaten planların bozulmasına bu turda

bu arada koceliyede vardık ve kocaelinden tek ayrılıyoruz en azından günü kurtardık deyip gece istanbula iniyorum

dilek ve ilker beklemişler beni damla sakızlı kahve ve meyveden sonra uykuuuuuuu

sabahın köründe annem benden önce davranıp arıyor oğlum ne zaman geliyorsun
şey anne gelecem teyzeni de versene telefona anne uyuyor teyzem ...
oğlum neredesin sen anne şarjım bitiyor
yine iki bokun bir araya düşmüyor anlaşılan annem seni seviyorum
dikkat et kendine oglum arar benı sık sık diyerek orta yolu buluyorum

Sabah kahvaltı yapıp başlıyoruz istanbulda rota çıkarmaya orya mı gitsek burayamı derken hepimizinde gitmediği tek yer çıkıyor ve büyükçekmeceden dökülüyoruz yollara

[COLOR="#FFFF00"]�Dünya bir kitapdır, seyahat etmeyen sadece bir sayfasını okur.�
Augustine[/COLOR]

galata üzerinde bir kaç asortik resimden sonra devam

[COLOR="#FFFF00"]�Gezgin aktifdir. İnsanların, maceranın ve deneyimin araştırması içindedir.
Turist ise pasifdir. Kendisine enteresan şeylerin olacağını umar.�
Daniel J.Boorstin[/COLOR]

ve hedefde olmanın mutluluğu

[COLOR="#FFFF00"]�Tüm gökyüzünü bir bambu kamışı ile göremezsin.�
Japon Özdeyişi
[/COLOR]

RUMELİ FENERİ

MANZARA ONLARINDA HAKKI BİRAZ BAŞ BAŞA BIRAKIP ROMANTİK DAKİKALAR GEÇİRSİNLER DEDİKSurprisedSurprisedSurprised

[COLOR="#FFFF00"]�Seyahat sadece yeni olanı görmek değildir, aynı zamanda arkanda bırakmakdır. Sadece kapıları açmak değil, aynı zamanda dönmemek üzere kapıyı arkandan kapatmakdır. Ama terk ettiğin yer, ne zaman gözlerini kapatırsan senin için oradadır.�
Jan Myrdal[/COLOR]

RUMELİ FENERinden sonra resim atölyesine geçiyoruz hazır melemen sözü varken hemen tahsilat yapalım dedik ... medar abim bu senin için

[COLOR="#FFFF00"]�Kim olduğumuz geçmişte nerede olduğumuz ile ilgilidir. �
William Langewiesche[/COLOR]

hep gizli saklı kalmış şeyleri merak etmişimdir ,

ne düzenli biriyim yaaa

ilerleyen saatlerde jenga oynayıp ne zamandır katılana kadar gülmediğimizin farkına vardık Smile

ve yine sabahın köründe yollara düşüm...

lüleburgazda merkez camisinde gördügüm bu yazı enteresandı başka nereye götürüyorlar ölüyü diye düşündürdü beni

evet merakıma km ler kalmıştı artık

[COLOR="#FFFF00"]�Yabancı topraklar yoktur. Yabancı olan sadece gezgindir.�
Robert Louis Stevenson
[/COLOR]

motoru bırakıp eşyaları odaya çıkartıp üzerimi degişip yayan gezecegim edirneyi

[COLOR="#FFFF00"]�Gezen tilki, yatan aslandan nasiplidir.�
Özdeyiş[/COLOR]

Türk-İslam tarihinin en ihtişamlı yapısı: Selimiye Camii

Beş asıra yaklaşan geçmişiyle zamana meydan okuyan, dimdik ayakta duran heybetiyle insanı kendine hayran bırakan, teknik özelliklerindeki üstünlük ve ayrıcalıklarla Osmanlı mimarisini göklere çıkaran, şehir siluetindeki hakimiyetini açıkça belli eden ihtişamıyla herkesi büyüleyen Selimiye, Osmanlı Saltanatı'nın Edirne'ye en büyük armağanı olarak kubbesinden minarelerine, süslemelerinden akustiğine kadar eşsiz bir değer...

