Endurocu.Com

|  Giriş  |  Hemen Üye Ol    

www.endurocu.com :: Başlığı Görüntüle - Gezi raporu: Kuşadası ve Şirince

Sıkça Sorulan SorularSıkça Sorulan Sorular   AramaArama   Motosiklet GruplarıMotosiklet Grupları   HesabınızHesabınız   Özel Mesajlar (PM)Özel Mesajlar (PM)   GirişGiriş 

Gezi raporu: Kuşadası ve Şirince
Sayfa 1, 2  Sonraki

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Geziler/Toplantılar
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
Muratkesim
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Çrş Ekm 31, 2007 8:08 pm    Mesaj konusu: Gezi raporu: Kuşadası ve Şirince Alıntıyla Cevap Ver

Siz değerli motor dostlarına sonsuz sevgi ve saygılar diyerek 22-26 Ekim 2007 tarihlerinde gerçekleştirdiğimiz İstanbul-İzmir-Kuşadası ve Şirince gezisini paylaşımınıza sunuyorum.
22 Ekim pazartesi gecesi son hazırlıkları yapıp saat 03.30 da Darıca dan arabalı vapura biniyorum. Hava yağmurlu ve rüzgar da kuvvetli. Ancak gezinin önceden planlanması, havanın kötü olmasına engel değil diyor çıkıyorum yola. Bir hafta önceden aldığım Kappa marka racer modeli çantalar fotoğrafta görülüyor (dip notta akıbeti mevcut). Fotoğraf makinasının çantanın dibinde oluşundan çıkartmaya üşeniyor ve ilk fotoyu cep telefonuyla çekiyorum.

Saat 04.30 gibi arabalı vapurdan iniyorum. Yol ıslak ve hıza gerek yok diye geçiyor aklımdan. Sabah 09.00 da sevgilim Melikeyi İzmir'den almak üzere gaz açıyorum. Ortalama hızım 110-120. Sabah 09.10 da İzmir'e giriş yapıyorum. İstanbul'un aksine ılık bir hava var. Melikeyi alıp yola çıkıyoruz. Rotamız Kuşadası. Yol üzerinde yandımçavuş tesislerinde yemek molası. Burda yağmur duruyor. Racing tarzı bir motorla yanınıza ancak sırt çantası alınabileceğini yolda anlıyorum. Wink

Kuşadasına geliyoruz, otele yerleşip motor kıyafetlerinden kurtuluyoruz. odanın manzarası şöyle:

Akşam rakı-balık-bira yapmak üzere kendimizi dışarı atıyoruz

Kuşadası'nın daha sakin olacağını düşünerek seçmiştik burayı ama bir hayli hareketli geliyor bize.
Ertesi gün hava yağmurlu yine Crying or Very sad motorumuzu otelin otoparkından kımıldatmıyoruz.

Amacımız Selçuğa 8 km uzaklıkta ki Şirince'ye gitmek. Yollarının eski tip kaya taşlarla döşenmiş olması motoru almamamız için de bir neden oluyor.
Nasıl gidilir? Kuşadasından Selçuk minibüslerine, ordan da Şirince minibüslerine binmeniz mümkün.

Şirince eski adıyla ''Kırkınca'' bir rum köyü. kurtuluş savaşında boşalmış onların burayı terk etmesiyle. 1924 Yılında göçmen vatandaşlarımız yerleştirilmiş. Burda bizim dikkatimizi çeken insanların çok samimi ve güleryüzlü olmalarıydı. genelde turistik yerlerde bu özelliklerle karşılaşmak pek mümkün değil. Laughing

Daracık sokaklarda evlerinin önünde tezgah kurmuş teyzeler-amcalar. Kimi elinde yaptığı çorap, bere ve süs eşyası satıyor, kimi de bu teyze gibi binbir derde deva geldiğini söylediği bitkileri.
Bu yaptığı nazar değmesin diyeymiş Very Happy

Önceden de dediğim gibi yollar dar ve düz olan yeri yok denecek kadar az (meydanın dışında). Tepede Vaftizci Jean kilisesi'ne doğru başlıyoruz tırmanmaya.

Kilise de restorasyon çalışmaları devam ediyor. Bahçesinde küçük bir dilek havuzu var. Gidenler bilirler içindeki deliğe para atmak neredeyse imkansızmış. Deniyoruz ama maalesef başarısız. Crying or Very sad

Kilise yaklaşık 700 yıllık.

Kilise'nin hemen yanında ''papaz evi'' bulunuyor. Ama burası da işletmeye verilmiş turizm bakanlığınca. Otantizmi korunmuş, iki katlı binada alt katta şarap tadılıyor. Dilerseniz beğendiğinizi makul bir fiyata alabiliyorsunuz. Fotoğrafta ki beyefendi (adını unuttum maalesef) takı tasarımcılığıda yapmaktaymış. Truvalı Helen, Gladyatör ve Büyük İskender filmlerinin takı aksesuarlarını kendisi hazırlamış.

Alt kat:

Tipik Şirince evleri:

Bir sonra kısmet olursa burda kısa bir tatil yapmayı kafamıza koyuyoruz. Gürültüden uzak, sıcacık insanlarıyla size kucak açan adı gibi gerçekten ''şirin'' bir yer burası...
Bu arada unutmadan buraya gitmek isteyenler için; Şirince de pansiyon veya ev kiralayabiliyorsunuz. Biz fikrimiz olması açısından baktık evler tamamen orijinaline uygun olarak kiraya veriliyor. Genelde 2 kişilik olarak düzenlenmiş. Şömineli olanları var. Nostalji seviyorsanız ve sakin bir tatili düşlüyorsanız sıkı bir pazarlık yaparak burada vakit geçirebilirsiniz. Arabayla gelecekseniz kasabanın girişinde ki otopark ta bırakmak zorundasınız. Sokaklar dan geçmesine izin verilmiyor.

Şirince yöresel yemekleriyle de ünlüymüş. Bir restoran da oturuyoruz. Kabak çiçeği dolması ve çökelekli çarliston dolması (tereyağda kızartılmış) bize öneriyor. İn, çık yorulduk dört gözle bekliyoruz siparişlerimizi Shocked

Çarşı da dolaşırken tamamen eski-antika satan bir dükkana yolumuz düşüyor. Sorduğumuz çoğu şey 120 yıldan daha yeni değil. Tarih kokuyor burası...

Köy kahvesinde birer kahve içtikten sonra arkasında ki çeşmede deklanşöre basıyoruz:

Özellikle meyva şaraplarının güzel olduğunu öğrenip almak için bir dükkana giriyoruz:

Ertesi gün dönüş vakti geliyor ve motoru otelin önene çekip kalan eşyaları* yüklüyoruz.

Bu kısa ama keyifli tatilde burda bitiyor. Herkese kazasız sürüşler diliyorum.

Önemli not* : Çanta alacak arkadaşların dikkatine: bu yolculukta ilk olarak kullandığım Kappa marka soft tekstil yan çantalar bana çok sorun yaşattı. Racing tipi motorlarda çanta tam bir dert. 200km/saat de kısa süreli de olsa çantaların aynadan havalandığını gördüm. Koruma naylonları yırtıldı, sabitleme lastikleri kopma derecesine geldi ve dahası çantalar da aşırı yük olmamasına rağmen ilk kullanımda deforme oldular. Satın aldığım Pendik Honda Güngör motor dan Belgin hanım'ı arayıp durumu anlattım ve sağolsunlar onlarda ithalatçı firmayla kontakt kurup çantaları Kuşadasından kargo yoluyla firmaya göndermem için 'satış sonrası'' müşteri memnuniyetini fazlasıyla yerine getirdiler.

En son Muratkesim tarafından Çrş Ksm 07, 2007 11:31 am tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
Sponsor Linkler

Tarih:     Mesaj konusu:

Başa dön
K-pax
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

MesajTarih: Çrş Ekm 31, 2007 10:01 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

eglenceli bir gezi olmuş:)ama racing makinanın dezavantajlarınıda yaşamışssınız.mesela kesme taşlı sokaklara girememek gibi Cool
paylaştıgınız için teşekürler:)
Başa dön
soldier1969
Katılımcı Üye
Katılımcı Üye

MesajTarih: Prş Ksm 01, 2007 2:42 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Güzel anlatım, güzel fotoğraflarla birleşince; sonuç harika oluyor. Paylaşımınız için teşekkürler.
ahmt2003
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

MesajTarih: Prş Ksm 01, 2007 3:48 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

SİZİN ALDIĞINIZ ZEVKİ AYNEN BİZDE ALMIŞ GİBİ OLDUK YENİ YOLCULUKLARINIZI DÖRT GÖZLE BEKLİYORUZ
Başa dön
Arsel
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

MesajTarih: Sal Ksm 06, 2007 8:49 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Ben bu gezi raporunu neden daha önce görmedim acaba. Nedense hep en yukarıdaki raporlara takılıyor gözümüz. Konu biraz aşağılara inince ise kaybediyoruz.

İnsanın eşiyle birlikte başbaşa motor turuna çıkması kadar güzel birşey yok. Daha kısalarını zaman zaman biz de eşimle gerçekleştirdiğimiz için bir an sizin yerinize koydum kendimi. Gerçekten görülesi, hoş mekanlarda keyifli bir tur yapmışsınız anlaşılan. Mutluluğunuz daim olsun, kazasız nice yollara...
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSN Messenger
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:

Very Happy Smile Sad Surprised Shocked Confused Cool Laughing Mad Razz Embarassed Crying or Very sad Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink Exclamation Question Idea Arrow Neutral Mr. Green
Seçenekler
Son Mesajı Alıntı Yap

Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.endurocu.com Forum Ana Sayfası -> Geziler/Toplantılar Tüm saatler GMT +2 Saat
Sayfa 1, 2  Sonraki
1. sayfa (Toplam 2 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

Bilgi & Servisler

Foto Galeri

Etiketler

endurocu motosiklet enduro redbull

ikiteker haberler yarışlar geziler

motokros macera kamp festivaller

forumlar xfighters dragyarışları

motogp seatosky supermoto dakar

Twitter

Web sitemizde yayınlanan en son güncel haberler, makale ve duyurulardan anında haberdar olmak için tarayıcınızda anlık bildirimleri etkinleştirebilirsiniz. Bu ücretsiz bir servistir...

Bildirimleri Etkinleştirin

Copyright © 2004, Tüm Hakları Saklıdır

endurocu   endurocu   endurocu   endurocu   endurocu

Ana Sayfa   Üyeler   Yazarlar