Mimar Sinan�ın 80 yaşında yarattığı ve �ustalık eserim� diye nitelediği yapıt olan Selimiye Camii, Osmanlı-Türk mimarlık tarihinin olduğu kadar, dünya mimarlık tarihinin de baş yapıtları arasında gösterilmektedir.

Camiye İlişkin Teknik Bilgiler

Kurucusu : Sultan İkinci Selim
Mimarı : Koca Sinan
Yapılış Tarihi : 1568 - 1574
Kapladığı Yer : Külliye ile birlikte 22.202 m2
Caminin İçi : 1620 m2
Caminin Haremi : 2475 2
Kubbenin Çapı : 31.30 m.
Yerden Kubbenin Kilit Taşına olan yüksekliği : 43.28 m.
Minarelerin Yüksekliği : 70.89 m. ya da 72.50 m.

Selimiye hakkındaki yanlış bilgiler
Selimiye'nin kubbesi Ayasofya'dan büyük değildir. Ancak Mimar Sinan'ın Ağzından yazıldığı belirtilen "Tezkiret-i Bünyam"da Selimiye anlatılırken: "Kubbeyi, Ayasofya kubbesinden altı zira kadrin ve dört azra derinliğin ziyade eyledim." dediği belirtilir.

Gerçekten de Selimiye kubbesi yarıküre, Ayasofya kubbesi oval ve bsıktır. Selimiye'nin kubbe çapı 31.22 m., Ayasofya'nın ise 30.90 ile 31.90 arasınnda değişen hafif oval bir kubbedir. Bu da hemen hemen Eş büyüklükte oldukları anlamına gelir. Mimar Sinan Selimiye'de Osmanlı Mimarisi'nin özlemini çektiği mekan bütünlüğünü gerçekleştirdiği için kendisiyle övünmektedir.

Müezzinler Mahfeli altındaki şadırvandan akan su zemzem suyu değildir. Pencereleri 999 adet olmayıp "Eğer bin olsaydı Mekke yerine geçecekti." görüşü yanlıştır. Çünkü pencere sayısı söylenenin Neredeyse yarısı kadar olup haremde 342, harem avlusunda 42 pencere bulunmaktadır. Şerefe sayılarının toplam 12 oluşu İkinci Selim'in Padişahlık sıralamasındaki 12. yeriyle ilgilidir görüşü tartışmalara açıktır. Bazı tarihçiler I. Süleyman ve Musa Çelebi'yi padişah kabul eder, bazıları etmez. İkinci Selim'in 12.ciliği ise, bu yaklaşımlara göre, değişmektedir.

Selimiye Kıbrıs ganimetleriyle yapılmamıştır veya Padişah'ın rüyasında Kıbrıs'ı alırsam Edirne'de yaptıracağım." şeklinde Hz.Muhammet'e söz vermesiyle ilgili olamaz. Çünkü; caminin yapımı Kıbrıs'ın alınmasından önce başlamıştır.
"Minarelere hangi yönden bakılırsa bakılsın iki adet görülür." Değerlendirmesi yanlıştır. Minareler çok yerde üçer görülebilir.
Terslale konusu çok yorumludur. Örneğin; Selimiye'nin yapıldığı yerin özel bir kişiye ait lale tarlası olduğu da kabul edilemez. Çünkü o Alan Edirne'de ilk Saray'a aittir.

Caminin altında kayıkla gezilebilecek oranda su bulnduğu kanıtlanamamıştır.
Diğer yandan halk arasında yaygın olarak şunlara inanılır:
"Cami kubbesi tektir çünkü Allah birdir. Camisi pencereleri beş Kademelidir; çünkü, İslamın şartı beştir. Vaaz kürsülerinin dört oluşu İslam'da dört mezhebin varlığına işaret eder. Selimiye Külliyesindeki 32 kapı, İslam'ın 32 farzıdır. İki minarede toplam altı yol oluşu, Imanın altı şartını işaret eder."

DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN : http://www.edirnevdb.gov.tr/kultur/selimiye.html

[COLOR="#FFFF00"]�Eğer benzersiz olmak istersen, herkesten başka türlü yaşa...�
Fransız Özdeyişi[/COLOR]

EDİRNEDE NE MEŞURDUR NE YENİLİR DİYORUM AYDIN USTANIN CİGERİ YENİLİR DİYORLAR

TUNCA NEHRİ

MERİÇ NEHRİ

YUNANİSTAN PAZAR KULE SINIR KAPISINA DOGRU

[COLOR="#FFFF00"]Ne duruyorsun be, at kendini denize;
Geride bekleyenin varmış, aldırma;
Görmüyor musun, her yanda hürriyet;
Yelken ol, kürek ol, dümen ol, balık ol, su ol;
Git gidebildiğin yere...�
Orhan Veli[/COLOR]

GİTTİM GÖRDÜM GURBET ELDE YEMEK YEDİM VE DÖNDÜM NASIL MI YAPTIM O KISMI ATEŞ BAŞINDA ANLATAYIM

Tüm merakım gitmişti içimde keşkelerim kalmamıştı artık ve dönüşe geçebilirdim

edirne dönüşte mehmet abi ile de tanıştık

gelirken sahilden gelmiştim dönüşte kırklareli üzerinden dag yollarından çatalcaya rota

kırklarelinden sonra saray ve bin kılıç üzerinden inmeyi planlıyorum havanın kararması sebebiyle ama yolda giderken ki 100 km üzerinde bir hızda 2 kangal köpeginin saldırmasıyla gece ızdırap oluyor bana bınkılıçtan gece4.30 gibi anca çıkabiliyorum ve istanbula varıyorum heralde saat 7 gibi

güzel bir kahvaltı yapıp uyumak düşüncem ama ilk önce yunan sınırından alınan ecnebi kurabiyelerinin tadına bakıyoruz

ben uyuya kalınca not bırakıp çıkıyor arkadaş beni rahatsız etmemek için insanın her daim tebessüm ettirecek dostlarının olması gerek

ertesi gün M.Ç ye ugruyorum

[COLOR="#FFFF00"]�... Dünyanın yuvarlak olduğunu bilmek ve bir ayağı yolda olmak hoşuma gidiyor...�
Cesare Pavese[/COLOR]

m.ç deli dolu bir adam yaaa

enduroist den yüce abi ile tanışma kaynaşma

[COLOR="#FFFF00"]
�Babanız hayatta iken, olabildiği kadar çok arkadaş edinin. Atınız hayatta iken, olabildiği kadar çok yer gezin�
Moğol Özdeyişi
[/COLOR]

ve kocaeli yolları yine

Sekapark harbiden güzelmiş hele hele günbatımında ve akşamında...Smile

Yahya Kaptan Ve meşhur

[COLOR="#FFFF00"]"Mantık sizi A'dan B'ye götürür, hayalgücü ise heryere."

"İnsan kaldıkca küflenir, gidemedikce çürür"
Özdemir Asaf[/COLOR]

Herşey kocaeline kadar güzel ve harika idi boluya geldigimde hava beya beya kötüleşip kaskın camı giderken buz tutmaya başlayınca işte dedim her güzelin bir kusuru vardır diye kendimi kandırmaya başladım ama olacak gibi degildi sis , soguk, yollar buz ve tır söferleri 10 km ile zar zor yol alsamda pes etmedim her şartta seviyordum çünki yolda olmayı ve bir serüvende bu şekilde bittiii

[COLOR="#FFFF00"]�Tapınır gibi doğayı inceleyin, güzelliği bulacaksınız, çünkü doğada gerçekle karşılaşacaksınız.�
Rodin
[/COLOR]

[COLOR="#FFFF00"]�İnsanları seveceğinizi veya nefret edeceğimizi anlamanın en iyi yolu, onlarla beraber seyahat etmekdir.�
Mark Twain[/COLOR]

ee bide cumartesi sabah direksiyon sınavı olunca Smile

[COLOR="#FFFF00"]Bir varmış, bir yokmuş; bir zamanlar, memleketin birinde "yüreği yerleşik" kızlar yaşarmış. Annelerinin eşarplarını köşesinden büzer, duvak yapıp aynaya bakarlarmış. Bebeklerine, türlü giyşi diker, ninniler söylerlermiş. Gel gelelim aynı memlekette "yüreği çingene" bir kiz daha varmıs; halıya boylu boyunca uzanır, dünya atlasına bakar ve gözlerini yumarmış. Gözlerini açtığında da parmagını dokunduğu diyarda olduğunu düşlermiş. Aradan zaman geçmiş, pireler berberlikten, develer tellallıktan vazgeçmiş. Herkesin düşü gerçekleşmiş. "yüreği yerleşik" kızlar sahici duvaklar takıp bebeklerine ninniler söylemiş. "yüreği çingene" kız ise parmağını koydugu her yeri gezmiş.[/COLOR]

Müze Kent Safranboludan Selamlar
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
Sponsor Linkler

Tarih:     Mesaj konusu:

Başa dön
Recephoca
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Pts Oca 09, 2012 7:01 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Tek kelimeyle harıka, Bu gezini ve sunuş biçimini
çok sevdim. Rize'ye yolun düşerse beklerim.
TA6B
Yamaha Grubu
Yamaha Grubu

MesajTarih: Pts Oca 09, 2012 11:54 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

celiloglu, harika bir gezi yapmışsın
Eski dostlarla buluşmuşsun, gezilecek yerleri gezmiş - görülecek yerleri görmüşsün
Umarım "yüreği çingene" kız gibi elini koyduğun her yeri ağız tadıyla gezersin
Yolun açık olsun Smile
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et Skype Adresi MSN Messenger
sedat35
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Sal Oca 10, 2012 12:17 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

HEYCANLA SEYTERTİİM FOTOLARINI GERCEK SOGUKTA CEKTIGIN CİLEEEYE DEYMIŞ IYI GEZMISSIN TEBRİKLERRR. BEN HER TUR 2500 KM GEZİYORUM 20 GUNDE AMA ARACLAAA . Very Happy
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder
Enduromann
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

MesajTarih: Sal Oca 10, 2012 3:29 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Celiloglu, Emegine, yüregine saglik.

Safranboluya Selamlar Saygilar.

Ercan

ENDUROCUNUN KALP ATISI
http://img30.imageshack.us/my.php?image=motorsevdasi.mp4
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder Skype Adresi
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:

Very Happy Smile Sad Surprised Shocked Confused Cool Laughing Mad Razz Embarassed Crying or Very sad Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink Exclamation Question Idea Arrow Neutral Mr. Green
Seçenekler
Son Mesajı Alıntı Yap

Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Geziler/Toplantılar Tüm saatler GMT +2 Saat
Sayfa 1, 2  Sonraki
1. sayfa (Toplam 2 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

Bilgi & Servisler

Foto Galeri

Etiketler

endurocu motosiklet enduro redbull

ikiteker haberler yarışlar geziler

motokros macera kamp festivaller

forumlar xfighters dragyarışları

motogp seatosky supermoto dakar

Twitter

Web sitemizde yayınlanan en son güncel haberler, makale ve duyurulardan anında haberdar olmak için tarayıcınızda anlık bildirimleri etkinleştirebilirsiniz. Bu ücretsiz bir servistir...

Bildirimleri Etkinleştirin

Copyright © 2004, Tüm Hakları Saklıdır

endurocu   endurocu   endurocu   endurocu   endurocu

Ana Sayfa   Üyeler   Yazarlar